Ekonomi

Almanya’da Hasta Bakıcı Maaşları Ne Kadar?

Almanya uzun yaşam süresine sahip ülkelerden bir tanesi olduğu için yaşlı nüfusu gerçekten çok fazla. Yaşlı nüfusun çok fazla olması hasta bakıcılara olan talebin fazla olmasına neden oluyor. Gerek hasta bakıcılığı olsun gerekse yaşlı bakımı olsun Almanya’da yaşayan ya da gelmek isteyenler için çok güzel gelir imkanı sağlıyor. Almanya’da hasta bakım maaşı ne kadar? Hasta bakıcısı olmak için ne gibi şartlar isteniyor?

Almanya’da diğer sektörlere göre hasta bakıcısı neredeyse hiç boş kalmıyor. Çünkü inanılmaz bir talep var. Almanya hasta bakıcı ihtiyacını karşılayabilmek için Türkiye başta olmak üzere diğer geri kalmış ülkelerden işçi almaya devam ediyor. Lise mezunları ve üniversite mezunlar birkaç adımda Almanya’da hasta bakıcı olabiliyor.

Almanya hasta bakıcı maaşları 2022

Almanya’da Hasta Bakıcı Olmak

Almanya’da hasta bakıcısı olmak için 2 yönden başvuru yapılmaktadır.

 1. yöntem: Almanya’da çalışma izni olup Almanya’da yaşlı bakım işi yapmak isteyenler
 2. Türkiye’den başvuru yapıp kabul edilmesi durumunda Almanya’da hasta bakım işi yapmak

Yukarıdaki şartlara baktığımızda Almanya’da oturum olan ve en azından lise dengi eğitim alan kişiler çok daha kolay şekilde bu işi yapabiliyorlar. Tecrübesiz kişilere verilen eğitim sonrası hemen ilgili firma aracılığı ile yaşlı bakım departmanında işe başlanabiliyor.

Türkiye’den Almanya’ya hasta bakıcısı olarak gitmek isteyenleri biraz daha fazla iş bekliyor. Bu kişilerin yapması gerekenleri de yazdık.

ÖNEMLİ NOT: Almanya’da hasta bakıcı olmak her şeyden önce mesleki sabır gerektiriyor. Sabrınız ve yaşlılara karşı anlayışınız varsa kesinlikle yapılabilecek bir iş diyebiliriz.

Almanya Hasta Bakıcı Maaşları 2022/2023

Almanya’da evde paketleme yaparak 3000 Euro kazanın. Detaylar: Almanya evde ek iş

Almanya’da Hasta Bakıcı Görevleri

İş başvurusu yapmadan önce bu işin tanımını bilmeniz gerekiyor. İşin püf noktalarını bilmeden yapacağınız başvurular sonrasında siz pişman olabilirsiniz. Almanya’da hasta bakıcı görevleri kısaca şu şekilde diyebiliriz;

 1. Hastanın tüm ihtiyaçlarını karşılamak
 2. Hastanın durumuna göre aynı odada yatmak
 3. Hasta ya da yaşlının alt temizliği dahil yapmak
 4. Hastaya ne olursa olsun kızmadan ve kesinlikle fiziksel hareket bulunmamak
 5. Hasta istemesi durumunda dışarıya çıkarmak, gezdirmek
 6. Yabancı kişileri eve almamak
 7. Hastaya hastanede refakat etmek
 8. Zihinsel engelli olan hastalara özel ilgi göstermek
 9. Hasta birey yakınlarının diğer isteklerini yapmak

Bu görevler kimisine çok zor geldiği için erkenden istifa etmek durumunda kalabiliyor. Bazı hastaların bakımı daha zor olduğu için başvuru yapmadan önce bunları bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca iş sözleşmesi imzalanacağı için kafanıza göre işi bırakıyorum Türkiye’ye dönüyorum diyemezsiniz. Yıllık yapılan sözleşmeye uymak zorundasınız.

Almanya Hasta Bakıcılar Ne Kadar Para Kazanıyor 2022

Almanya’da hasta bakıcı maaşları 2500 Euro başlangıç ücreti olarak ödenir. Mesleki tecrübeye dayalı olarak 4000 Euro civarı maaş alınmaktadır. Ayrıca mesai yapılması durumunda maaşlar 5000 Euro’ya çıkabiliyor.

Almanya’da yaşlı bakım ücretleri 2500-5000 Euro arasında değişiyor. Üniversite mezunları ve özellikle yaşlı bakım bölümü mezunları maaş farkı da alabiliyor. Yeni işe başlayan bir stajyer 2500 Euro işe başlasa da zamanla bu 5000 Euro kadar olabilir.

Almanya Hasta Bakıcılık Vize Başvurusu

Almanya’da hasta bakıcı olmak isteyenler Türkiye’de Alman Başkonsolosluklarına başvuru yapabilir. Almanya’dan iş vizesi alabilmek için Hasta ve yaşlı bakım hizmeti veren Alman şirketlerinin birisinin sizi davet etmesi gerekiyor.

Almanya Hasta Bakıcılığı Vize Şartları 2023

Davet gelmesi için de hem 2 yıllık iş tecrübenizin olması hem de ilgili üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Ayrıca B2 seviyesinde Almanca şartı aranmaktadır. Almanya’da ise A1 seviyesi şartı isteniyor.

Vizenizin hızlı kabul edilmesi için vize danışmanlık şirketleri ile çalışmalısınız. Size nasıl başvuru yapılacağını ve diğer detaylar hakkında sürekli bilgi verilecektir.

Hasta Bakıcılık Şartları Almanya

Almanya’ya gitmek ve hasta bakıcısı olmak için istenen şartlar;

 • Tam doldurulmuş Almanca dilinde yazılmış CV. Yani özgeçmişiniz.
 • Mezun olduğunuz Lise Diploması
 • Üniversite Lisans Diploması ve Transkripti
 • Diploma Suplemenet
 • Noterden Onaylanmış pasaport fotokopisi
 • Denklik başvuru ücreti yatırıldığına dair dekont
 • Yetkilendirme Belgesi
 • Almanca denklik başvuru yazısı ve Almanca Başvuru formu
 • Belgelerin hepsine noter onayı yaptırmanız gerekmektedir

Almanya’da oturanların orada hasta bakıcı olmaları daha kolaydır. Ayrıca Almanya’da oturanların hasta bakıcı maaşları 2022 yılı itibari ile daha yüksekten ödeniyor. Özellikle Almancayı iyi bilenler bakım hizmetleri ile ilgili eğitimlerini tamamladıktan kısa bir süre sonra herhangi bir özel kurumda görev alabilirler.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu