Almanya’da Market ve Pazar Alışverişi Açık Olan Günler 2024

Almanya’da yaşam, Türkiye’ye göre farklıdır. Bu farklılık, market ve pazar alışverişi konusunda çok daha belirgindir. Özellikle Almanya’da market ve pazar alışverişi açık olan günler, buraya ilk defa gelenleri fazlasıyla şaşırtır.

Market alışverişi yapmak ve pazarları gezmek birçok kişi için düzenli bir etkinliktir. İhtiyaç olmasa dahi bu tür yerleri gezmeyi seven kişi sayısı çok fazladır. Ancak Almanya’da bunu yapmak için doğru günlerin ve doğru saatlerin tercih edilmesi gerekir.

Almanya’da Market ve Pazar Alışverişi Açık Olan Günler 2024

Almanya’da belirli günler, bakkallar ve marketler de dahil olmak üzere belirli işletme türleri için “kapalı gün” olarak belirlenmiştir. Bu tür günlerde açık işletme bulmak, neredeyse imkansızdır.

Almanya’da Pazar Kuruluyor Mu?

Almanya’daki bütün yerleşim yerlerinde süpermarketler vardır. Süpermarketler, insanların ihtiyaç duyabilecekleri her türden ürünü satışa sunar. Süpermarketlerin bazılarında meyve ve sebze satışı da yapılır. Ancak taze sebze ve meyve almak için pazarlar, çok daha önemli alternatiflerdir.

Almanya’da, her yerde olmasa dahi, birçok yerde pazarlar kurulur. Taze meyve ve sebze satışı başta olmak üzere farklı gıdaların satışını gerçekleştiren pazarlar, genellikle Cumartesi günleri kurulur. Ancak bölgeye göre kurulma günü değişir.

Pazarlarda her ne kadar meyve ve sebze satışı yapılsa da, bu noktada da bölgesel farklılıklar olabilir. Bazı pazarlarda, o bölgede yetişen ürünler çok daha ağırlıktadır.

Almanya’da pazar, genellikle sabah saatlerinde kurulur ve öğleden sonraya kadar devam eder. Birçok pazarın akşam olmadan kaldırıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Almanya’da part time çalışma imkanı

Almanya’da Marketler Kaçta Kapanıyor?

Almanya’da marketler, genellikle 08:00 ile 21:00 saatleri arasında açık olur. Bunun haricindeki saatlerde ise kapalı olurlar. Belirtilen saatlerin haricinde açık market bulmak çok zor olduğundan, ihtiyaçların önemli ölçüde bu saatler arasında karşılanması gerekir.

Almanya’da da tıpkı ülkemizde olduğu gibi zincir marketler vardır. Ülkenin birçok noktasında yer alan bu zincir marketler, birçok ürünü müşterilerine sunar. Yılın büyük diliminde sunulan ürünlerin arasında meyve ve sebzeler de vardır. Ancak her zaman meyve ve sebze bulmak mümkün olmayabilir.

Almanya’daki bilinen marketlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Aldi
  • Lidl
  • Netto
  • Rewe
  • Edeka

Söz konusu market zincirlerinin bazıları, Almanya haricindeki ülkelerde de faaliyet gösterir.

Almanya’da Marketlerin Açık Olduğu Günler?

Almanya’da marketler Pazar günleri açık. Pazar günleri birçok işletme ve hatta marketlerin bir bölümü kapalı iken, bazı marketler ise çalışmaya devam eder. Böylece insanlar ihtiyaçlarını marketler üzerinden gidermeye devam edebilir.

Almanya’da Pazar günleri, kapalı gün ya da dinlenme günü olarak nitelendirilir. Yani bu gün, neredeyse tüm işletmeler kapalı olur. Dolayısıyla insanların ihtiyaçlarını, diğer günler karşılaması önemlidir.

Ekonomik açıdan oldukça gelişmiş olan bu ülkede insanlar, Pazar günlerini dinlenerek veya ailelerine zaman ayırarak geçirir.

Yorum yapın