Ekonomi

İspanya Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Kapitalist karma ekonomiye sahip olan İspanya, son yıllarda asgari ücretin en fazla arttığı ülkelerden biri olarak dikkat çekmektedir. İspanya asgari ücret, özellikle 2018 yılı sonrasında ciddi şekilde artırılmıştır.

Hükümet, asgari ücretin belli bir seviyeye gelmesine çok fazla önem vermektedir. Bu rakamın, ülkedeki ortalama maaşın en az %60’ı olması gerektiği yönünde bir politika benimsenmiştir. Söz konusu hedefin yakalanması için de her yıl düzenli artışlar yapılmaktadır.

Gelişmişlik seviyesi bakımından orta düzeyde kabul edilen İspanya’daki asgari ücret ile ilgili bilinmesi gereken detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İspanya Asgari Ücret Kaç Euro?

İspanya asgari ücret, 1.167 Euro’dur. 2022 yılının hemen başında yapılan zam sonrasında asgari ücret, 1.050 € seviyesinde 1.167 € seviyesine kadar çıkmıştır.

İspanya ortalama maaş 2.000 Euro civarındadır. Söz konusu rakamın %60’ı, asgari ücret için temel hedeftir. Bu bağlamda 2023 yılında İspanya asgari ücret için 2.000 € seviyesinin üzerinde olacağı ifade edilebilir.

İspanya Asgari Ücret Ne Kadar 2023

İspanya Saatlik Asgari Ücret 2023

İspanya saatlik asgari ücret, 6,6 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak söz konusu rakam, sektörlere ve çalışan kişinin yaşına bağlı olarak değişir. Özellikle 18 yaş altında olanlara daha düşük saat ücreti verilir.

Uzmanlık gerektiren işler için uygulanan asgari ücret seviyesi daha yüksektir. Bazı sektörlerde 15-20 € seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Ancak bu uygulamalar resmi olmayıp, tamamen piyasa şartlarına göre belirlenmiştir.

İspanya Asgari Ücret Kaç TL?

İspanya asgari ücret, 22.585 TL’dir. Ülkemizle kıyaslandığında, buradaki maaşların ve alım gücünün ne kadar yüksek olduğu, çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

İspanya, asgari ücret sıralaması bakımından Avrupa’daki 7.ülkedir. Komşuları olan Portekiz’de asgari ücret 705 € seviyesindeyken, diğer komşusu olan Fransa’da ise 1.603 € düzeyindedir.

İspanya’da Asgari Ücretli Çalışan Oranı

İspanya asgari ücret yüksekliği bakımından, Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Asgari ücret, birçok ülkeye göre daha yüksek olmasına karşın, asgari ücretle çalışan sayısı çok azdır.

Açıklanan verilere göre, İspanya’da asgari ücretli çalışma oranı, %0,8’dir. Dolayısıyla bu ülkedeki refah seviyesi, tahmin edilenden çok daha yüksektir.

İspanya asgari ücret 

Danimarka asgari ücret

Kanada asgari ücret

Amerika asgari ücret

Finlandiya asgari ücret

İsveç asgari ücret

İtalya asgari ücret

İngiltere asgari ücret

Norveç asgari ücret

Avusturya asgari ücret

İsviçre asgari ücret

Hollanda asgari ücret

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu