Ekonomi

Almanya’da Çocuk Parası Ne Kadar?

Almanya’da çocuk parası ne kadar 2023 yılında ne kadar olacak sorusunun yanıtını verdik. Almanya’da sosyal devlet geleneği sayesinde ihtiyaç sahibi bütün ailelere çocuk yardımı adı altında her çocuk için para ödenir. Çocuk sayısı arttıkça ödenen ücret miktarı da artış gösteriyor. Almanya’da çocuk parası hesaplama, çocuk parası miktarı ve ne zaman yatacağını bu yazımızda yazdık. Almanya’da çocuk parası ne zaman yatar?

Almanya’da 2023 yılı Çocuk parası ne kadardır ve Almanya’da çocuk parasını kimler alabilir? Mülteciler, oturum hakkı olmayan kişiler çocuk parası alabilir mi? İşte tüm merak edilenler.,

Almanya’da Çocuk Parası Ne Kadar 2023

Almanya’da çocuk parası her bir çocuk için standart değildir. Her çocuk için ayrı bir hesaplama yapılmaktadır. Birinci ve ikinci çocuk için alınacak yardım miktarı çok daha farklı oluyor. 2023 yılı çocuk yardımı miktarını aşağıda yazdım.

Almanya’da çocuk parası miktarı 2023

 • Birinci çocuk için 245 Euro
 • İkinci Çocuk için 245 Euro
 • Üçüncü Çocuk için 256 Euro
 • Dördüncü Çocuk için 256Euro

ödenmektedir. Almanya’da çocuk doğum sırası çocuğun yaşına göre belirlenir. En büyük çocuk her  zaman birinci çocuk olarak hesaplanır.

Almanya’da çocuk parası 2023

Almanya’da Çocuk Parası Kimlere Verilir Kimler Alabilir?

Almanya’da çocuk parasını alabilmek için bazı şartların taşınması gerekiyor. Şartları yerine getirmeyen kişilere çocuk parası ödenmez. Alman vergi kurumları her aile için yıllık vergi ve gelir durumu incelemesi yapar. Durumu iyi olmayanlar bir kategoriye ayrılır ve bu kişilere başvuru yapmaları durumunda aile, yardımı ve çocuk parası yardımı yapılır.

Almanya çocuk parası aşağıdaki şartları taşıyan kişilere verilir;

 • Almaya’da doğan bütün çocuklara
 • Almanya’da oturum izni olan ve Alman vatandaşı olmayan kişilere
 • Alman vergi kanununa göre Almanya sınırlarında oturanlara
 • Almanya’da sığınma hakkında sahip mülteciler
 • Almanya’da çalışma izni olan sürekli ve daimi işçiler

Bu kişiler Almanya’da çocuk parası alabilirler.

Almanya’da Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur? Gerekli Belgeler

Almanya’da her eyalette aile kasası denilen kurumlar bulunuyor. Bu kurumlar kendilerine yapılan çocuk parası başvurularını değerlendirip başvuruları karara bağlıyor.

Bulunduğunuz bölgenin aile kasasına başvuru yapmanız durumunda yapılacak inceleme sonrası çocuk parası almaya başlayabilirsiniz. Başvuru için gerekli belgeleri aşağıda yine yazdım.

 • Ailenin ve çocuğun ikametgah adresi
 • çocuğun doğum belgesi
 • Başka evlilik yapıldıysa ve çocuk varsa o evlilikten doğan çocuk bilgileri
 • 18 yaşını dolduran ve okuyan çocuklar için öğrenim belgesi
 • Mülteciler için sığınma belgesi
 • Oturum izni
 • Başvuru sahibi tarafından doldurulan dilekçe formu
 • Dilekçe sahiplerinin ikamet iznini kanıtlayan belgeler
 • Çocukların varlığını ve ikametlerini belgeleyen evraklar
 • Aile fertlerini toplu olarak gösteren bir medeni hal belgesi

Bu belgeler ile aile kasasına başvuru yapın.

almanyada çocuk parası 2022

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar ve Ne Zamana Kadar Verilir?

Çocuk parası doğumdan itibaren ebeveynlerin hesabına her ay yatmaya başlar. Çocuk 18 yaşını dolduruncaya kadar da para yatmaya devam eder. Çocuğun yaşı 18’i geçince yine belli şartlar dahilinde çocuk parası yatmaya devam eder.

Çocuk 21 ve 25 yaşına kadar yine para yardımı almaya devam edecektir. Özellikle bakıma muhtaç, engelli çocuk ve torunlar için para yardımı devam eder. Çocuğun eğitimi devam ediyorsa ya da mesleki eğitim kursu devam ediyorsa yine çocuk parası almaya devam edecektir.

İş arayanlar ve işe başlayanlar için bu yaş aralığı 21’dir. 21 yaşına kadar olan çocuk parası alan kişiler çocuklarının işe başlaması ya da evlenmesi durumunda bunu vergiye yani aile kasasına bildirmeleri gerekmektedir.

Kindergeld Çocuk Parasının Kesilmesi

Almanya’da çocuk parası herhangi bir usulsüzlük görülmesi durumunda hemen kesilmektedir. Çocuğun evlenmesi, yaşının 18’i doldurup eğitime devam etmemesi, engellilik durumunun bitmesi, Almanya’dan kendi ülkesine kesin dönüş yapması vb. durumlarda çocuk parası artık hak edilmez. Ailenin ya da çocuğun velayetini elinde bulunduran kişinin başvuru yapıp çocuk parasının kesilmesini istemelidir. Eğer başvuru yapılmazsa ve tespit edilirse çocuk parası hem kesilecek hem de geriye dönük paranın iadesi istenecektir.

Almanya’da geriye dönük çocuk parası talep etme hakkınız da var. 6 aya kadar geriye dönük olarak çocuk parası talep edebilirsiniz. Ama 6 aydan daha uzun süreler için çocuk parasını geriye dönük isteyemezsiniz.

İlgili yazılar; Almanya’da evde paketleme işi

    Almanya’da dul ve yetim maaşı

   Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu