Ekonomi

Fransa’da Engelli Hakları ve Maaşları 2023

Fransa Avrupa’da engelli maaşı konusunda en yüksek aylık veren devletlerin başında gelmektedir. Fransa’da engelli maaşları ne kadar? Engelli hakları nelerdir? Bu soruları 2023 yılı verileri ile size aktarıyorum.

Fransa’da sosyal yardımlar çerçevesinde devletin özürlü, sakat, yaşlı, bakıma muhtaç ve engelliler için yardım paketleri bulunmaktadır. Her ay düzenli yardım alması gerekenlere de engelli maaşı yani hasta bakım maaşı bağlanmaktadır. Fransa’da engelli maaşları engelli birey için ve engelliye bakan bakıcı için ayrı ayrı ödenmektedir. Engelli vatandaşlar aile bireyi tarafından bakılıyorsa aile bireyine de ayrı bir maaş verilmektedir.

Fransa’da Engelli Maaşı 2023

Fransa’da 2023 yılı engelli maaşı enflasyon verileri sonrası 1023 Euro olarak ödenmektedir. Enflasyon oranı artıkça maaşlar da zamlanmaktadır. Engelli durumu da maaş miktarını etkilemektedir. Engellilik yüzdesi yani oranı aile fertlerinin alacağı bakım maaşını ve engellinin hastane, ilaç masraflarını direk etkilemektedir.

Örneğin, 18 yaşına kadar engelliler farklı bir yardım paketi almaktadır. Burada okul, hastane, doktor ve ilaç gibi her şey devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Engelli kişi 18 yaşını doldurduktan sonra devlet bu kişiye bir yasal vasi ve bakıcı atamaktadır. Yeterli donanıma sahipse kişinin kardeşi, anne-babası da bakıcı olarak belirlenebilmektedir.

Fransa’da bakıcı dahil engelli maaşı 2000 Euro olarak belirlenmiştir. Bu maaşın bir kısmı engelli kişiye bir kısmı da bakıcı kişiye verilmektedir.

Fransa’da Engelli Maaşları Ne Kadar 2023

Fransa Engellilere Yapılan Yardımlar

Fransa engelliler için büyük avantajlar sunmaktadır. Fransız vatandaşı olan engellilerin sahip oldukları haklar ve aldıkları yardımlar şunlardır;

  1. Ücretsiz eğitim hakkı
  2. Ücretsiz servis ve ulaşım hakkı
  3. Bedava sağlık hizmeti
  4. Fizik tedavi uygulamaları
  5. Aile fertlerine ayrı maaş yardımı
  6. Engellilere özel evde bakım hizmeti
  7. Ev iç dekorasyonunu engellilere uygun hale getirme

Bu gibi daha birçok alanda Fransa’da engellilere hizmet verilmektedir. Fransa’da devlet engelli vatandaşlarını sosyal hayata kazandırmak için ayrı sistem ve çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalara kişinin 1. dereceden akrabaları da dahil edilebiliyor. Örneğin, Epilepsi, ağır engelliler, 1.2.3. sınıf engelli bireylere yakın akraba tarafından bakım desteği verilmesi durumunda engelli maaşı yanında bakım maaşı da verilmektedir.

Ayrıca Fransa’da engelli maaşları yattıktan sonra genelde titiz bir inceleme yapılmaz. Yani paranın nereye kullanıldığı pek sorulmaz. Bu da engelliler için parayı daha kolay kullanılmasını sağlamaktadır.

İlgili : Almanya’da engelli maaşı ne kadar?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba, ben turkiyede %76 oranında engelliyim. Almanya ya da Fransa ya yerleşmeyi planlıyoruz. Sizce engelli bireylere destek açısından hangi ülke daha iyi? Fransa kendi vatandaşı olmayanlara veriyor mu maaş? Belli bir süreyle mi veriyor? Çok teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu