Ekonomi

Macaristan Para Birimi

Macaristan, doğu ve orta Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir. Ekonomik istikrarı ile de dikkatleri çeken bu ülkenin para birimi merak edilen konular arasındadır. Peki, Macaristan para birimi nedir? Macaristan para birimi Euro mu? Bu soruların yanıtlarını ve Macar para birimi ile ilgili detayları sizler için derledik.

Macaristan Para Birimi Nedir?

Macaristan para birimi, Macar forintidir. Paranın kodu HUF iken, sembolü ise yoktur. En azından herkes tarafından kabul edilen bir sembolünün bulunmadığını ifade etmek yanlış olmaz.

Genel itibariyle düşük değere sahip paralardan biridir. Buna karşın kullanım alanı, şaşırtıcı derecede geniştir. Bu durumun temel nedeni ise Macaristan’ın Avrupa’nın en büyük ihracatçısı olmasıdır. Özellikle elektronik konusunda, parmakla gösterilen ülkeler arasında yer alır.

Macaristan Para Birimi

Avrupa’nın en önemli markaları, düşük vergiler ve teşvikler nedeniyle fabrikalarını geçmişte buraya taşımıştır. Bu durum, ihracat konusunda ülkeye önemli avantajlar sağlamış ve AB’nin en büyük ihracatçılarından olmasına giden yolu açmıştır.

Macar forinti, en fazla sıfıra sahip para birimlerinden biridir. İlk olarak 1946 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında değer kaybetmiş ve sıfırlar eklenmeye başlanmıştır. Öyle ki, bir noktadan sonra sıfırlardan kurtulmak gerekmiştir. Bu gereklilik, paradan tam 21 sıfır atılarak karşılanmıştır.

Avusturya para birimi nedir

Macaristan Para Birimi Nedir

Polonya Para Birimi Nedir

Macar forinti, Avusturya’da gülden ve florin olarak bilinir. Adını, Fiorino d’oro olarak isimlendirilen altın sikkelerden almıştır. Bu yönü ile farklı para birimlerine benzediği ifade edilebilir.

Macaristan Para Birimi Kaç TL?

Macaristan para birimi, 0,045 TL’dir. Bol sıfırlı bir para birimi olması, değerinin düşük olmasının temel nedenidir. Ancak zaman içindeki değişimi dikkate alındığında, ciddi anlamda değerlendiği görülecektir.

2005 yılında 1 Macar forinti, sadece 0,0072 TL idi. Şimdiki değeri dikkate alındığında, bu süreçte TL’ye karşı neredeyse 7 kat değer kazandığı görülür. Bu değer kazanımı, özellikle 2018’den sonra hızlanmıştır.

Macar parasının TL’ye karşı değer kazanmasında Macar ekonomisindeki istikrar önemlidir. Ancak bunun yanında TL’de meydana gelen düşüşün de söz konusu süreçte etkili olduğunu ifade etmek yanlış olmaz.

Macaristan Para Birimi Kaç Dolar?

Macaristan para birimi, 0,0024 USD’dir. Pandemi öncesine kadar değeri 0,0036 USD seviyesinde olmasına rağmen, ABD’nin pandemi politikaları nedeniyle bu durum Macar parası aleyhine değişmiştir.

Bilindiği gibi pandemi sürecinde ABD sürekli para basmış ve bunun neticesi olarak enflasyon ortaya çıkmıştır. Enflasyon nedeniyle FED tarafından faiz artırımı politikası benimsenmiştir. İşte söz konusu politika, gelişmekte olan ülkelerin paralarının değer kaybetmesine yol açmıştır.

Macaristan Euro Kullanıyor Mu?

Macaristan, AB üyesi olan bir devlettir. 2004 yılında AB’ye giren Macaristan’ın Euro kullanıp kullanmadığı, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Macaristan, AB üyesi olmasına karşın Euro kullanmamaktadır.

Her ne kadar Macaristan para birimi olarak Euro kullanmasa da, birçok noktada Euro ile ödeme ve alışveriş yapmak mümkündür. Onun yerine Macaristan para birimi olan Macar forinti kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu