Ekonomi

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Bir zamanların güneş batmayan imparatorluğu olan İngiltere, halen dünyadaki en zengin ülkelerden biridir. İngiltere asgari ücret 2023 seviyesinin, dünyadaki sıralamada ilk onda olması, bunun en önemli işaretidir.

Birleşik Krallık içerisindeki asgari ücret uygulaması, yaş gruplarına göre değişmektedir. 18 yaş altı, 18-20 yaş arası, 21-24 yaş arası ve 24 yaş üzerindekiler için farklı seviyelerde belirlenmiştir.

İngiltere’deki asgari ücret uygulaması, ilk defa 1999 yılında İşçi Partisi tarafından getirilmiştir. O günden günümüze kadar uygulama devam etmektedir.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Pound 2023?

İngiltere asgari ücret, 1.708 £ olarak belirlenmiştir. Bu rakam, brüt asgari ücrettir. Vergi kesintisi sonrasında çalışanların almış olduğu net asgari ücret ise 1.536 £’dur.

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar 2023

İngiltere, yıllık maaşı 12.500 £ seviyesinden düşük olanlardan herhangi bir vergi almazken, yıllık geliri 12.500-50.000 £ arasında olanlardan %20 vergi alır. Bu yasa gereğince asgari ücretten de %20 vergi alınır.

İngiltere Saatlik Asgari Ücret

İngiltere saatlik asgari ücret, 9,50 £’dur. Bu rakam, sadece 24 yaş üzerindeki çalışanlar için geçerlidir. Diğer yaş grupları içinse şu şekildedir:

  • 18 yaş altı: 4,81 £
  • 18-20 yaş arası: 6,83 £
  • 21-24 yaş arası: 9,18 £

1999 yılında başlayan uygulamadaki saatlik ücretler 3,5 £ idi. Günümüzde ise 10 £ seviyesine yaklaşmıştır. Aradan geçen 23 yıllık süreçte, asgari ücretin neredeyse 3 katına çıktığını ifade etmek yanlış olmayacaktır.

2021 yılında asgari ücret 9,81 £ iken, yapılan %6,6’lık artışla 9,50 £ olmuştur. Artışlar, her yılın Nisan ayında gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Dolar?

İngiltere asgari ücret, 2.087 $’dır. Bu rakam dikkate alındığında, buradaki ücretlerin ne kadar yüksek olduğu ve refah seviyesinin hangi düzeyde olduğu daha net anlaşılır. Üstelik belirtilen rakam, net asgari ücrettir.

İngiltere’nin para birimi olarak pound (sterlin) kullanması, asgari ücretin ilk başta düşük olarak algılanmasına neden olabilmektedir. Ancak dolar kuruna çevrildiğinde, rakamın ne kadar yüksek olduğu daha net anlaşılmaktadır.

İngiltere’de Asgari Ücret ile Geçinmek

İngiltere’de asgari ücret ile geçinmek, genel itibariyle çok zor değildir. Her ne kadar çalışanların büyük kısmı asgari ücretten yüksek maaş alsa da, asgari ücretin de yeterli seviyede olduğu kabul edilir.

İngiltere, dünyadaki en yüksek alım gücüne sahip ülkelerinden biridir. Büyük şehirlerin merkezlerinde yaşamamak şartıyla, asgari ücret alan biri rahatlıkla geçinebilir.

İspanya asgari ücret 

Danimarka asgari ücret

Kanada asgari ücret

Amerika asgari ücret

Finlandiya asgari ücret

İsveç asgari ücret

İtalya asgari ücret

İngiltere asgari ücret

Norveç asgari ücret

Avusturya asgari ücret

İsviçre asgari ücret

Hollanda asgari ücret

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu