Ekonomi

Çiğköfteci Açma Maliyeti 2024 Yılında Ne Kadar?

Çiğköfteci açma maliyeti, günümüz şartlarında farklı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Şehrin merkez noktalarında, semtlerde, cadde aralarında, üniversite yakınlarında kar getiren bir iş fırsatıdır.

Çiğköfteci açma maliyeti, günümüz şartlarında farklı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Şehrin merkez noktalarında, semtlerde, cadde aralarında, üniversite yakınlarında kar getiren bir iş fırsatıdır. Maliyeti dükkanın açılacağı konuma, yerin kira fiyatına, mobilya ve dekorasyona göre değişir. Çiğköfteci açma maliyeti için en fazla etkileyen maddeden biri dükkânın kirasıdır. Kendinize ait bir yeriniz varsa daha uygun maliyete dükkanı açabilirsiniz. Modern tasarımlarda döşenen iç mekan gün içinde daha fazla müşteri çekmeye yardımcı olur. Bu durum da başlangıçtaki maliyet seviyesinin artması sağlar. Müşteri çekmek özellikle fast food dükkânları için büyük önem arz etmektedir.

Çiğköfteci açma maliyeti dükkanda kullanılacak olan ekipmanların sayısına kalitesine göre değişir. Tezgah, soğutma dolapları, mutfak gereçleri, çiğköfte yapımı malzemeleri ne kadar kaliteli olursa maliyet o kadar artar. Fakat uzun vadeli bir yatırım olduğu için kaliteli ürün kullanmak önemlidir. Dükkanda çalışacak olan personel sayısı maliyet üzerinde etkenlerden biridir. Bunların yanı sıra, sigorta giderleri, izin belgeleri, ruhsat, reklam ve tanıtım panoları maliyetle doğrudan ilişkilidir. 2024 yılında ortalama çiğköfteci açma maliyeti 100.000-250.000 arasında değişiklik göstermektedir.

Çiğköfteci Dükkânında Kullanılan Ekipmanların Fiyatları

Çiğköftecide kullanılacak olan ekipmanlar ve fiyatları işletmenin genel maliyeti üzerinde etkilidir. Temel ekipmanlar mutlaka her işletmede olması gerekenlerdendir. Çiğköfteci dükkanını açabilmek için gerekli olan temel ekipmanlar ve maliyetleri şu şekildedir:

 • Soğutucu dolaplar ürünün taze kalmasını sağlar ve ortalama 10.000 TL fiyatlıdır.
 • Çiğköfte yoğurma makinesi yoğun işletmelerde kullanılır. Maliyeti 5.000-20.000 arasında değişir.
 • Tezgâh, müşteriye sunulan bölüm olup ortama fiyatı 7.000 TL’dir.
 • Doğrama malzemeleri arasında yer alan bıçak ve tahtalar modele göre değişir. Fiyatları 1.000-4.000 arasındadır.

Masa ve sandalye, temizlik malzemeleri, aydınlatma ürünleri, kasa sistemi, baskül gibi ekipmanlar da temel ihtiyaçlar arasında olup hepsi için toplamda ortalama 20.000 TL bütçe ayrılmalıdır.

Çiğköfteci Dükkânı Ne Kadar Kazanır?

Günümüzde bir çiğköfteci dükkanı kazancı çeşitli faktörlere göre değişir. Çiğköfte dükkanı açmaya karar vermiş olan girişimci bireyler uzun vadede yüksek oranda kar elde edebilirler. Kişinin kendi reklamını açmasının yanı sıra bayilik veren bir firma ile iletişime geçerek firma altında satışını da yapabilmektedir. Dükkânın başarılı bir şekilde uzun yıllar boyu işletilebilmesi kazancın her geçen yıl daha çok artmasını sağlar. Çiğköfteci açma maliyeti üzerinde konum, rekabet, malzeme kalitesi etkili olduğu gibi kazancında da bu maddeler etkilidir. Çiğköftecinin kazancının artması üzerindeki etkenlerden bazıları şu şekildedir:

 • Müşteri kitlesinin yüksek olması
 • Dükkânın şehir merkezinde olması
 • Rekabet durumunun iyi seviyede yer alması
 • Sevilen bir lezzet ve reklam olması
 • Doğru strateji ve müşteriye güler yüzlü davranılması
 • Hijyenik koşulların iyi seviyede olması
 • Dükkan tasarımının modern yaşama hitap etmesi

Tüm unsurların bir araya gelmesi çiğköfteci dükkanının aylık kazancının düzenli olarak devam etmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlar. Çiğköfteci açma maliyeti ne kadar yüksek olsa da düzenli kazanç ile kısa sürede maliyetin üzerine çıkabilmek mümkündür. Dikkatli plan yapma ve özverili çalışma ile kazanç istenen hedefe ulaştırılabilir.

Çiğköfteci Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Çiğköfteci açmak, bu işe merak salan bireylerin yakından ilgilendiği noktalardandır. Çiğköfteci açma maliyeti, iş planını uzun yıllara yaymak isteyen girişimciler için uygun olmaktadır. Maliyeti kendine uygun gelen bireylerin dükkan açmadan önce bilmesi ve uygulaması gereken durumlar yer almaktadır. Çiğköfteci açmak için yapılması gerekenlerden bazıları şu şekildedir:

 • Hedef kitle, bütçe ve işletme stratejisi belirlenmelidir.
 • Çiğköftenin yapımında kullanılacak olan malzemelerin satın alınacağı tedarikçi belirlenmelidir.
 • Müşteri memnuniyeti ve sağlıklı yaşam için mutlaka kaliteli malzeme kullanılmalıdır.
 • Yaya kesimin yoğun olduğu bir bölge tercih edilmelidir.
 • Dükkanın gıda güvenliği ve hijyen standartlarına uyumlu olması gereklidir.
 • Belediyeden gerekli olan izin ve ruhsatlar alınmalıdır.
 • Çiğköfteyi leziz bir şekilde yapabilmek adına uzmandan eğitim alınabilir.

Dükkân açmadan önce gerekli olan bütün şartlar yerine getirildiği takdirde herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaz. Bu sayede hem çiğköfteci açma maliyeti hem de kazancı istenen seviyede tutulabilir. İşletmenin popülerliğini artırmak adına sosyal medya platformları üzerinden paylaşımlar yapılabilir. Adımları doğru bir şekilde atmak her zaman ön planda olmaya yardımcı olur.

Çiğköfteci Açmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geleneksel Türk lezzetleri arasında yer alan çiğköfte, günümüzde sevilerek tüketilen atıştırmalıklardandır. Bu alanda iş kurmak isteyen girişimcilerin dikkat etmeleri gereken noktalar yer alır. Öncelikle çiğköfteci açma maliyeti üzerinde araştırma ve bütçe belirlemesi yapılmalıdır. Yasal gereklilikler karşısında zıt bir durum yaşanmadan işletmenin açılması gerekir. İşletmedeki tüm gerekli ekipmanlar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. En önemli husus ise dükkan açma konusunda net bir karara varmaktır. Çiğköfteci açma maliyeti bütçenize uyumlu ve bu işte ilerlemeyi düşünüyorsanız zaman geçmeden adım atabilirsiniz. İşletmenizi ilk başlarda küçük bir dükkan olarak işleterek zamanla büyütebilirsiniz. Çiğköfteci açma maliyeti sınırlarınıza göre adımınızı atabilirsiniz.

Çiğköfteci Açma Maliyeti 2024 Yılında Ne Kadar?  makalemizin sonuna geldik. Daha fazla iş yeri açma ve bayilik gibi konularda bilgi almak isterseniz ekonomi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu