Ekonomi

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Avrupa’nın orta seviyeli ülkelerinden olan İtalya, uzun zamandır asgari ücret uygulaması yapmaktadır. İtalya asgari ücret uygulaması, çalışanın yaşına ve çalıştığı sektöre göre değişir. Birçok ülkeden farklı olarak burada, çalışılan sektör büyük bir önem taşır.

İtalya, Afrika’dan Avrupa’ya gelmek isteyen göçmenlerin ilk durağıdır. Ülkede çok sayıda göçmen vardır ve bunların büyük bölümü kaçak olarak çalışır. Bu durum nedeniyle ülkede işsizlik yüksek seviyededir.

Ortalama %20 seviyelerinde olan işsizlik, maaşların düşmesine neden olabilmektedir. Bu durumu engellemek ve yaşam standartlarını korumayı hedefleyen hükümet, asgari ücret uygulamasına büyük bir önem vermektedir.

İtalya Asgari Ücret 2023

İtalya Asgari Ücret Kaç Euro 2023?

İtalya 2023 asgari ücret, ortalama 2.000 €’dur. Brüt olan bu rakam, kesintiler sonrasında 1.400 € seviyesine düşer. Yani İtalya net asgari ücret 1.400 €’dur.

Her sektörde uygulamanın farklı olmasından dolayı verilen rakam ortalama olarak kabul edilmelidir. Bazı sektörlerde daha yüksek, bazılarında ise daha düşük olabilir. Sektörün zorluğuna ve uzmanlık gerektirme durumuna göre rakamlar değişir.

İtalya Saatlik Asgari Ücret

İtalya saatlik asgari ücret, 7 € olarak belirlenmiştir. Ancak her sektörde rakam farklıdır. Bazı sektörlere göre İtalya’daki saatlik asgari ücret şu şekildedir:

  • Basit ev işleri: 4,5 €
  • Tekstil ve giyim: 6,6 €
  • Bankacılık ve emlak: 11,1 €
  • Gıda: 8,2 €
  • İnşaat: 7,6 €
  • Konaklama: 7,2 €
  • Tarım: 7,1 €

Saatlik asgari ücretler bu şekildedir. Her yıl, yine sektör bazında, burada yer alan rakamlar güncellenir. Son yıllarda artışta olan enflasyon dikkate alındığında, rakamların 2023 yılında daha da artacağı tahmin edilmektedir. Artış sonrasında İtalya asgari ücret 2023 yılında 1.500 € üzerine çıkabilir.

İtalya’da Asgari Ücret Kaç TL?

İtalya’da asgari ücret, 28.000 TL’dir. Bu rakam, güncel Euro-TL kuru dikkate alınarak hesaplanmıştır. Kurda meydana gelecek değişim sonrasında rakam değişebilir.

İtalya’daki asgari ücret, TL cinsinden oldukça yüksektir. Üstelik ilgili maaşı sadece yeni işe başlayanlar, vasıfsız çalışanlar alır. Ülkenin büyük kısmı, daha yüksek maaşlar alır. Dolayısıyla İtalya’nın refah seviyesinin oldukça yüksek olduğu ifade edilebilir.

İspanya asgari ücret 

Danimarka asgari ücret

Kanada asgari ücret

Amerika asgari ücret

Finlandiya asgari ücret

İsveç asgari ücret

İtalya asgari ücret

İngiltere asgari ücret

Norveç asgari ücret

Avusturya asgari ücret

İsviçre asgari ücret

Hollanda asgari ücret

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu