Ekonomi

Almanya İltica İfade Örnekleri 2024

Almanya, dünyada en fazla iltica talebinde bulunan ülkelerden biridir. Alman yetkililer, başvuru sahiplerinin bu süreçte verdikleri ifadeleri ve anlatılanları çok fazla önemser. Almanya iltica ifade örnekleri 2024 incelenerek, bu sürece uygun ifadeler hazırlanabilir.

İltica, sığınma anlamına gelen bir kelimedir. Terim anlam olarak ise ülkesindeki siyasi, ekonomik ve askeri sorunlar nedeniyle tehdit altında olan kişilerin, farklı bir ülkeye sığınmaları anlamına gelir. Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan mülteciler, bu hak kapsamında gelmişlerdir.

Almanya, iltica başvurularını oldukça detaylı olarak inceler ve sadece, gerçekten hak eden kişilerin başvurularını kabul eder. Başvuru sahiplerinin bu süreçteki ifadeleri, son derece belirleyicidir.

Almanya İltica İfade Örnekleri 2024

Almanya İltica Süreci

Bir şekilde Almanya’ya gelen ve iltica başvurusunda bulunanları, belli bir süreç bekler. Bu süreç bazen birkaç ayda tamamlanırken, bazen ise bir yıldan uzun olabilir. Almanya iltica süreci genel hatları ile şu şekildedir:

·         Kayıt

Almanya’ya geldikten sonra iltica başvurusu yapma gibi bir niyetiniz varsa ilk olarak bir Alman otoritesine bu durumu bildirerek kayıt yaptırmanız gerekir. Bu otorite; polis, yabancılar dairesi, mülteci kabul merkezi gibi birimler olabilir.

Kayıt işlemi, sürecin ilk adımıdır ve bu adım, sadece Almanya’da bulunan kişiler tarafından yapılabilir. Yani yurt dışına çıkmadan iltica başvurusu yapılması gibi bir uygulama yoktur.

·         Başvuru

İlk kayıt sonrasında resmi olarak iltica başvurusunun yapılması gerekir. Bu başvuru BAMF (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge), yani Federal Göç ve Mülteciler Dairesine yapılmalıdır.

Başvuru sırasından BAMF tarafından yapılan iltica başvurusunun hangi sınıfta değerlendirileceğine karar verilir. Bu sınıflar; sığınma hakkı, geçici koruma, mülteci koruması ve ulusal sınır dışı etme koruma şeklindedir.

Başvuru alınırken okulunuz, ülkeniz, inancınız, mesleğiniz, Almanya’ya hangi yolla geldiğiniz gibi konularla alakalı sorular sorulur. Ayrıca haklarınız ve yükümlülüklerinize dair bilgilendirmeler yapılır. Başvuru sonrasında iltica ve oturma izni prosedürü sırasında gidebileceğiniz makamları gösteren bir belge verilir. İlgili belge, bir tür kimlik kartı yerine de geçer.

·         Dublin Kontrolü

Başvuru sonrasında Dublin Kontrolü yapılır. Bu kontrol, Schengen bölgesine resmi olarak ilk defa hangi ülkeden girdiğinizle ilgilenir. Giriş yaptığınız ülke tespit edildikten sonra, o ülkenin de kabul etmesi durumunda söz konusu ülkeye gönderilirsiniz. Böylece iltica başvurularını o ülkeden yaparsınız.

·         Görüşme (İfade)

Karar öncesindeki son aşama görüşme veya ifadedir. Eğer Almanca bilmiyorsanız, burada size bir tercüman tahsis edilir. Görüşme aşamasında, neden Almanya’ya geldiğiniz ile ilgili sorular sorulur. Sorulan sorulara doğru ve ikna edici yanıtlar vermeniz gerekir. Almanya iltica ifade örnekleri, bu noktada size fikir verecektir.

İfade için hazırlıklı olmak, sürecin olumlu şekilde tamamlanması adına önemlidir. İkna edici ve durumunuzu açıklayıcı ifadeler ile süreci olumlu olarak tamamlarsınız.

·         Karar

Bu sürecin sonunda karar size yazılı olarak bildirilir. Posta ile bildirilen karar ile iltica talebiniz kabul edilebilir, geçici koruma alabilir, sınır dışı süreciniz başlayabilir veya iltica talebiniz reddedilebilir. Karar, genellikle ifadelerinizin alındığı duruşmadan birkaç gün sonra tarafınıza bildirilir.

İlgili: Almanya iltica başvurusunu reddetti. Ne yapmalıyım. Buradan bakabilirsiniz.

İlgili: Alman vatandaşlığı en kolay nasıl alınır

Almanya İltica İfade Örnekleri

Almanya iltica ifade örnekleri, iltica nedenlerinizin adeta bir özeti şeklinde olmalıdır. Bir kişinin kullandığı ifadelerin aynısını kullanmak, sürecin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Burada sizlerle paylaştığımız örnekler, fikir edinebilmeniz içindir. Almanya iltica ifade örnekleri aşağıda yer almaktadır:

  • Yaşadığım yerde büyük bir savaş var ve hayatım tehlike altında. Ailemin ve benim yaşam koşullarımız giderek daha da kötüleşiyor ve artık güvenliğimizi sağlayacak bir yer arıyoruz. Bu nedenle, Almanya’ya iltica etmeyi düşünüyoruz. Almanya, savaş ve çatışmalardan etkilenmeyen bir ülke ve burada daha güvenli bir ortamda yaşayabiliriz.
  • Ülkemde özgürlüklerim kısıtlanıyor ve sürekli olarak baskı görüyorum. Özellikle, düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda ciddi sorunlar var ve ben bu özgürlüklerin olmadığı bir ortamda yaşamak istemiyorum. Almanya’da insan hakları ve demokrasi konusunda daha ileri bir seviyede olduğuna inanıyorum ve burada daha özgür bir yaşam sürebilirim.
  • Ülkemde ekonomik ve sosyal imkanlar çok düşük. İş imkanları ve eğitim fırsatları çok sınırlı ve bu nedenle geleceğimiz için endişe ediyoruz. Almanya’da iş imkanları ve eğitim fırsatları daha fazla ve bu nedenle daha iyi bir hayat için buraya iltica etmek istiyoruz.

Buradaki iltica örnekleri dikkatli olarak incelendiğinde; savaş, ekonomik koşullar ve siyasi baskının olduğu ülkelere ait ifadeler olduğu görülecektir. Durumunuza göre bunlardan uygun olanları temel alarak, kendi durumunuzu anlatan ifadeler hazırlayabilirsiniz.

İltica Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İltica sürecinde verilen ifadeler çok önemlidir. Ancak karşıdaki kişilerin dünyaya hakim ve dünyadaki olayları yakından takip ettiklerini unutmamak gerek. Yani abartılı ifadelerle Alman yetkilileri kandırmayı hedeflemek, sonuç alınamayacak bir girişim olacaktır.

Yakın zamanda, Almanya’ya iltica etmek isteyen bir grubun ifadeleri aşırı siyasi bulunmuş ve bundan dolayı başvuruları kabul edilmemiştir. Dolayısıyla durumunuzu samimi olarak özetlemek, en mantıklı seçenektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu