Ekonomi

Zeytinyağı Fabrikası Kurma Maliyeti

Zeytinyağı fabrikası kurma maliyeti, bu alanda yatırım yapacak olan girişimciler tarafından merak edilmektedir. Maliyetleri etkileyen farklı hususlar olduğundan net bir rakam vermek zor olsa da, ortalama rakamlardan bahsetmek mümkündür.

Zeytinyağı, birçok alanda kullanılan bir üründür. Bu yüzden talep, her geçen gün biraz daha artar. İlgili durum ise zeytinyağı fabrikası sahiplerinin daha fazla kar elde etmesini ve kazanç sağlamasını mümkün kılar.

Yazımızın devamında zeytinyağı fabrikası nasıl kurulur, zeytinyağı üretim tesisi maliyeti konularına ilişkin detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Zeytinyağı Fabrikası Kurma Maliyeti 2023

Zeytinyağı Fabrikası Nasıl Kurulur?

Zeytinyağı fabrikası kurmak için öncelikle detaylı bir fizibilite çalışması yapılması gerekir. Nihayetinde böylesine büyük bir üretim tesisi, ciddi bir maliyeti gerektirir. Yapılan harcamaların ne kadarının geri döneceği, elde edilecek kazanç ve finansal hususlara ilişkin diğer detaylar, ancak fizibilite raporuyla ortaya konacaktır.

Kurulacak olan fabrikada birçok ekipman yer alacaktır. Bu ekipmanlar, fabrikanın kapasitesine ve işleyiş şekline göre farklılık gösterebilir. Ancak genel itibariyle şu ekipmanların olması gerektiği ifade edilebilir:

 • Zeytin taşıma bandı
 • Yıkama kazanı / bandı
 • Kırıcı makine
 • Malaksör
 • Dekantör ve separatör üniteleri
 • Kazan makinesi

Burada yer alan ekipmanlar ile kurulacak modern bir fabrika, neredeyse tüm üretim sürecinin insan eli değmeden yapılmasına imkan verir. Böylece istenen hijyen şartlarında üretim, çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde yapılır.

·         Zeytinyağı Fabrikası Kurma Şartları

Zeytinyağı fabrikası kurmak için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar şunlardır:

 • En az 200 m2 büyüklüğü sahip kapalı alan
 • Elektrik ve su tesisatları bağlantıları
 • Gerekli resmi prosedürlere ilişkin belgeler
 • Zeytin bahçelerine yakın bir lokasyon
 • Üretilen zeytinyağları için lojistik sorunu olmayan lokasyon
 • Sermaye (Zeytinyağı fabrikası kurma maliyeti)

Bu şartlar incelendiğinde, uygun bir lokasyondaki yeterli büyüklüğe sahip kapalı alan ile sermayenin, en önemli unsurlar olduğu ifade edilebilir.

Zeytinyağı Fabrikası Kurma ve Kazancı 2023

Zeytinyağı Fabrikası Kurma Maliyeti 2023

Zeytinyağı fabrikası kurma maliyeti, ortalama olarak 8-15 milyon TL’dir. Ancak bu rakam ortalama olup, kullanılacak olan ekipmana, fabrikanın kapasitesine ve inşaat maliyetlerine bağlı olarak değişebilir.

Zeytinyağı fabrikası denildiğinde farklı tipte üretim tesisleri olabileceği unutulmamalıdır. Kapasite, üretimde kullanılacak makineler ve lokasyon, maliyetler üzerindeki en önemli etkenlerdir.

Zeytinyağı Fabrikası Hibe Desteği

Zeytinyağı fabrikası hibe desteği, KOSGEB tarafından verilmektedir. KOSGEB, gerekli şartları taşıyan üretim tesisleri için her yıl belirlenen sınıra kadar hibe desteği verir. Bu durum, zeytinyağı fabrikası kurma maliyetinin ciddi anlamda azalması demektir.

KOSGEB, üretim tesisinin kurulduğu bölgeye bağlı olarak toplam maliyetin %60’ına kadar hibe desteği verir. Bunun için üretime yönelik makinaların alınması, istihdam oluşturulması gibi şartların yerine getirilmesi gerekir.

Bir diğer hibe veren kuruluş ise TKDK’dir (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu). TKDK, gerekli şartların sağlanması durumunda %65’e varan oranlarda hibe desteği sağlar.

Söz konusu desteklerden aynı anda yararlanmak mümkün değildir. İki seçenekten biri tercih edilerek, maliyetler düşürülebilir. Hibelerin kendilerine özel şartlarının dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.

İlgili yazı: Bayilik veren firmalar

Starbucks bayilik ücreti 

Zeytinyağı Fabrikası Kazancı

Zeytinyağı fabrikası kazancı, fabrikanın üretim kapasitesi ve iş yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterir. Ayrıca fabrikanın hangi fiyata zeytinyağı üretimi yaptığı da önemlidir.

Fabrikalar, sabit fiyatlara veya çıkan yağın bir bölümüne üretim yapar. Ülkemizdeki fabrikaların önemli kısmı, çıkan yağın %10’u ile %15’lik bölümü karşılığında sıkım yapar. Zeytinyağın güncel fiyatına göre zeytinyağı fabrikası kazancı değişir.

Zeytinyağı fabrikası kurma maliyeti ve kazancına ilişkin detaylar bu şekildedir. Verilen rakamlar ortalama olup, farklı unsurlara göre değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu