Krediler

Bankadan Nasıl Para Çekilir? ATM’den Para Çekme

Maaşların direkt bankaya yatması ve yatırımların genellikle banka tutulması, bankadan para çekme işleminin bir rutin haline gelmesine neden olmuştur. Birçok kişi için oldukça basit olan bu işlemin farklı yolları olduğunu biliyor muydunuz? Yazımızın devamında bankadan nasıl para çekilir ve ATM’den para çekme konuları hakkındaki detayları bulabilirsiniz.

Bankadan para çekme işlemi için farklı alternatifler vardır. Kendi durumunuza bağlı olarak bunlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz. Ancak ilgili yöntemlerden bazıları ücretsizken, bazılarında ise düşük bir ücret vardır.

Türkiye’deki para çekme ihtiyaçlarınızı çok kısa sürede karşılayacağınız yöntemleri sizler için derledik.

ATM’den Kartla Para Çekme

Günümüzde para çekme konusunda yoğun olarak kullanılan ilk seçenek, hiç şüphesiz ATM’den para çekme işlemidir. ATM’den para, kartlı veya kartsız olarak çekilebilir. Bankamatikten karta para çekmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Hesabınızın bulunduğu bankanın ATM’sine gelin.
 • Kartınızı ATM’ye takın ve şifrenizi girin.
 • Para çekme menüsüne giriş yapın.
 • Çekeceğiniz tutarı girin ve işlemi onaylayın.
 • İşlem sonunda kartınızı ve paranızı almayı unutmayın.

ATM’den Kartsız Para Çekme

İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık ATM’lerden kartsız olarak da para çekilebilir. Bu işlem için her ne kadar karta ihtiyacınız olmasa da, mobil cihazınızdan mobil bankacılık veya internet bankacılığı hizmetlerine erişim sağlamanız gerekir.

Bankadan Nasıl Para Çekilir? ATM’den Para Çekme

ATM’den kartsız para çekme de günümüzdeki yaygın yöntemlerden biridir. Bu yöntemi kullanabilmek için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Bankanızın ATM’sine gidin.
 • Mobil cihazınızdan mobil bankacılık hizmetlerine bağlanın.
 • Mobil bankacılık içerisinden ATM’den Para Çekme menüsüne girin.
 • Çekeceğiniz tutarı yazın ve işlemi onaylayın.
 • Ekrana karekod gelmesini bekleyin.
 • Karekod geldikten sonra ATM’den kartsız işlemler menüsüne girin.
 • ATM’nin ilgili bölümünden karekodu okutun.
 • Karekodu okuttuktan sonra çektiğiniz tutarı alabilirsiniz.

Şubeden Para Çekme

Günümüzdeki bir diğer seçenek ise şubeden para çekme olarak ifade edilebilir. Her ne kadar çok fazla tercih edilmese de, halen bir seçenektir. Ayrıca ATM’lerin günlük para çekme limitleri olduğu dikkate alındığında, bazen banka şubelerinden para çekmek zorunda kalınabileceği unutulmamalıdır.

Şubeden para çekmek için en yakın banka şubesine kimliğinizle gitmeniz yeterli olacaktır. Paranızı hızlı bir şekilde buradan çekebilirsiniz. Ancak şubede yoğunluk varsa bir süre beklemeniz gerekecektir.

Ortak ATM’den Para Çekme

Ortak ATM’den para çekme, hesabınızın bulunmadığı bir bankaya ait ATM’den para çekme işlemidir. Bu işlem, üzerinde Ortak ATM – Bütün Banka Kartları Geçerlidir şeklinde ifadeler bulunan ATM’lerden yapılabilir.

Ortak ATM’lerden para çekme, normal işlemle benzerdir. Ancak bankanızın bankamatiğinden farklı birini kullandığınız için komisyon ödemeniz gerekir. Bu oran her bankada farklıdır, ancak ortalama olarak çekilen tutarın %2-3’ü kadar olduğu ifade edilebilir.

Bankadan para nasıl çekilir sorusunun cevabı genel olarak bu şekildedir. Siz de açıkladığımız yöntemleri kullanarak banka hesabınızdaki paranızı çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu