Ekonomi

Bulgaristan Vignette 2024 – Bulgar Vinyet Nasıl Alınır?

Bulgaristan vignette (vinyet) nedir? Bulgar vinyet ne işe yarar, nasıl alınır? Bu soruların yanıtlarını ve Bulgar vinyet ile ilgili diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bulgaristan’a özel araç ile yolculuk etmek, ülkemizde yaygın hale gelmeye başlayan bir durumdur. Gerekli koşulları sağlayanlar, kendi araçları ile bu ülkeye giderek, istedikleri yerleri ziyaret edebilirler. Ancak yapılan bu yolculuğun sorunsuz tamamlanması için gerekli şartlar yerine getirilmelidir.

Bulgaristan yasalarına ve uygulamalarına bakıldığında şartların genel itibariyle zorlayıcı olmadığı görülür. Ancak bazılarının bilinmesi ve zamanında yerine getirilmesi önemlidir. Bulgar vinyet de bu türden bir şarttır.

Bulgaristan Vignette 2023 – Bulgar Vinyet Nasıl Alınır?

Bulgaristan vinyet (vignette); buradaki otoyolların kullanım ücretlerinin tahsil edildiği bir sistemdir. Türkiye’deki OGS sistemiyle büyük benzerlikler gösterir.

Otoyolları kullanan araçların kullanım ücretleri, söz konusu küçük etiketler aracılığı ile otomatik olarak tahsil edilir. Eğer araçlarda vinyet yok ise ceza uygulanır.

Bulgaristan’a gidecek olan Türk vatandaşlarının kendi araçları ile seyahat ederken ceza yememesi için, seyahat öncesinde vinyet alması gerekir.

Bulgar Vinyet Nasıl Alınır?

Bulgar vinyet, benzinliklerden ve Bulgaristan gümrük kapılarından alınabilir. Bunun haricinde ülkedeki posta istasyonlarından ve A1 isimli marketlerden de alınabilir.

Buralardan vinyet alırken ruhsat verilmesi veya resmi bir belgenin ibraz edilmesi gibi zorunluluklar bulunmaz. Marketten bir ürün alır gibi vinyet almak mümkündür. Ancak bunların geçerlilik süresi farklı olan seçenekleri vardır. İhtiyacınıza uygun olan seçeneği tercih etmeye özen gösterir.

·         Bulgaristan Vignette Online

2018 yılından itibaren vinyet alma için yeni bir seçenek daha getirilmiştir. Bulgaristan vignette online ile internet üzerinden söz konusu etiket alınabilir. Bulgar vinyet almak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

  • https://vinetki.bg/ adresine giriş yapın. (Bu site, Bulgaristan’da vinyet satışı için yetkilendirilen kuruluşun sitesidir.)
  • İlgili bölümden kayıt ülkesi olarak Türkiye’yi seçin.
  • İhtiyaçlarınıza ve kalış sürenize göre uygun bir geçerlilik süresi belirleyin.
  • Aracınızın plakasını ilgili bölüme doğru şekilde yazın.
  • Ödeme yapın ve e-mail ile gönderilen makbuzun çıktısını alarak aracınızda saklayın.

Bu adımların ardından vinyet almış olursunuz. Vinyet, direkt olarak plakanıza tanımlanır ve aracınıza bir etiket takmanız gerekmez.

Bulgar Vinyet (Vignette) Fiyatları

Bulgar vinyet fiyatları, geçerlilik süresine göre değişmektedir. Fiyatlar, 10 Leva ile 97 Leva arasında değişir. Sadece hafta sonu geçerli olan vinyet fiyatı 10 Leva iken, aylık geçerli olan vinyet 30 Levadır.

Fiyatları etkileyen bir diğer unsur ise araçların ağırlığı ve sınıfıdır. Araç büyüklüğü ve ağırlığı arttıkça, ödenmesi gereken rakamlar da artmaktadır.

Bulgaristan’daki otoyol kullanım fiyatlandırması, ülkemizden çok farklıdır. Ülkemizde, otoyolun kaç km kullanıldığı dikkate alınarak fiyatlandırılma yapılır. Bulgaristan’da ise kullanım süresi esastır. Örneğin; 3 aylık vinyet alan, 3 ay boyunca sınırsız şekilde otoyolları kullanabilir.

Bulgaristan Vinyet Avrupa Ülkelerinde Geçerli Mi?

Vinyet kullanımı, birçok ülkede vardır. Almanya, Avusturya, Macaristan, Moldova gibi Avrupa ülkelerinin büyük kısmı, otoyol ücretini bu yolla tahsil eder.

Her ne kadar Avrupa genelinde kullanılsa da, Bulgaristan vignette, sadece bu ülkede geçerlidir. Farklı bir ülkede geçerliliği yoktur.

Bulgaristan Vignette (Vinyet) Cezası

Bulgaristan’a kendi özel aracınızla gittiğiniz halde vinyet almazsanız, sınır kapısında cezai işlemle karşılaşırsınız. Cezayı ödemeden, ülkeden çıkışınıza izin verilmeyebilir.

Bulgaristan vignette (vinyet) cezası, 1.800 Levadır. Euro cinsinden bakıldığında ise cezanın yaklaşık 900 € olduğu ifade edilebilir. Araçların ağırlığı arttıkça ceza miktarı 1.500 € seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Böylesine büyük cezaları yememek için gerekli tedbirlerin, daha Bulgaristan’a gitmeden alınması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu