Amerika Engelli Maaşı Ne Kadar?

Amerika’da yaşayan bakıma muhtaç ya da engelli bireylere hükümet tarafından maaş bağlanmaktadır. 2023 yılı Amerika engelli maaşı ne kadar? Amerika’da engelli maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir? Türkiye’de bulunan engelliler, Amerika’ya gittiklerinde engelli maaşı alabilirler mi? Bu soruların yanıtlarını ve ABD engelli maaşı ile ilgili detayları sizler için derledik.

Engellilerin yaşamlarını devam ettirmesi ve diğer insanlarla şartlarının eşitlenmesi için hemen her ülkede engellilere önemli haklar verilmiştir. Bu hakların başında ise engelli maaşı gelir. Amerika’da da engellilere yönelik mali ve sosyal haklar verilmektedir.

ABD’de, engellilere yapılan maaş ödemesi ve verilen diğer haklar, her yıl biraz daha iyileştirilmektedir. Ancak sosyal güvenlik sistemi üzerindeki mali yükler dikkate alınarak, bu iyileştirmeler genellikle sınırlı olarak gerçekleştirilir.

Amerika Engelli Maaşı Ne Kadar? Amerika Engelli Aylığı 2023

Amerika Engelli Hakları

Amerika engelli hakları, büyük oranda Sosyal Güvenlik Kurumu (SSA) tarafından sağlanır. Bu hakları mali ve sosyal olmak üzere iki sınıfa ayırmak mümkündür. Mali haklar, engellilerin ve aile üyelerinin ekonomik anlamda zorlanmaması için verilen maaş ve benzeri ödemelerdir. Sosyal haklar ise sosyal yaşama daha etkin ve rahat katılmalarına yönelik olanlardır.

Sosyal yaşamın her alanında engellilere yönelik saygı var. Kültürel bilinç olarak ifade edilen bu durum, engellilerin toplu taşıma araçlarını kullanmasını, park ve benzeri alanlarda zaman geçirmesini kolaylaştırmaktadır.

İş açısından bakıldığında ise engellilere yönelik pozitif bir ayrımcılık olduğu ifade edilebilir. Ancak bu durum, ülkemizdekinden biraz daha farklıdır. ABD’de önemli işin yapılmasıdır. Kişinin engelli olması, ilgili işi yapmasına engel değilse, başvurular kabul edilir. Ayrıca iş ortamında, engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için bazı önlemler alınır.

Amerika Engelli Maaşı 2023

Amerika engelli maaşı, ortalama olarak 1.350 $’dır. Ancak bu rakam, kişinin engelli olmadan önce ne kadar süre çalıştığı, çalışırken aldığı maaş, aynı evde kaldığı kişilerin çalışıp çalışmadığı ve aldıkları maaşa göre farklılık gösterir.

ABD’deki engelli maaşı, burada belirtilen rakamdan daha düşük olabilir. SSA, engelli bireyin yaşamı için gerekli olan maddi desteği vermeye odaklanır. Bunu yaparken de eve giren toplam maaşı da dikkate alır.

2022 yılında 1.358 $ olan engelli maaşının, 2023 yılında 1.483 $ seviyesine çıkması beklenmektedir. Ancak bu yönde henüz resmi bir açıklama olmadığını belirtmek isteriz.

Amerika’da engellilere yönelik iki farklı program yürütülmektedir. SAA tarafından yönetilen bu programlar; Sosyal Güvenlik Engellilik Sigortası Programı (SSDI) ve Ek Güvenlik Geliri (SGK) şeklindedir. Bunların haricinde engelli çocuklara yönelik farklı programlar da vardır.

Almanya’da engelli maaşı

Engelliyim, Amerika’ya Göç Etsem Engelli Maaşı Alır Mıyım?

Amerika engelli maaşı, Türkiye bulunan ve engelli olanlar tarafından da merak edilmektedir. Ülkemizdeki bazı engelli kişiler, Amerika’ya göç etsem /gitsem engelli maaşı alır mıyım sorusunun cevabını aramaktadır.

Amerika, engelli kişilerin göç başvurularını kabul etmemektedir. Dolayısıyla engellilerin göçmen olarak ABD’ye gitmeleri mümkün değildir. Normal olarak gidildiğinde ise maaşın alınması söz konusu olmayacaktır.

Kısacası ülkemizdeki engellilerin göç ederek Amerika’da engelli maaşı alması şeklinde bir imkan yoktur.

Yorum yapın