Ekonomi

Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Hollanda’da çalışanlar, yaptıkları işlere ve deneyimlerine göre farklı seviyede maaş alırlar. Burada, asgari yaşam şartlarının korunması için asgari ücret uygulaması yapılır. Hollanda asgari ücret, genellikle işe yeni başlayanlara veya çok kolay işlerde çalışanlara ödenir.

Hollanda asgari ücret 2023, yaşam standartlarını sağlayacak seviyededir. Birçok Avrupa ülkesine göre yüksek olan bu ücret, dünya ortalamasının ise çok üzerindedir. Buna rağmen Hollanda hükümeti, asgari ücretin artırılması konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Son yıllarda yükselen enflasyon, Hollanda’da uygulanan asgari ücrette ciddi değişimler yapılmasına neden olmuştur. Özellikle pandemi öncesine göre rakamlar yükselmiştir.

Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Hollanda Asgari Ücret Kaç Euro 2023?

Hollanda asgari ücret 1.750 € olarak belirlenmiştir. Bu rakam, 21 yaş ve üzerinde olanlar için geçerlidir. Ayrıca tam gün çalışanlar için uygulanır. Part time çalışanlar veya yaşı daha düşük olanlar için daha farklı bir uygulama yapılır.

Yaşlara göre Hollanda asgari ücret şu şekildedir:

  • 15 yaş: 517 €
  • 16 yaş: 595 €
  • 17 yaş: 681 €
  • 18 yaş: 862 €
  • 19 yaş: 1.035 €
  • 20 yaş: 1.380 €

Burada yer alan rakamlar, brüt maaştır. Yani çalışanların aldıkları net maaşlar değildir. Yapılacak kesintiler ve alınacak vergilerin ardından çalışanların eline geçen net rakam daha düşük olacaktır.

Hollanda Asgari Ücret Türk Parasıyla Ne Kadar?

Hollanda asgari ücret; 33.500 TL’dir. Söz konusu rakam, güncel Euro kuru dikkate alınarak hesaplanmıştır. Euro kurunda meydana gelen değişimlere bağlı olarak, buradaki rakam da değişecektir.

Hollanda asgari ücret 2023, TL bazında çok yüksektir. Ancak oradaki yaşam şartları dikkate alındığında, normal seviyede olduğu görülür. Yani asgari ücret alıp, orada lüks içinde yaşanması söz konusu değildir.

Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar Artacak?

Hollanda asgari ücret 2023 yılında %10 artacak. Daha önceki planlamalarda, 2023 sonrasında asgari ücretin, 3 yılı boyunca yıllık %2,5 artırılması planlanmıştı. Ancak yaşanan enflasyon sonrasında sadece 2023 yılında %10’luk bir artış yapılması planlanmaktadır.

Yapılacak artış sonrasında Hollanda asgari ücret 2023 yılı için 1.932 € olacak. Böylece kaybedilen satın alma gücü, yeniden kazanılmış olacak.

İspanya asgari ücret 

Danimarka asgari ücret

Kanada asgari ücret

Amerika asgari ücret

Finlandiya asgari ücret

İsveç asgari ücret

İtalya asgari ücret

İngiltere asgari ücret

Norveç asgari ücret

Avusturya asgari ücret

İsviçre asgari ücret

Hollanda asgari ücret

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu