Ekonomi

Kredi Kartım Yanımda Olmadan Ödeme ve Alışveriş Yapabilir Miyim?

Kredi kartım yanımda olmadan ödeme (alışveriş) yapabilir miyim? Kredi kartsız alışveriş yapma yöntemleri nelerdir? Kredi kartı olmadan nasıl para çekerim? Buradaki soruların yanıtlarını ve kredi kartı olmadan ödeme yapma / para çekme ile ilgili detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Günümüzde yapılan alışverişlerde kullanılan ödeme yöntemlerinin başında kredi kartları gelir. Gerek mağaza ve marketlerde yapılan alışverişlerde gerekse de internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde, kredi kartları yoğun olarak kullanılır. Öyle ki, birçok insan kredi kartının kullanım alanının genişliği nedeniyle nakit para dahi taşımaz. İşte bu durum, kredi kartsız ödeme yapma yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Kart olmada kartsız alışveriş yapılır mı?

Kredi Kartsız Ödeme (Alışveriş) Yapma Yöntemleri

Gelişen teknoloji ile birlikte alışveriş alışkanlıkları değişmiş, ödeme yöntemleri farklılaşmıştır. İnsanların daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli ödeme yapabilmesi için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Söz konusu yöntemlerin bir kısmında, kredi kartı bulundurma zorunluluğu dahi yoktur. Kredi kartsız ödeme (alışveriş) yapma yöntemleri şunlardır:

İnternetten Kredi Kartsız Alışveriş

Kredi kartınız yanınızda olmadan, internetten rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Bunun için kredi kartı numaranızı, kredi kartınızın son kullanma tarihini ve güvenlik kodunu bilmeniz yeterlidir. Kart bilgilerinizi kullanarak, internetteki tüm sitelerden alışveriş yapabilir ve istediğiniz ürünü alabilirsiniz.

İnternetten kredi kartsız alışveriş yaparken, cep telefonunuzun yanınızda olması önemlidir. 3D güvenlik sistemi, alışverişlerinizi SMS kodu ile onaylamanızı gerektirir.

Mobil Temassız Ödeme (NFC ile Alışveriş)

Cep telefonundan kredi kartsız ödeme, NFC ile alışveriş veya mobil temassız ödeme olarak bilinen bu yöntem, her geçen gün biraz daha yaygınlaşmaktadır. Cep telefonunu kredi kartı olarak kullanma olarak da bilinen mobil temassız ödeme, cep telefonlarındaki NFC teknolojisinden yararlanarak kullanılır.

Bu yöntemi kullanabilmeniz için telefonunuzun NFC özelliğinin bulunması gerekir. Ayrıca bankanızdan, bu özelliği aktif etmesini istemelisiniz. Böylece cep telefonunuzu, kredi kartı gibi kullanabilirsiniz. Telefonla ödeme yaparken, tuş kilidi açık olacak şekilde POS cihazına yaklaştırmanız yeterli olacaktır.

Avrupa’da maaşlar kaç para? İşte sürücü maaşları.. Forklift maaşı ne kadar

İnternetten kartsız alışveriş yapmak

Akıllı Saat ile Kredi Kartsız Ödeme

Cep telefonlarının kredi kartı gibi kullanılmasının ardından, akıllı saatlerin de benzer işlem için kullanılmasının önü açılmıştır. Bazı bankaların müşterileri, kredi kartları yanlarında olmadan, akıllı saatleri ile kartsız ödeme yapabilmektedir.

Kredi Kartsız Para Çekebilir Miyim?

Kredi kartsız para çekme, bankaların yakın zamanda sunmuş oldukları bir diğer önemli hizmettir. Bunun için en yakın ATM’ye gitmeniz ve aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

  • ATM’den kartsız işlemler menüsüne giriş yapın.
  • Kayıtlı cep telefonu ile T.C. kimlik numarasını ilgili alana girin.
  • Listelenen kartlardan, işlem yapmak istediğiniz kartı seçin.
  • Para çekme butonuna basın ve çekmek istediğiniz tutarı girin.
  • Cep telefonunuza gönderilen SMS onay kodunu ilgili alana girin ve paranızı çekin.

Bu adımlar, hemen her bankada aynıdır, ancak bazı küçük farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır.

Kredi kartım yanımda olmadan ödeme (alışveriş) yapabilir miyim sorusunun detaylı yanıtı bu şekildedir. Kredi kartınızı yanınıza almadığınızda, buradaki yöntemlerden uygun olanı kullanarak, siz de ödeme (alışveriş) yapabilir veya ATM’den para çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu