Ekonomi

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Evdeki en hayati beyaz eşyalardan olan buzdolabının soğutmaması sorunu ile karşılaşılması durumunda hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi halde içindeki tüm yiyecekler 1 gün içinde bozulabilir. Sorunun aciliyeti düşünülerek soğutmayan buzdolabına nasıl müdahale edebileceğinizi yazdık.

Buzdolabım çalışıyor; ama yeterince soğutmuyor diyorsanız birlikte kontrol edip kesin sorunu bulalım. Bazı buzdolabı sorunlarına evde kendiniz çözüm bulabilirken, bazı sorunlar karşısında ise buzdolabı tamircisi ya da buzdolabı servisi çağırmanız gerekebilir.

Buzdolabının Soğutmama Nedenleri

Nofrost buzdolabı üst soğutucu ve alt soğutucu olarak 2 bölümden oluşuyor. Birincisi Ana soğutucu yani buzluk kısmı. İkinci kısım da kahvaltılık kısım dediğimiz ana kısımdır. Genelde buzluk kısmındaki arızalar ana soğutma bölümünün de yeterli kadar soğutma yapmasına engel olabilmektedir.

Burada servis çağırmadan sizi de gözle tespit edebileceğiniz bazı arızalar olabilir. Özellikle buzdolabının soğutmamasının en temel sebebi olarak buzluk kısmının buzlanmasını sayabiliriz. Buzlanan buzluk daha sonra tüm sistemin kilitlenmesine ve yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir.

İlk etapta muhtemel arızaları sayalım. Sonra teker teker çözüm yollarına ulaşalım.

Buzdolabı Neden Soğutmaz

Buzdolabının soğutma yapmama sebepleri aşağıda sırlanmıştır.

  1. Buzluk kısmının tamamen donması yani buz tutması
  2. Timer cihaz arızası
  3. Buzdolabı Beyninin bozulması
  4. Evaporatör arızası
  5. Motor fanının durması ya da az çalışması
  6. Termostatın bozulması ya da kapatılması
  7. Buzdolabı kapak contalarının lastiklerinin deforme olması

Yukarıda sıraladığımız sorunlar en sık karşılaşılan buzdolabı soğutmama nedenleridir. Evde kendiniz servis çağırmadan buzdolabınızdaki sorunların bazılarına müdahalede bulunabilirsiniz. Önce sizin yapabileceğiniz sorunlardan başlayalım ve gereksiz servis ücreti ödemek zorunda kalmayın.

Buzdolabı Yeterince Soğutmuyor Ne Yapabilirim?

Buzdolabınızın soğutmadığını fark ettiğinizde hemen çözüm bulmak zorundasınız. Eğer buzluk kısmında çok fazla buzlanma varsa hemen dolabın arka ve yan kısımlarını kontrol ediniz. Aynı şekilde buzlanma varsa büyük ihtimal buzluktaki soğuk hava sirkülasyonu dolabın diğer kısımlarına ulaşamadığı için ana kısımlar yeterli kadar soğutma yapmaz

Çözüm olarak; buzdolabınızın fişinin çekip buzun erimesini beklemeniz gerekmektedir. Fişi çektikten sonra kış şartlarında 48 saat, yaz şartlarında 24 saat kadar bekleyiniz. Dolap içindeki ürünlerinizin bozulmaması için başka bir dolaba geçici olarak yerleştirme yapabilirsiniz. Ama bir dolap ısı yalıtımı ve içindeki buzlanma sayesinde ortalama 2 gün boyunca ürünleri bozulmadan eskisi gibi muhafaza edebilir.

Buzdolabının fişini çekip birkaç gün bekledikten sonra buzlarda erime olacaktır. Erime sağlandıktan sonra tekrar fişi takabilirsiniz. Fişi taktıktan sonra buzdolabınız yeterli soğutma yapıyorsa sorunu çözmüş olursunuz. Ama yine eskisi gibi soğutma yapmıyorsa o zaman diğer nedenlere geçebiliriz.

 

Buzdolabı Kapak Lastikleri Yüzünden Soğutma Yapmıyor Olabilir

Buzdolabı soğutma yapmıyor diyorsanız kendiniz evde buzdolabı kapak lastiklerini kontrol edebilirsiniz. Lastiklerin içinde mıknatıslar bulunur. Bu lastikler ya da mıknatıslar zamanla deforme olabilir. Bunun en temel nedeni dolap kapağının hızla kapatılması ya da dolap lastiklerinin kimyasal zararlı maddeler ile silinmesidir.

Lastiklerin görevlerini yerine getirip getirmediğini anlamak için küçük bir deney yapabilirsiniz.  Küçük bir kağıt parçasını dolabın kapağına sıkıştırıp kapağı kapatın. Kağıdı hafifçe çekin. Eğer takılmadan geliyorsa yani kapaktan kağıda herhangi bir baskı söz konusu değilse kapak lastikleri yani contaları bozulmuş diyebiliriz. Bunların değişimi için de mutlaka buzdolabı servisinin çağrılması gerekmektedir.

 

Termostat Arızası Nedeniyle Buzdolabı Soğutmuyor

Buzdolabının soğutmama nedenleri arasında termostat arızası da sayılabilir. Termostatı kendiniz yanlışlıkla düşürmüş hatta kapatmış olabilirsiniz. Termostatın açık olduğundan emin olun. Ya da termostatta mekanik bir sorun olup termostat devre dışı kalmış olabilir. Bu tür mekanik termostat arızaları için servisin çağrılması gerekmektedir. Kendiniz evde değişim yapamazsınız.

Timer Arızası

Buzdolaplarında timer en hayati parçalardan bir tanesidir. Buzdolabı kompresörü çalışıp evaporatörün soğumasını sağlarken bu parçanın aşırı soğuyup buzlanmasını engellemek için timer devreye girer. Timer eğer devre dışı kalırsa evaportör buzlanır ve soğuk hava sadece buzluk kısmında kalır. Buzdolabın diğer taraflarına soğuk hava gidemeyeceği için yeterli soğutma yapılamaz.

Timer arızaları genelde servisler tarafından yerinde tespit edilip hemen değişimi tavsiye edilir. Timer parçasının görevini yapıp yapmadığını anlamak için uzun süren deneme yanılmalar yapılması gerektiği için bunu yerine fiyatı uygun olan bu parçanın değişimi daha yerinde olacaktır.

Buzdolabı Beyninin Arızalanması

Buzdolabı beyni yani ana kartı arızaları nedeniyle buzdolabı yeterince soğutmuyor olabilir. Bunun için beynin sökülüp kontrol edilmesi gerekmektedir. Bazı basit sorunlar hemen yerinde çözülürken bazı sorunlar nedeniyle beynin komple değişimi gerekebilir.

Örneğin, beyin üzerine bulunan diyotların bazıları patlamış ya da yanmış olabilir. Bu gözle tespit edildikten sonra lehim yapılarak diyot tamiri yapılabilir. Lehim yapılıp işlem en ucuz şekilde halledilebilir. Beyin üzeride işlem yapılmayacak kadar arıza büyükse değişim yoluna gidilir.

Dolap İçindeki Fanların Durması Ya da Hiç Çalışmaması

Buzdolabı içindeki motor üzerinde bulunan fanların aşırı kirlenme, yağlanma nedeniyle durması söz konusu olabilir. Fanın durması ya da az çalışması dolabın yeterli soğutmamasına neden olacağı için fanın hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Fanın çalışıp çalışmadığını gözle kendiniz kontrol edebilirsiniz. Çalışmadığı tespit edilen fanların tamiri yerine genelde değişimi yapılır.

Kondasatör Arızası

Kondasatör parçası kompresörün devreye girmesi için ona kısa sürelik güç veren parçadır. Bu parçanın bozulması nedeniyle kompresör devreye giremez. Kompresör devreye giremeyince buzdolabının tüm soğutma sistemi devre dışı kalır. Kondasatör arızları için buzdolabı servisi çağrılması gerekmektedir.

Kompresör Arızası

Buzdolabı yeterli soğutmuyorsa diğer bir muhtemel nedeni de kompresör arızası olabilir. Dolabın en pahalı parçalarından olan kompresör arıza yapıp kilitlenebilir. Bu durumda tamiri yapılabilirse revize edilir. Ama tamiri mümkün olmayan durumlarda ise kompresör komple değiştirilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu