Ekonomi

Almanya Hangi Meslekleri Kolay Kabul Ediyor? 2024 HIZLI OTURUM AVANTAJI

Almanya’ya çalışmak ve yaşamak için gitmeye karar verdiyseniz öncelikle Almanya’da kabul gören ve kolay oturum almanızı sağlayacak bir meslek sahibi olmanız gerekmektedir. Peki Almanya hangi meslekleri kolay kabul ediyor? 2024 yılı için Almanya aranan meslekler neler? Bu soruların cevaplarını ve Almanya göç yasası aranan meslekler ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Almanya, dünyanın en zengin ülkelerinden biri ve burada refah seviyesi çok yüksek. Bu durum, birçok kişinin Almanya’ya gitmek istemesine neden oluyor. Ülkemizdeki işsiz ve hatta çok iyi işi olanların dahi Almanya’ya gitmek istediği biliniyor.

Almanya, bazı mesleklerdeki ihtiyacını karşılamak için yurtdışından işçi ve göçmen almaktadır. Bazı meslekler, bu noktada büyük bir şansa sahip. İlgili meslek mensupları, yasal bir engel olmadığında hemen Almanya’ya gidebilmekte, çalışmaya başlamakta ve hatta oturum izni dahi alabilmektedir.

Almanya’da Çalışmak İstiyorum

Ülkemizdeki ekonomik şartlar, özellikle gençlerin gelecek kaygısı yaşamasına neden olmaktadır. Bu kaygının aşılması için gençler refah seviyesi yüksek ülkelere gitme hayalini kurar. Almanya’da çalışmak istiyorum diyenler de bu türden gençlerdir.

Gençlerin Almanya’ya gitmek isteme nedenlerinin başında ekonomik kaygılar var. Almanya’da saatlik asgari çalışma ücretinin yaklaşık 12 €, ülkemizdeki saatlik asgari ücretin ise 1,5 € olması, bu durumun temel nedenidir.

Almanya’da çalışmak, hem daha fazla maddi gelir elde etmek, daha kaliteli bir hayat sürmek ve gelecek kaygısı yaşamamak adına beklentileri karşılar. Ayrıca doktorluk gibi bazı meslek mensuplarının güvenlikleri ve daha iyi çalışma şartları için de bu ülkeye gitmek istedikleri bilinir.

Almanya Hangi Meslekleri Kolay Kabul Ediyor 2024

Almanya Hangi Meslekleri Alıyor? 2024 GÜNCEL

Almanya, yaşlanan nüfusu nedeniyle nitelikli işgücü konusunda sorun yaşayan bir ülkedir. Bazı mesleklerdeki açıklar, çok yüksek seviyelere gelmiş ve ülke, dışarıdan göçmen almaya adeta mecbur kalmıştır.

Gerekli şartları taşıyan birçok meslek mensubu buraya gelebilir. Almanya’daki bir firmada veya benzeri yerde iş bulanlar, davet mektubu ile Almanya’ya çalışmaya gidebilir. İş sözleşmesi bittiğinde ise ilgili çalışanlar Türkiye’ye dönmek zorundadır.

İLGİLİ YAZILAR: 

Almanya’da bakıcı maaşları 2023

Almanya’da oto yıkama dükkanı açmak 2023

Almanya’da dükkan açma maliyeti 2023

Ancak bazı mesleklerde durum biraz daha farklıdır. İlgili mesleklere olan ihtiyacın fazla olması, sürecin daha kolay olmasını sağlar. Almanya’da kolay kabul gören meslekler 2024 Yılı güncel şekilde şunlardır:

 • Mühendisler (yapay zeka, yenilenebilir enerji, otonom sürüş teknolojileri, otomasyon vb.)
 • Doktorlar
 • İletişim teknoloji uzmanları (veri bilimi, IT güvenliği, yazılım geliştirme vb.)
 • Biyo teknoloji uzmanları
 • Eczacılık
 • Hemşireler
 • Hasta bakıcılar

Almanya Hangi Meslekleri Kolay Alıyor?

Almanya, nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak için eğitimli kişileri almaktadır. Adayların lisans mezunu olması ve diplomalarının Almanya’da denk kabul edilmesi gerekir.

Ancak Almanya’nın kolay aldığı meslekler sadece yüksek eğitim gerektirenler değil. Üniversite mezunu olmamasına karşın, Almanya’da geçerli bir mesleki belgesi olanlar da çalışmak için başvuru yapabilir. Bu mesleklere ilişkin alanlar ise şunlardır:

 • Elektronik
 • İnşaat
 • Plastik ve ahşap
 • El yapımı gıda ürünleri
 • Deri işleme
 • Tekstil
 • Giyim

Bu alanlarda mesleki yeterlilik belgeniz varsa, Almanya’da çalışmak için başvuru yapabilirsiniz.

Bazı dönemlerde, hizmet sektöründe ciddi sorunlar yaşayan Almanya, dönemsel olarak da işçi alabilmektedir. Örneğin, geçtiğimiz yaz aylarında havalimanlarında ciddi sorunlar yaşanmış ve çalışacak işçi bulunamamıştır. Bu tür dönemlerde yapılacak başvurulara, daha olumlu bakılacaktır.

Yemek ve konaklama sektöründe çalışan profesyoneller ve deneyimli işçiler, kolay kabul edilen diğer meslek mensupları olarak sayılabilir.

Almanya Göç Yasası Aranan Meslekler

Nitelikli iş gücünü arttırmak için Almanya 2020 yılında, Aralık 2021’e kadar geçerli olan göç yasasını çıkarmıştır. Bu yasa kapsamında, nitelikli kişilerin Almanya’ya kabulü ciddi anlamda kolaylaştırılmıştır.

Almanya’da çalışmak istiyorum diyenlerin öncelikle B2 seviyesinde Almanca bilmesi istenir. Yapılan sınavda B2 veya daha üstü seviyede Almanca bildiği tespit edilenler, Almanya’da çalışma konusunda önemli bir fırsat yakalar.

Bu yasa kapsamında aranan meslekler; doktorlar, mühendisler, sağlık personelleri, bilişim uzmanları, mimarlar, enerji teknisyenleri, teknik elemanlar, öğretmenler ve inşaat teknisyenleri şeklindedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu