Ekonomi

Altın Fiyatları En Ucuz Hangi Ülkede 2024

Altın piyasası dünya genelinde ons türünden belirlenmekte olup dolar ile fiyatlandırma yapılmaktadır. 2. Dünya savaşından sonra tüm dünyada altın fiyatları standart olarak dolar üzerinden ons olarak belirlenmektedir. Ama buna rağmen dünyada altın fiyatları aynı olmayabilir. Altın fiyatları en ucuz hangi ülkede soranlar için altın en ucuz nereden alınır sorusuna yanıt verdim. Altının en ucuz olduğu ülkeler 2024 güncel verilerini paylaştım.

Altın fiyatlaması yapılırken standart olarak ons üzerinden yapılır dedik. Peki buna rağmen altın ülkeden ülkeye neden farklı fiyatlardan satılmaktadır? Ülkelerin merkez bankalarından çıkan altınlar, işlenmemiş külçe altınlar tüm dünyada aynı fiyata satılır. Bu konuda herhangi bir fiyat farkı yoktur; ama altın takı olarak kullanıldığında burada ülkeler arasında altın fiyat farkı ortaya çıkabilmektedir. Bunu bazı kişiler uluslararası altın ithalatı ve ihracatı noktasında değerlendirmek istemektedir. Bu da gümrüklerde altın vergisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Altın En Ucuz Hangi Ülkede 2024

Altın fiyatları ülkeden ülkeye değişmesi sadece takı altınlarında geçerlidir. Yani bilezik, yüzük, kolye, 22 ayar altın, 18 ayar altın gibi takı gruplarında altın fiyatları her ülke için farklı olabilmektedir. Özellikle Avrupa’da yaşayan Türkler altını Almanya, Fransa’dan mı almak mantıklı yoksa Türkiye’den mi almak mantıklı diye sorabilmektedir. Bu noktada en ucuz altın hangi ülkede sorusunun yanıtı önem kazanmaktadır.

2024 yılı güncel hali ile dünyada altının en ucuz olduğu ülkelerin başında Yunanistan gelmektedir. Bu ülkeyi, Ukrayna, Rusya, İran, Hindistan ve Türkiye takip etmektedir. Türkiye’de altın fiyatları Avrupa ve özellikle Almanya’ya göre daha düşüktür.

Dünya genelinde takı olarak altının en ucuz olduğu ülkelerin başında şimdilik Yunanistan geliyor. Eğer Almanya’da oturuyorsanız Yunanistan’dan altın alabilirsiniz. Türkiye’den de alabilirsiniz; çünkü Avrupaya göre daha ucuz satılmaktadır.

Altın En Ucuz Hangi Ülkede 2024

Altın Fiyatları Ülkeden Ülkeye Fark Eder Mi?

Altın fiyatları ülkelerden ülkelere fark etmektedir. Bunun temel nedeni takı altınlarından yapılan işçiliklerdir. Bir de bir ülkede ekonomik kriz varsa ülke bankaların çoğu kez nakit sorunlarından dolayı altın alımlarını durdurur. Bu da iç piyasada çok fazla altının olmasına ve değerinin düşmesine neden olur. Bu durumda ülkede döviz dolar, euro artar ama altın fiyatı düşer.

Ons altın fiyatları çok değişmese de takı ziynet eşyaları olarak özellikle bilezik gruplarının fiyatları çok fazla değişebilmektedir. Bunun da temel nedeni uluslararası altın işçilik ücretlerinin farklı olmasıdır.

Türkiye’de Altın Fiyatları Avrupa’ya Göre Daha Mı Ucuz?

Altın fiyatları Türkiye’de Avrupa’ya göre çok daha ucuzdur. Bundan dolayı her sene gurbetçi Türkler Türkiye’den Almanya’ya gizli olarak altın sokmaya çalışmaktadır. Kimisi bavulda, kimisi kendi üzerinden hatta bazıları börek, baklava içine gizleyerek Almanya gümrüğünden altın sokmaya çalışmaktadır. Ama Almanya gümrük kapısında X-RAY cihazları olduğu için altınlar hemen tespit edilmektedir.

Gümrükte Almanya’ya sokulmak istenen altınlara genelde el konulmaktadır. Vergi ve diğer cezalar ödendikten sonra altınlar iade edilir. Ama çok fazla altın yakalanırsa ve bunların nereden geldiği belgeyle ispat edilmezse altınlara tamamen el konulması söz konusu olabilir.

Türkiye’de özellikle bilezik, çeyrek altın, tam ata gibi takı grupları Almanya, Fransa’ya göre çok daha ucuz olduğu için bu altınlar daha çok İstanbul gibi yerlerde kuyumculardan satın alınabilmektedir. Altın Türkiye’de Almanya’ya göre ucuz olmasının sebebi Türkiye’de işçilik ücretlerinin daha az olmasıdır. Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum.

22 Ayar bir bileziğin fiyatının 20.000 TL olduğunu düşünelim. Bunun işçilik ücreti genelde %10 üzerinden belirlersek işçilik ücreti 2000 TL yapmaktadır. Bu bilezik Türkiye’de yapılırsa birim ücret olarak 2000 TL işçilik ödenecektir. Ama aynı ürüne Almanya’da 2000 Euro işçilik çıktığını düşünürseniz bileziğin fiyatı neredeyse 35000 TL’ye çıkıyor. İşçilik maliyetleri bu kadar fark ettiği için ülkeler arasında altın fiyatları fark etmektedir.

Avrupa’da En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Avrupa ülkelerinde altın fiyatları yine ons üzerinden sabittir. Ama takı şeklinde altın alacaksanız o zaman Yunanistan, Letonya, Litvanya ve Polonya’dan altın almak daha ucuza gelecektir. Türkiye AB üyesi olmadığı için bu grupta saymadım; ama Türkiye Avrupa’da altının en ucuz olduğu ülkelerin başında geliyor.

Sadece Yunanistan ekonomik krizi döneminde Yunanistan’da altın Türkiye’den daha ucuzdu. Ama bu durumun sona erdiğini düşünüyorum. Şu anda özellikle EURO-TL kur farkı yüzünden altın işçiliğinin maliyetleri çok farklı bir boyuta evrildiği için Avrupa’da en ucuz altının Türkiye’de olduğunu söyleyebilirim.

Dünyada En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Dünya piyasasında altının en ucuz olduğu ülkeler genelde Afrika ve Güneydoğu Asya ülkeleri gelmektedir. Şili, Arjantin, Bolivya gibi Güney Amerika Ülkelerini de bu sınıfa sokabiliriz. Güney Afrika, Sudan, Kongo, Nijer, Nijerya, Çin, Bangladeş, Hindistan, Filipinler Altın fiyatlarının en düşük olduğu ülkeler arasında yer almaktadır.

Şimdi yine aynı soruyu sorabilirsiniz. Altın madem ons üzerinden dolar kuru üzerinden belirleniyor ve tüm dünyada aynı değere sahip nasıl oluyor da bazı ülkelerde altın daha ucuza satılıyor?

Bunun temel nedeninin altın işlemesinde işçilik maliyeti ile ilgili olduğunu belirttim özellikle İşçiliğin ucuz olduğu ülkelerde altın fiyatları her daim işçilik olan takı gruplarında daha ucuzdur. Ama külçe altın ya da sanal altında her ülkede altın aynı fiyatlara alıcı bulur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bütün yazınızı okudum altın ile ilgili gayet güzel fakat sizi düzeltmem lazım , ukrayna kuyumcu sitesi ile Türkiye de ki altın fiyatlarına baktığımda kesinlikle Türkiye Ukraynadan daha ucuz kabalama gr fiyatını 1500ytl olduğunu ele alırsak 7.76gr lık bir yüzük orada yaklaşık 600$ civarında aynı ürün Tr de 480$ civarında sanırım doların Tl karşısında güçlenmesi sonucu böyle oluyor. Galiba en mantıklısı İran dan alıp burada verebilmek.

  2. Ziynet eşyasında Dubai mi yoksa Yunanistan mı? Nerede takı daha uygundur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu