Ekonomi

Türkmenistan Manatı Türkiye’de Geçer Mi?

Türkmenistan manatı Türkiye’de geçer mi? Türkmen manatı Türkiye’de nerede bozdurulabilir? Türkmen manatı alan döviz büroları ve bankalar hangileridir? Bu soruların cevaplarını ve Türkmen manatı ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Türkmenistan, çok uzun yıllar SSCB egemenliği altında kalmış ve 1991 yılında bağımsız olmuştur. Bu tarihten sonra kendi parasını kullanmaya başlamıştır. 2010 yılında ise para konusunda bir reforma giderek, parasını yenilemiştir. Bu yenilemede, 5000 manat, 1 yeni manat olarak kabul edilmiştir.

Türkmenistan manatı, dünya genelinde geçerli sayılan bir para birimidir. Ancak çok fazla yaygın olmadığından, geçerliliği konusunda bazı soru işaretleri oluşabilmektedir.

Türkmenistan Manatı Türkiyede Geçer Mi?

Türkmenistan Manatı Türkiye’de Geçer Mi?

Türkmenistan manatı, Türkiye’de geçerlidir. Ülkemiz, Türkiye’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biridir. Bağımsızlığını tanıması, aynı zamanda para birimini de tanıması anlamına gelir. Dolayısıyla Türkmenistan manatı ülkemizde geçerli sayılır.

Her ne kadar ilgili para birimi geçerli sayılsa da, kullanım alanı neredeyse hiç yoktur. Yani Türkmen manatı ile ülkemizde herhangi bir alışveriş yapmak veya ödeme gerçekleştirmek mümkün değildir. Bunun için manatın Türk Lirasına veya dolar ve Euro gibi para birimlerine çevrilmesi gerekir.

Ülkemizde bulunan Türkmenlerin kendi aralarındaki ticaretlerinde manat kullanılabilir. Ancak diğer alanlarda kullanımı genel itibariyle söz konusu değildir.

Türkmenistan Manatı Türkiye’de Nerede Bozdurulur?

Elinizde bulunan Türkmen manatını kullanabilmek için Türk Lirasına veya uluslararası alanda geçerliliği olan dolar ve Euro gibi para birimlerine çevirmeniz gerekir.

Manatı bozdurabileceğiniz iki temel seçenek vardır. Bunlardan biri, muhtemelen sizin de aklınıza gelen ilk seçenek olan bankalardır. Diğer seçenek ise döviz bürolarıdır.

·         Türkmenistan Manatı Alan Bankalar

Türkmenistan manatı alan bankalar, ilgili para birimini TL, Euro ve dolar gibi para birimlerine çevirirler. Ancak bu işlemi her banka, hatta her banka şubesi yapmaz. Yani karşınıza çıkan bir banka şubesine giderek manat bozdurmanız mümkün değildir.

İlgili para birimi çok yaygın olmadığından, sadece bazı bankaların bazı şubeleri bozum işlemini yapar. Private Banking olarak nitelendirilen şubelerden ilgili bozum işlemini yaptırabilirsiniz. Hangi şubede bozum yapıldığını öğrenmek için bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

·         Türkmenistan Manatı Alan Döviz Büroları

Türkmen manatı bozdurmak için tercih edilebilecek diğer seçenek ise döviz bürolarıdır. Döviz büroları, birçok para biriminin bozdurulabildiği yerlerdir.

Türkmen manatı için büyük kentlerdeki büyük döviz büroları tercih edilmelidir. Muhtemelen diğer döviz büroları, Türkmen manatını kabul etmeyecektir. Bozum yapacak herhangi bir döviz bürosu bulamazsanız, İstanbul Kapalı Çarşı’da yer alan döviz bürolarına gidebilirsiniz.

Tacikistan asgari ücret ne kadar

Türkmenistan Manatı Kaç TL?

Türkmenistan manatı, 5,37 TL’dir. Ayrıca 1 Türkmen manatı 0,29 dolardır. 1 dolar, 3,51 Türkmen manatına eşittir.

Burada verilen rakamlar, makalenin kaleme alındığı sıradaki güncel kurlardır. Kurlardaki değişime bağlı olarak verilen rakamların değişmiş olabileceği unutulmamalıdır. Kurlardaki güncel bilgi için bankaları ve döviz bürolarını takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu