En Ucuz Altın Nereden Alınır? İstanbul Ankara Diyarbakır İzmir Adana

Türkiye’de yatırım amaçlı altın almak isteyenler için en ucuz altın nereden alınır sorusuna yanıt verdik. Altının gram fiyatı artık 1000 TL gibi 4 haneli rakamları yakaladığı için artık en ucuz en uygun altın almak için doğru karar vermeniz gerekiyor. Yüklü kilo ile altın, külçe ile altın alacaksanız bu yazımızı okumadan altın satın almayın. Peki İstanbul’da en ucuz altın nereden alınır? Kuyumcular, altın toptancıları, darphaneler, altın madenleri peki hangisi… İşte en ucuz altın almanın en kolay yolunu yazıyorum.

Türkiye’de Ucuz Altın Satan Yerler

Daha önce bir yazı kaleme almıştım. Dünyada en ucuz altın satan ülkeler diye. Buradaki altınların ucuz olmasının en önemli nedeni olarak altındaki işçilik maliyetlerinin çok düşük olmasını göstermiştim. Türkiye sınırları içinde işçilik maliyetleri birbirine çok yakın olduğu için en ucuz altın nereden alınır peki? İstanbul altın borsasının kalbi kabul edilir. Özellikle İstanbul kapalıçarşı kuyumcular esnafı altın toptancılığı yaptıkları için ucuz altının tam adresi olarak bilinir. İstanbul harem bölgesi altın borsasına yön veren yerdir. Bu yerlerden altın almak her zaman en ucuz değildir.

En ucuz altın alınabilecek yerler; işlenmemiş som altın satan altın madenleri, İstanbul Harem ve Kapalıçarşı altın toptancıları ve yurt dışı işlenmemiş som altın ithalatçıları en ucuz altın satan yerlerdir.

Şimdi tek tek bu yerlerden nasıl altın alabileceğinizi ve arada kaç para kar elde edebileceğinizi yazalım.

İstanbul’da En Ucuz Altın Satan Yerler

İstanbul içinde kuyumcular daha önce kendi aralarında yeminleşmiş ve bir ahit meydana getirilmişti. Buna göre Kuyumcuların kendi aralarında belirledikleri altın özellikle, Çeyrek, yarım ve tam altın gibi ürünler standart fiyattan satılacaktı. Bu fiyatı bozan kişiler de anlaşmayı bozmuş sayılacaktı. Ama bu anlaşmaya rağmen halen fiyat kırıp ucuz altın satışı yapan kuyumcular ve özellikle toptancılar vardır.

İstanbul’da toptan altın almak istiyorsanız en önemli gideceğiniz yer İstanbul Kapalıçarşı Kuyumcuları Sokağı olacaktır. Burada tüm Türkiye kuyumcularına toptan altın satışı yapılmaktadır. Siz de alacağınız altın miktarı yüksekse buradan alışveriş yapabilirsiniz. Normal kuyumcudan alacağınız altından çok daha ucuz fiyata altın satın alabilirsiniz.

Altın toptancılığı yapmak gibi bir düşünceniz varsa o zaman farklı bir yerden farklı bir ticari anlayışla altın satın almalısınız. Özellikle Türkiye’de birçok ilde var olan altın, gümüş ve elmas maden ocaklarında işlenmemiş som altın şeklinde kilo ile altın satılmaktadır. Buralardan nasıl alabileceğinize bakalım.

İşlenmemiş Ucuz Som Altın

Altın Madeninden İşlenmemiş Som Altın Almak

Altın madenleri topraktan altını gram gram çıkarır. Ve altını saf hali ile henüz işlemeden satabilirler. Bu altın diğer işlenmiş altınlara göre çok daha ucuz satın alınabilmektedir. Ama birkaç yüz gram şeklinde olmayıp daha çok kilo ile altın almanız durumunda buralardan satın alma işlemi yapabilirsiniz.

24 ayar som altın işlenmeden satın alındıktan sonra özellikle altın işleme işi yapan küçük atölyeler ile ayrıca bir anlaşma yapıp çok ucuza altın sahibi olabilirsiniz. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin, Diyarbakır, Antalya, Kahramanmaraş, Manisa, Mardin, Van, Erzurum, Trabzon gibi birçok şehirde altın işleme atölyeleri bulunmaktadır. Bu yerler vasıtası ile som altını bilezik, çeyrek, cumhuriyet altını, yarım, tam ya da 22 ayar zincir haline getirebilirsiniz. Bu işi halihazırda yapıp da çok iyi para kazanan kişiler vardır.

Toptan İndirimli Altın Nereden Alınır?

Toptan indirimli altın İstanbul Kapalıçarşı, İstanbul Harem, Altın madenciliği yapan şirketlerden som altın ve İnternet e-ticaret sitelerinden satın alınabilir. Toptan altın alımlarında indirim oranı alınacak altının miktarına ve ödeme şeklinde bağlı olarak değişir. Nakit ve peşin ödemelerde indirim oranında artış olur. Toptan altın için ilk adresiniz mutlaka İstanbul olmalı. Ayrıca İran’dan gelen ucuz altını satın alabilmek için Van ili ile irtibatlı olmanızı tavsiye ederim.

Hurda Altın Nereden Alınır?

Hurda altın normal 22 ayar ve 24 ayar altından daha ucuz satın alınabilen bir altın türüdür. Bunun en önemli nedeni altın işçiliğinin henüz katılmamasıdır. Zaten vatandaşların kuyumculara sattıkları altınlar hurda altın fiyatından satın alınır. Kuyumcular bu altını atölyeler vasıtası ile işler ve üzerine işçilik koyarak tekrar satarlar. Hurda altın bu yönü ile daha ucuzdur. Peki hurda altın nerden satın alınabilir?

Hurda altın altın toptancılarından satın alınabilir sadece. Altın toptancıları vatandaştan topladıkları altınları küçük komisyonlar ile satışa koymaktadırlar.

Külçe altın nereden alınır?

Külçe altında işçilik olmadığı için normal altından daha ucuz ama  hurda altından biraz daha pahalı olabilir. Külçe altın neredeyse tüm kuyumcularda bulunur. Ama bazı kuyumcular elinde külçe altın yokken başka kuyumcudan satın alıp size bunu satmaya çalışır ki arada o da para kazanır. Ama siz direk toptan altın satan kuyumculara giderseniz biraz daha ucuza satın alabilirsiniz.

Darphaneden altın alabilir miyim?

Darphaneden kuyumcular altın satın alabilmektedir. Haftanın belli günleri gelen siparişe göre darphane altın basımı yapar ve kuyumculara dağıtırdı. Ama altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş ve kimi fırsatçılar nedeni ile darphane artık her gün altın basım göndermeye başladı.

Darphaneden altın alabilirim miyim? Darphaneden normal vatandaşlar altın alamaz. Yetki belgesi olan kuyumcular darphaneden altın alabilir ve bunun satışını yapabilir.

En ucuz Altın İçin Banka Mı Kuyumcu Mu?

Altın satın almak için banka mı yoksa kuyumcu ikileminde kaldıysanız birini seçmeniz için altın alma amacınızı belirlemelisiniz. Altını uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi tutmak istiyorsunuz. Bunun yanıtına göre banka mı yoksa kuyumcudan mı altın alınmalı sorusuna yanıt verelim.

Kuyumcuların makas aralığı ile bankaların altın alım- satım arasındaki makas aralığına bakalım. Özellikle Ziraat Bankası altın makas aralığını kısa tutuyor. Bu yönü ile tercih edilebilir. Ama kuyumcular ile pazarlık yapmanız durumunda buradan da aynı fiyata altın alabilirsiniz.

Soru cevap şeklinde yanıtlayacak olursak altın kuyumcudan mı bankan mı alınır?

  • Sürekli alım satım yapılacaksa altın bankadan alınır
  • Uzun vadeli yatırım aracı olarak alınacaksa altın kuyumcudan alınır
  • Düğünde takı için alınacaksa altın kuyumcudan alınır
  • Tanıdık kuyumcu yoksa sahte altın riskine karşı altın bankadan alınır
  • Evde hırsılık riski varsa altın bankadan alınır

Görüldüğü gibi altın alma amacınız neyse ona göre alım yerine siz karar vereceksiniz.

En uygun altın hangi bankadan alınır?

En ucuz altın satan banka alım-satım makas aralığı en düşük olan bankadır. Türkiye’de bankaların altın alım-satım makas aralıkları günlük değişse de genelde oran olarak yakındır. Ama Ziraat Bankasının altın makas aralığı düşük olduğunu biliyorum bu yönü ile Ziraat bankasından altın alınır diyebilirim. QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası ve Kuveyt Türk makas aralığı düşük olan bankalardır. Bu yönü ile en uygun altın satan bankalar; Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Yapıkredi Bankası, Kuveyt Türk sayılabilir.

Yorum yapın