Ekonomi

Almanya’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Almanya’da hükümet çalışmayanlara, işten çıkarılıp işsiz kalanlara para desteği vermektedir. Her sene yeniden belirlenen işsizlik parası enflasyona göre düzenlenmektedir. Almanya’da işsizlik maaşı ne kadar 2023 yılı zam oranı ne kadardır. Almanya’da işsizlik maaşı, iki çeşittir. Bunlar; işsizlik parası 1 ve işsizlik parası 2 olarak isimlendirilmiştir.

İşsizlik parası 1, klasik anlamda bilinen işsizlik maaşı şeklinde bir ödemedir. İşsiz kalan kişilerin, bu süreçte geçimlerini sağlayabilmeleri için verilir. İşsizlik parası 2 ise yine işsiz kişilere ödenir, ancak klasik anlamdaki işsizlik parasından farklı özelliktedir. Daha çok sosyal yardım şeklindedir.

Almanya işsizlik maaşı alabilmek için belli şartların yerine getirilmesi ve belli kurallara uyulması gerekir. Her işi olmayana söz konusu ödemelerin yapılması şeklinde bir uygulama yoktur.

Almanya’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2023 Almanya İşsizlik Parası

Almanya İşsizlik Maaşı Şartları

Almanya işsizlik maaşı şartları, başvuru yapılacak yardımın türüne bağlı olarak değişir. İşsizlik parası 1 (Arbeitslosengeld I – ALG I) için gerekli olan şartlar şu şekildedir:

  • Son 2 yıllık süreç içerisinde en az 12 ay boyunca sigortalı olarak çalışmak
  • Haftada en fazla 15 saat çalışıyor olmak
  • İş bulma kurumuna kayıt yaptırmış olmak
  • 67 yaşını doldurmamış olmak

Burada ödeme, aktif olarak çalışırken işini kaybedenlere yöneliktir. Söz konusu kişilere, iş arama sürecinde destek olunması hedeflenir.

İşsizlik parası 2 (Arbeitslosengeld II), işsizlik parası 1 için gerekli şartları sağlamamasına rağmen, yaşamını idame ettirmek için desteğe ihtiyaç duyanlara yöneliktir. Bu ödemenin alınabilmesi için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir:

  • 16-67 yaş aralığında olmak
  • İşsiz olmak
  • Çalışmaya engel bir sağlık problemi bulunmamak
  • Kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olmak
  • Gerekli başvuruları yapmak
  • Devlet tarafından belirlenmiş miktarın altında servete sahip olmak

Almanya İşsizlik Maaşı 2023 Ne Kadar?

Almanya işsizlik maaşı, son 1 yıl içinde çalışılırken alınan ortalama maaşın %60’ı kadardır. Eğer başvuru sahibinin çocuğu varsa, bu oran %67 olur. Dolayısıyla burada net bir rakam yoktur ve herkesin son 12 aylık maaş ortalamasına göre yapılan bir hesaplama vardır.

İşsizlik maaşı 2 ise kişinin medeni durumuna, çocuk ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişir. Bu rakam 250 € ile 432 € arasında değişir.

Almanya’da İşsizlik Maaşı Kaç Ay Ödenir?

Almanya işsizlik maaşı, sigortalı çalışma süresi ve yaşa bağlı olarak farklı sürelerde ödenmeye devam eder. Genel itibariyle sigortalılık süresinin yarısı kadar işsizlik maaşı ödenir. Ancak son 2 yılda en az 12 ay sigortalı olma şartı bulunduğu unutulmamalıdır.

Sigortalı çalışma süresi 12 ay olanlara 6 ay, 18 ay olanlara 9 ay, 30 ay olanlara 15 ay ve 48 ay olanlara ise 24 ay ödenir. Ödeme, en fazla 24 ay yapılır. Yani bir kişi, kesintisiz olarak en fazla 2 yıl işsizlik parası alabilir.

Bu hesaplamada yaş faktörü de vardır. 30 ay sigortalılık süresinden sonra yaş faktörü devreye girer. 30 ay sigortalılık süresi olan ve 50 yaş üzerindeki kişilere 15 ay; 36 ay sigortalılık süresi olan ve 55 yaş üzerindeki kişilere 18 ay; 48 ay sigortalılık süresi olan ve 58 yaş üzerindeki kişilere 24 ay işsizlik maaşı ödenir.

Almanya işsizlik parası ile ilgili buradaki bilgiler toparlanacak olursa, 50 yaşından küçük olanlar en fazla 12 ay, 50-55 yaş arasındakiler en fazla 15 ay, 55-58 yaş arasındakiler en fazla 18 ay ve 58 yaş üzerindekiler ise en fazla 24 ay işsizlik parası alırlar.

Almanya İşsizlik Maaşı Hesaplama

Almanya işsizlik maaşı hesaplama, kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişir. Bekarlara, 12 aylık maaş ortalamalarının %60’ı, çocuğu olanlara ise %67’si kadar işsizlik parası verilir.

Aktif olarak çalıştığı dönemde 2.000 € alan bir bekar çalışana ödenecek işsizlik maaşı 1.200 € iken, çocuklu bir çalışana ödenecek maaş ise 1.340 €’dur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu