Ekonomi

Tacikistan Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Tacikistan, Orta Asya’daki fakir ülkelerden biridir. Dünya ortalamasına göre maaşların düşük olduğu bu ülkede, asgari ücret de şaşırtıcı derecede düşüktür. Tacikistan asgari ücret ne kadar 2023 ve yaşam şartları ile ilgili detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Uzun yıllar Sovyet Rusya’nın (SSCB) egemenliği altında kalan Tacikistan, 1991 yılında Türk Cumhuriyetleri gibi bağımsızlığını ilan etmiştir. Yer altı zenginliklerinin bulunmaması, uzun süre Sovyet hakimiyetinde yaşaması, bu ülkenin fakir olmasının en önemli nedenleridir.

Uzun süre Rus hakimiyeti altında kalması, ülkeye uzun yıllar üretim alanında yatırım yapılmaması, günümüzdeki sonucu doğurmuştur.

Tacikistan Asgari Ücret 2023 yılında ne kadar ?

Tacikistan Asgari Ücret Ne Kadar 2023?

Tacikistan asgari ücret 2023 yılında 300 Tacikistan Somonisi seviyesindedir. Dolar cinsinden bakıldığında ise asgari ücretin 30 $ civarında olduğu görülür.

Birçok ülkeye göre asgari ücretin çok düşük seviyede olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, verilen rakamın düşüklüğü daha net anlaşılacaktır. Örneğin; ABD’deki saat ücreti ortalama 13-15 $ seviyesindedir. Yani ABD’de çalışan birinin 2 saatte aldığı maaşı, Tacikistan’da çalışanlar 1 ayda alabilmektedir.

Tacikistan Somonisi, yaklaşık 1,83 TL’dir. TL cinsinden asgari ücret, 540 TL’dir. Kurdaki oynamalara bağlı olarak verilen bu rakamlar farklılık gösterebilir.

Tacikistan Ekonomisi

1991 yılında SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Tacikistan, çok uzun süre iç karışıklıklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu durum, zamanında kalkınma hareketlerinin başlamasına engel olmuş ve ülkenin fakirliğinin adeta temellerini atmıştır.

2000’li yıllara gelindiğinde kalkınma hamlesi başlatılmış ve ülke, yüksek büyüme rakamlarına ulaşmıştır. Ancak dünya ortalamasının gerisinde olması nedeniyle, söz konusu hamle henüz istenen sonuçları vermiş değildir.

Tacikistan asgari ücret çok düşük olmasına karşın, işsizlik de düşüktür. Açıklanan verilere göre bu ülkedeki işsizlik %3 seviyelerindedir. Enflasyon ise %10 düzeyindedir. Ancak ilgili verilerin güvenirliği ile ilgili çekincelerin olduğunun da unutulmaması gerekir.

Ülkenin kurulduğu ilk andan itibaren yatırımlar büyük oranda devlet tarafından yapılmıştır. Son dönemlerde özel sektörün de önemli yatırımlar yapmaya başladığı görülmektedir. Bu hamlelerin, ilerleyen yıllarda yüksek büyüme ve kalkınma getireceği tahmin edilmektedir.

Tacikistan’da Hayat Pahalı Mı?

Tacikistan’da maaşlar düşük olmasına karşın, fiyatlar aynı seviyede düşük değildir. Hayat, birçok çalışan için pahalıdır. Yakıt fiyatları, ortalama 1 $ seviyesindedir. Gıda fiyatları ise dünya ortalamasına göre daha düşüktür. Ancak satın alma gücü dikkate alındığında, dünya ortalamasından yüksek olduğu anlaşılır.

Kiralar, maaşlara göre normal seviyededir. Kent merkezlerindeki kiralar, nispeten daha yüksektir. Lüks bölgelerde olan evler için 200-300 $ seviyelerinde kira talep edilmektedir. Bu tür evler, sadece yüksek gelirli kişilerce tercih edilebilmektedir.

Tacikistan’da Maaşlar Ne Kadar?

Tacikistan’da maaşlar, ortalama olarak 400-700 Tacikistan Somonisi seviyesindedir. Doktorlar ve  yüksek lisans mezunu olanların maaşları 600 Somoni üzerindeyken, hizmet sektöründe çalışanların maaşları ise 300-500 Somoni aralığındadır.

Maaşlar, ülkedeki kentlere göre de farklılık gösterebilmektedir. Başkent Duşanbe’deki maaşlar, diğer kentlere kıyasla daha yüksektir. Ancak buradaki yaşam maliyetleri de benzer şekilde yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu