Ekonomi

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Yüksek refah seviyesi ve gelişmişlik denildiğinde, akla ilk gelen ülkelerden biri Norveç’tir. Bu durum, Norveç asgari ücret 2023 seviyesinin, dünyadaki en yüksek asgari ücretler seviyesinden biri olmasını sağlamıştır.

Burada uygulanan asgari ücret uygulaması, insanların yaşam standartlarının korunmasını hedefler. Emek sömürüsünün engellenmesi ve ülke genelinde bir ücret standardının olması adına da önemlidir.

Dünyadaki en yüksek asgari ücrete sahip ülkelerden biri Norveç olmasına karşın, buradaki çalışanların sadece bir bölümü asgari ücret alır. Diğerlerinin maaşları ise daha yüksektir.

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Norveç Asgari Ücret 2023 Kaç Kron?

Norveç asgari ücret 2023, 35.000 Krondur. Bu rakam, brüt asgari ücrettir. Vergi kesintileri sonrasında kalan miktar çalışanlara verilir.

Norveç’te maaşlardan yapılan kesinti oranı %22 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla vergi kesintisi sonrasında kalan net asgari ücret, yaklaşık 2.700 Kron (NOK) olur.

Esasında Norveç’te resmi olarak uygulanan bir asgari ücret uygulaması yoktur. Yani ülkemizde olduğu devletin belirlediği bir rakam söz konusu değildir. Ancak verilen maaşlara bakıldığında, genel rakamın bu seviyede olduğu ifade edilebilir.

Norveç Saatlik Asgari Ücret

Norveç saatlik asgari ücret, her sektör için ayrı ayrı belirlenmiştir. Bazı sektörlere / çalışanlara ilişkin saatlik asgari ücret şu şekildedir:

  • Vasıfsız işçi: 200 NOK
  • İnşaat işçisi: 220 NOK
  • Hizmet sektörü çalışanları: 175 NOK
  • 18 yaş altı çalışanlar: 120-130 NOK

Ülke genelinde asgari ücret uygulaması olmamasına karşın, bazı sektörlerde saatlik asgari ücret belirlenmiştir. İşverenlerin, söz konusu rakamlardan daha düşük ödeme yapması, yasal olarak yasaktır.

Norveç Asgari Ücret Kaç Euro?

Norveç 2023 asgari ücret, 2.700 €’dur. Bu rakam, güncel kur dikkate alınarak hesaplanmıştır. Kron ile Euro arasındaki pariteye bağlı olarak rakamlar farklılık gösterebilir.

Norveç’te saatlik asgari ücret, ortalama 200 NOK olarak belirlenmiştir. Euro cinsinden bakıldığında bu rakam 20 € yapar. Dolayısıyla buradaki rakamlar, birçok AB ülkesinin neredeyse 2 katı kadardır.

Norveç Asgari Ücret Kaç Dolar?

Norveç asgari ücret, 2.710 $’dır. Yine bu rakam da güncel kura göre hesaplanmış olup, değişkenlik gösterebilir.

Dolar cinsinden bakıldığında, Norveç’teki asgari ücretin ABD’den dahi yüksek olduğu görülür. Bu bakımdan, dünyadaki en yüksek asgari ücretlerden biri, bu ülkededir.

İspanya asgari ücret 

Danimarka asgari ücret

Kanada asgari ücret

Amerika asgari ücret

Finlandiya asgari ücret

İsveç asgari ücret

İtalya asgari ücret

İngiltere asgari ücret

Norveç asgari ücret

Avusturya asgari ücret

İsviçre asgari ücret

Hollanda asgari ücret

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu