Krediler

Almanya’da Oto Yıkama Bakım Dükkanı Açmak

Almanya’da çok fazla sermaye istemeden yapılabilecek en güzel işlerden biri de oto yıkama dükkanı açmaktır. Almanya’da oto yıkama dükkanı açmak için gerekli izinler, belgeler sağlandıktan sonra 1 ay içinde faaliyete geçebiliyorsunuz. Oto yıkama yanında yağ değişimi ve diğer oto bakım hizmetleri de verebileceğiniz bir dükkan bulmanız daha fazla para kazanmanızı sağlayacaktır. Almanya’da oto yıkama açma maliyeti, gerekli izinler, kar marjı kazancı gibi önemli noktaları sizin için ele aldım.

Almanya’da Berlin, Hamburg, Frankfurt gibi otomobilin çok olduğu kentlerde oto yıkama işi yapan kişiler günlük 20-50 araba kadar yıkayarak aylık olarak iyi kazançlar elde ediyor. Almanya’da bu işi Alman vatandaşlarından daha çok; Türkler ve diğer göçmenler yapmaktadır. Peki bu işi yapmak istediğinizde ilk olarak nereye başvuru yapacaksınız? Kaç euro ile oto yıkama dükkanı açılır?

Oto Yıkama Dükkanı İçin Uygun Dükkan Bulun

Oto yıkama ve bakım dükkanını iyi seçmek yapacağınız en önemli iş olacaktır. Çevrenizde rakip olabilecek ve kurumsal olan oto yıkama dükkanları sizin iş yapmanızı engelleyebilir. Araba temizliği, kuaför hizmeti, yağlama bakım gibi hizmetler Almanya’da bazı kurumsal firmalar tarafından ucuz ve self servis şeklinde yapıldığı için açacağınız dükkanının bu iş yerlerine çok yakın olmamasına dikkat edin.

Almanya Oto Yıkama Açma 2022

Oto yıkama dükkanı çok gürültülü olacağı için genelde şehir merkezlerinde gerekli izin-ruhsat verilmez. Bunun yerine şehir dışında ya da sanayi bölgesine araç yıkama istasyonu kurulabilir. Dükkan kiraları çok yüksek olduğu için bütçenize uygun dükkanı buluncaya kadar sabırla araştırma yapmalısınız.

Almanya’da oto yıkama dükkanı olarak düşündüğünüz iş yerinin su şebekesi çok önemlidir. Bazı eyaletlerde belediyeler şebeke suyu ile araba yıkanmasına izin vermediği için ruhsat alamazsınız. Bunun için şebeke harici artezyen suyu olan dükkanları tercih etmelisiniz ki bu da genelde sanayi bölgelerinde yer almaktadır. Kira kontratı imzalamadan önce dükkanın oto yıkamacı dükkanının uygun olup olmadığını inceleyin.

Almanya Oto Yıkama Kazancı Ne Kadar Olur?

Almanya’da oto yıkamacıların kazancını günlük yıkanan araç sayısı belirler. Ayrıca gelen araç sürücüleri ne gibi bir hizmet aldıkları da önemlidir. Oto yıkamaya araç getiren kişilerin yaotıkları yıkama türleri 2022 için şöyle;

Aracın iç-dış temizliğini yaptıranlar

Aracın sadece dışını yıkatanlar

Araç detaylı temizliği yaptıranlar

Aracın koltuk, döşeme, motor dahil her şeyini yıkatanlar

Araca pasta koruma yaptıranlar

Aracın yağ-su gibi sıvı bakımını yaptıranlar

Aracın tüm işlerini kendisi yapıp self servis ile araç yıkayanlar

Görüldüğü gibi Almanya’da her türden sürücü olduğu için kaç araç yıkanacağı gibi araçların nasıl bir bakıma sokulacağı da sizin kazancınıza etki edecektir. Aşağıda Almanya araba yıkama ücretlerini tek tek yazdım. Ortalama günlük 30 araç yıkadığınızda elinize ne kalacağını kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Almanya’da Oto Yıkama Ücretleri 2022

Almanya’da araba yıkama dükkanı açacak olan kişilerin mutlaka bilmesi gereken önemli bir bilgi de araç oto yıkama ücretlerinin ne kadar olduğudur. Şimdi listeye bakalım.

Almanya oto yıkama ücretleri

 • Self servis oto yıkama 9.99 Euro
 • Sadece dış yıkama 20 Euro
 • İç-dış yıkama 40 Euro
 • İç-dış ve detaylı kuaför 89 Euro

Almanya’da genelde iç-dış yıkama yaptıran çok oluyor. Günlük ortalama 15 araç araç iç-dış yıkama yaptırdığında 600 Euro ciro yaparsınız. Bunun 200 Euro kadarı masrafınız olsa 400 Euro kazanırsınız. Ayın 20 günü açık kaldığınızda aylık 8000 Euro net gelir elde edersiniz. Almanya’da vergiler yüksek olduğu için size kalacak ücret 6000 Euro civarı olacağını tahmin edebiliriz. Bu normal bir asgari ücretin çok daha üstünde bir rakamdır.

Oto Yıkama Kazancı

Almanya’da Oto Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti

Almanya’da oto yıkama işinin kazançlı olduğunu gördük. Tabi yorucu olması ayrı bir mesele. Bir de bu iş için gerekli sermayeyi konuşalım. Ne gibi malzemeler lazım olacak ona bakalım. Ruhsat, dükkan kiralama, kaparo gibi giderleri karşıladıktan sonra ki genelde bunlara ortalama 10 bin Euro gidiyor sizin makine ihtiyaçlarınız olacaktır.

Oto yıkama için gerekli makine ve malzemelerin fiyatları:

 • Kompresör 3000 Euro
 • Hava Makinesi 2000 Euro
 • Köpük makinesi 2000 Euro
 • Elektrikli süpürge sanayi tipi 2000 Euro
 • Kurutma makinesi 1000 Euro
 • Koltuk yıkama için halı yıkama makinesi 3000 Euro
 • Pasta cila için cila makinesi 1500 Euro
 • Muhtelif temizlik ürünleri 2000 Euro

Bunların toplam maliyeti 17 bin Euro kadar oluyor. 10 bin Euro da diğer giderler olduğunda 27 bin Euroya kadar maliyet hesaplayabiliriz.

Not: Dükkanın büyüklüğü, tadilat işlemleri, dükkanın tasarımı gibi önemli noktalar maliyeti çok etkileyecektir. Bunlar her bir işletmeci için ayrı hesaplanması gerekiyor. Ben ortalama standart giderlerden hesaplama çıkardım.

Almanya’da dükkan açmak için istenen belgeler için Almanya’da dükkan açmak yazımızda detaylar yer alıyor.

Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da oto yıkama için gerekli belgeler için öncelikle oturum, çalışma izin belgesinin olması gerekiyor. Bunlar varsa istenen belgelere bakalım. İlk yapmanız gereken bulunduğunuz belediyeye ruhsat için başvuru yapmanızıdır. Ortalama 2 saat içinde işlemleriniz bitiyor. Belediye sonrası için vergi sicil kaydınız için internetten vergi numarası alıp başvurunuza devam ediyorsunuz.

Ortalama 3 hafta sonra gerekli izinler çıkıyor. Sonra kira sözleşmesi ile gidip dükkan ruhsatınızı alıyorsunuz. Belediyeye gitmeden önce oto yıkama için hazırlanması gereken belgeler şunlardır;

 • Oturum belgesi
 • Çalışma İzin Belgesi
 • Pasaport
 • Alman Kimlik belgesi (T.C kimlik olmaz)
 • Son aşamada kira kontratı
 • Vergi numarası

Bu belgeler ile başvurunuzu tamamlayıp iş yerinizi açabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu