Ekonomi

Almanyada Mülteciler Çalışabilir Mi? 2024

Almanya, mültecilerin gitmek istedikleri ülkelerden biridir. Gerek yaşam şartlarının iyi olması gerekse de iş imkanlarının çokluğu, bu duruma neden olur. Peki, Almanya’da mülteciler çalışabilir mi? 2024 yılında mültecilerin iş koşulları hakkında her şeyi yazdık.

Ülkelerindeki siyasi baskı, savaş, ekonomik sorunlar ve benzeri nedenlerden dolayı ülkeleri terk eden ve farklı ülkelere gidenler, mülteci olarak değerlendirilir. Mültecilerin, uluslararası hukuka göre bazı hakları vardır. Çalışma hakkı da bunlardan biridir.

Çalışma hakkının kullanılabilmesi için her ülke farklı şartların sağlanmasını ister. Almanya ise mültecileri kabul etme ve onlara çalışma izni verme konusundaki en katı ülkelerden biridir.

Almanyada Mülteciler Çalışabilir Mi 2024 Mülteci Çalışma İzni

Almanya’da Mülteciler Çalışabilir Mi?

Almanya’da mülteciler çalışabilir. Bunun önünde yasal bir engel bulunmamaktadır. Ancak çalışabilmek için mültecilerin istenen şartları sağlaması gerekir. Yani Almanya’ya gelir gelmez bir mültecinin çalışması, söz konusu dahi değildir.

İlgili: Almanya’da mültecilerin konakladığı evler: Haim evleri

Burada bir iş bulmanın veya işe yapılan başvurunun kabul edilmesinin temel şartı, çalışma iznidir. İlgili izin olmadan çalışılması mümkün değildir. Yasalar buna izin vermez. Ayrıca kaçak işçi çalıştırmanın cezası çok büyük olduğundan, kaçak çalışma gibi bir şans da çok düşüktür.

Almanya Mülteci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da mültecilere çalışma izni verilmesi, onların iltica başvurusu ile direkt olarak ilgilidir. Buraya gelenler ilk olarak geçici kamplara alınır. Kamplarda bulunan iltica başvurusu yaptıkları, başvuruları değerlendirilir. Ancak başvuru yapmayanlar ve başvuru için gerekçeleri olmayanlar, ülkelerine gönderilirler.

Başvuru sonrasında varış belgesi (Aufenthaltsgestattung) alanlar, serbest meslek haricindeki meslekleri yapabilirler. Daha açık bir ifadeyle, bu statüde olanların sadece bir işte çalışan olarak çalışmasına izin verilir.

3 aydan uzun bir süredir burada bulunan ve artık kampta kalması zorunlu olmayanlar, çalışma izni alabilirler. Kampta yaşaması gerekenler ve reşit olmayan çocukları olanlar 6 ay, reşit olmayan çocukları bulunmayanlar ise 9 ay sonra çalışma izni için başvuru yapabilir.

İltica süreci tamamlayan ve oturum izni alanlar ise herhangi bir kısıtlama olmaksızın istedikleri işte çalışabilirler. Normal bir Alman vatandaşı gibi çalışma konusunda özgürdürler.

Almanya mülteci çalışma izni konusunda bilinmesi gereken bir diğer husus ise ilgili iznin tek bir iş için verildiğidir. İş değişikliğinde yeniden başvuru yapılması gerekir.

Almanya Mülteci Oturum İzni

Almanya mülteci oturum izni, sadece iltica başvurusu kabul edilenlere verilir. Süresi 3 yıldır. 3 yıl sonunda gerekli şartları taşıyanlar ve iltica nedenleri devam edenlerin oturum izinleri uzatılır. Böylece Almanya’da daha uzun süre kalınabilir.

Oturum izni için iltica başvurusunun kabul edilmesi gerekir. Bunun için ise gelenlerin, insani nedenlerden dolayı gelmesi gerekir. Örneğin; ülkesinde siyasal, ekonomik ve askeri baskı olmayan veya savaş bulunmayan kişilerin başvuruları kabul edilmez. Bu türden kişiler direkt olarak sınır dışı edilir ve ülkelerine gönderilir.

Almanya Mülteci Maaşları 2024

Almanya mülteci maaşları denildiğinde, Alman devletinin yapmış olduğu yardımlar ve mültecilerin çalıştıkları iş nedeniyle aldıkları maaşlar akla gelir. Devletin yapmış olduğu yardımlar; kira yardımı, gıda yardımı ve çocuk yardımından oluşur.

Kişinin statüsüne, medeni durumuna ve çocuk sayısına göre farklı seviyede yardım yapılır. Ortalama olarak her yetişkine 330 €, çocuklara ise ortalama 120 € gıda yardımı yapılır. Kira yardımı ise kira ücretlerine bağlı olarak 1.500 € seviyesine kadar çıkabilir.

Bunlar, devletin yapmış olduğu yardımlardır. Bir işte çalışmaya bağlı olarak alınan Almanya mülteci maaşları ise çalışılan işe göre farklılık gösterir. Bu noktada, çalışan mültecilerin aldıkları maaş, normal kişilerden daha düşük veya daha farklı değildir. Dolayısıyla normal bir Alman kadar maaş alabildiklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu