Ekonomi

Amerikada Emekli Maaşı Ne Kadar?

Amerika Birleşik Devletleri, refah seviyesi en yüksek olan ülkelerden biridir. Buradaki çalışanlar, belli şartları sağladıktan sonra emekli olabilmektedir. Peki, Amerika’da emekli maaşı ne kadar 2023? Emeklilik şartları nelerdir? Amerika’da emeklilerin aylık maaşları 2023 yılında ne kadar oldu?

Dünyadaki her ülkede olduğu gibi ABD’de sosyal güvenlik sistemi vardır. Bu sisteme dahil olan ve gerekli şartları yerine getirenler, emekli olmaktadır. Amerika’da emeklilik, ülkemizle benzerlik göstermesine rağmen bazı farklı yönleri de olan bir sistemdir.

Amerika’da emekli olmak, uzun yıllardır orada çalışan Türk vatandaşları tarafından da merak edilen bir konudur. Ayrıca bu kişiler, çifte emeklilik şartlarını da merak etmektedir.

Amerikada Emekli Maaşı Ne Kadar?

Amerika’da Emeklilik Şartları

Emekli olabilmek için ülkemizde prim yatırılan gün sayısı ve yaş kriterlerine bakılmaktadır. ABD’de ise durum biraz daha farklıdır. Amerika’da emeklilik şartları, yaş ve puandır. Bu şartları yerine getirenler, emekli olabilmektedir.

Ülkemizde olduğu gibi ABD’de de malulen emekli olma imkanı vardır. Sağlık sorunları yaşayanlar, bu haktan yararlanarak erken emekli olabilir. Ancak böyle bir durumda emekli maaşları biraz daha düşük olur.

·         Amerika’da Emekli Olmak için Kaç Gün Gerekli?

Amerika’da emekli olmak için prim yatırılan gün sayısına bakılmaz. Yani burada doldurulması veya prim yatırılması gereken gün şartı yoktur. Bunun yerine puan sistemi vardır.

Emekli olmak için çalışanların toplamda 40 puan toplaması gerekir. Yıllık kazancı 5.280 $ seviyesinin üzerinde olanlara 4 puan verilir. 10 yıl boyunca bu rakamın üzerinde yıllık kazanç sağlayanlar, emeklilik için puan şartını tamamlamış kabul edilir.

Yıllık kazancı daha az olanlara ise yaklaşık her 1.500 $ için 1 puan verilir. Bu kişilerin de toplamda 40 puanı tamamlaması gerekir.

Buradaki kazançların yıllık olduğu unutulmamalıdır. Yıllık 5.280 $ barajını aşmak için aylık 440 $ kazanç elde etmek yeterlidir. Yani puan şartını tamamlamak son derece kolaydır.

·         Amerika’da Emeklilik Yaşı

Amerika’da emeklilik yaşı 65’tir. 65 yaşına gelenler, emekli olduklarında hak ettikleri maaşı alırlar.

ABD, vatandaşlarına emeklilik noktasında farklı yaş seçenekleri sunmuştur. Bunlardan ilki normal emeklilik yaşı olan 65’tir. İkincisi ise malulen veya erken emeklilik yaşı olan 62’tir. 62 yaşında emekli olanlar daha düşük maaş alır. Üçüncüsü ise geç emeklilik yaşı olan 67’dir. Kendi isteğiyle bu yaşa kadar çalışanlara, daha yüksek emekli maaşı ödenir.

ABD’de emeklilik yaşı 65 olmasına karşın, yeni bir yasa ile 2027 yılına kadar bunun 70 yaşa kademeli olarak çıkarılması planlanmaktadır.

Amerika’da Emekli Maaşı Ne Kadar?

Amerika’da emekli maaşı  800 $ ile 3.100 $ arasında değişmektedir. Ortalama olarak emekli maaşlarının 1.500 $ seviyesinde olduğu söylenebilir. 2023 yılında bu maaşın 900 dolar ile 3400 dolar arasında değişmesi bekleniyor.

Emekli maaşı, farklı unsurlardan etkilendiği için herkese verilen rakam aynı değildir. Aktif olarak çalışırken alınan maaş, yatırılan prim miktarı, ne kadar süre prim yatırıldığı ve emekli olma yaşına bağlı olarak maaşlar farklılık göstermektedir.

Aktif olarak uzun yıllar çalışan ve bu süreçte yüksek maaş alanların emekli maaşları daha yüksektir. Düşük maaş alanlar ve daha az prim yatırılanlar ise daha düşük emekli maaşı almaktadır.

Tacikistan asgari ücret ne kadar

Amerika’da Çalışıp Türkiye’de Emekli Olmak

Amerika’da yaşayan Türk vatandaşları, gerekli şartları sağladıklarında Türkiye’den de emekli olabilirler. Bunun için Türkiye’de yurtdışı borçlanması yapmaları yeterli olacaktır.

İstenen prim yatırılan gün sayısına bağlı olarak, borçlanma yapılmalıdır. Borçlanmada, her gün için en az 3,5 $ ödeme yapılmalıdır. Prim miktarı ne kadar yüksek olursa, Türkiye’deki emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır. Yurtdışı borçlanmasını yapanlar, yaş şartını da sağladıklarında Amerika’da çalışıp Türkiye’de emekli olmak gibi önemli bir avantajdan yararlanmış olurlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu