Ekonomi

Almanya Haim Evleri

Almanya Haim evleri nedir? Haim evleri ne anlama gelir? Bu soruların yanıtlarını ve Haim evleri ile ilgili diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Almanya, yüksek refah seviyesine sahip ülkeler arasında yer alır. Refah seviyesi yüksek olan her ülke gibi Almanya da, bir takım önlemlerle refah seviyesini korumayı ve arttırmayı hedefler. Söz konusu önlemler arasında mültecilerle olan kısım, önemli bir yer tutar.

Birçok devlet, mültecileri yük olarak görür ve ekonomilerine zarar vereceğini düşünür. Bu yüzden mültecileri ülkelerine sokmamaya çalışırlar. Ancak bazen mülteciler alınan önlemleri aşar ve hedefledikleri ülkelere ulaşır. Mültecilerin hedefledikleri ülkelerden biri de Almanya’dır.

Almanya Haim Evleri

Almanya Haim Evleri Nedir?

Almanya Haim evleri, mülteciler için hazırlanan evler veya kamplardır. Çok dar odalarda kurulan ranza sistemleri ile çok sayıda mültecinin yaşadığı alanlardır. İnsanca yaşama şartlarına sahip olup olmadığı sürekli sorgulanan bu alanlar, ilk kabul tesisleri olarak görev yapar.

Mültecilerin ilk kabul edildikleri kamplara bu ismin verilmesinin temelinde, bir dönem Almanya’ya gelen Türkler vardır. 1960’lı yıllarda Türk işçileri kabul eden Almanya, Türkler için Haim Evleri isimli konaklama mekanlarını hazırlamıştır.

İlgili: Almanya’da mülteciler çalışabilir mi

Türk işçiler, çok küçük alanlarda konaklıyor, kendi yemeklerini bu dar alanlarda yapmaya çalışıyordu. Almanya’dan dönen Türk işçilerin birçoğunun anısında Haim Evleri özel bir yer tutar.

Söz konusu alanın bu şekilde anılmasının arkasında ise telaffuz vardır. Esasında bu kelimenin orijinali heim olup, ev anlamına gelir. Haim de benzer anlama gelir, ancak Almancada heim kullanımı daha yaygındır. İlgili kelime haym şeklinde telaffuz edildiğinden, bu şekilde yazılmıştır.

Almanya Mülteci Kampları Nerede?

Almanya mülteci kampları Köln’dedir. Köln, mülteci kamplarının nerede olduğuna dair ise net bilgiler paylaşılmamıştır.

Almanya, eyalet sistemi ile yönetilen bir ülke. Bu kampların tek bir eyalette toplanması, genellikle olası görülmez. Bu yüzden diğer kentlerde de kamplar vardır. Her eyaletteki kamp uygulaması farklıdır.

Almanya Mülteci Kampında Kalma Süresi

Almanya mülteci kamp kalma süresi, mültecinin yasal statüsüne bağlı olarak farklılık gösterir. Almanya’ya göç edenler, mülteci kamplarına alınır. Eğer buradaki bir kişi, ülkesindeki şartlardan dolayı Almanya’ya iltica başvurusu yaparsa, bu durum değerlendirilmeye alınır. Ancak böyle bir başvuru yapılmaması durumunda, ilgili kişi en kısa sürede sınır dışı edilerek ülkesine gönderilir.

İltica talep edenler, talebine cevap aldıktan sonra kamptan ayrılır. Olumlu cevap alanlar, oturum izni kazanırlar ve böylece Almanya’da kalma hakkı elde ederler. Olumsuz yanıt alanlar ise ülkelerine gönderilir.

Almanya Mülteci Maaşı

Almanya, mültecilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için cüzi bir yardımda bulunmaktadır. Mülteci maaşı olarak ifade edilen bu yardım, mültecilerin yaşlarına, cinsiyetlerine ve medeni durumlarına göre farklılık gösterir. Hatta eyaletlere göre dahi ödenen rakamlar farklılaşır.

Bekar olan mültecilere aylık 135 € ödenirken, evli olan çiftlerin her birine 125 € ödenir. Çocuklara ise ortalama olarak 80 € ödenir. Bu rakamlar ortalama olup, mülteci kampında kalanlara ödenmektedir.

İltica başvurusu kabul edilen ve kampı terken edenler içinse ödenen miktar daha fazladır. Bu kişilere temel gıda ihtiyacı için 215 €, 6 yaşa kadar olan çocukları için 133 € ödenir. Ayrıca kalınan bölgeye bağlı olarak 400 € ile 1.500 € arasında kira yardımı verilir. Almanya mülteci maaşı ile ilgili rakamlar genel olarak bu şekildedir. İlgili rakamların uygulamalara bağlı olarak farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu