Krediler

Senetle Ev Satan Firmalar Banka Kredisiz Elden Taksitle 2024

Türkiye’de faizlerin çok yükselmesi ev almak isteyenleri senetle ev alma yoluna itmektedir. Bazı kişiler de haram olduğu için banka kredisiz ev almak istemektedir. Bu anlamda elden taksitle senetle nasıl alınır? Senetle ev satan firmalar hangileridir sorusuna yanıt vereceğiz. Senetle ev almak mantıklı mı 2023 yılında senetle ev satışı hakkında neler bilinmesi gerekiyor? İşte tüm detaylar.

Senetle ev almak istiyorum diyenler için bu yazımda; Müteaahhit, inşaat firmasından senetle ev almak, büyük firmalar olan Ağaoğlu, Sur yapı, Rönesans inşaat gibi firmalardan senetle ev almak gibi durumlardan bahsettim. İnşattan yani temelden elden taksitle ev almak mantıklı mı? Faizsiz diye senetle ev almak isteyenler hangi firmalar ile çalışmalıdır?

İstanbul’da Senetle Ev Satanlar

İstanbul’da Senetle ev satanlar birkaç grupta değerlendirilebilir. Öncelikle elden taksitle kimler ev satıyor ona bakalım. İşte banka kredisi olmadan sadece senet ile ev satışı yapan yerler;

 1. Bir Evim, Eminevim gibi faizsiz ve banka kredisiz ev satışı yapan firmalar
 2. Ağaoğlu, Sur Yapı, Bayburt grup, Rönesans Yapı gibi büyük iş yapan inşaat firmaları
 3. Banka kredisi çekemeyen müşterilerine senet yapan küçük inşaat firmaları
 4. İnşaatı başlamayan ve kredisi çıkmayan evler için ön ödeme niteliği taşıyan senetli anlaşmalar
senetle ev satan yerler 2023

Bu şekilde siz de herhangi bir seçenekle İstanbul’da senetle ev sahibi olabilirsiniz. Önemli Uyarı; Senetleri imzalamadan ve anlaşmaları yapmadan önce benim yazdıklarımı kesinlikle dikkatli okuyun. Çünkü hatalı ticaret yaparsanız hem evinizi teslim alamazsınız hem de imza attığınız senetlerin tamamını ödemek zorunda kalırsınız. Bu size büyük bir mağduriyet doğuracaktır. Lütfen dikkatli olun.

Banka Kredisiz Taksitle Ev Almak 2023

Türkiye’de 2023 yılında satılan konutların %80’inden fazlası banka kredisi ile yani ipotekli satışlar olmaktadır. Düzenli geliri olan, kara listeye girmemiş olanlar ve faizle kredi çekmeyi sorun etmeyen kişiler genelde banka kredisi çekerek konut sahibi olmaktadır. Ama bazı müşteriler ev alırken kredi çekmeden ev sahibi olmak isteyebilir. Bu anlamda banka kredisiz taksitli ev satışları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Banka kredisiz ev almanın 3 yolu vardır. Bunlar;

 1. İnşaat firması ile senetle ev alma sözleşmesi yapmanız
 2. Faizsiz ev sahibi yapan sistemlere dahil olmak (birevim, eminevim vb.)
 3. Temel başlamadan önce uygun olduğu için ön ödeme niteliğinde senet imzalamak

Bu yöntemleri kullanırken özellikle 3. maddeye dikkat etmelisiniz. Temelden girmiş olduğunuz evin müteahhiti batarsa imzaladığınız senetleri de ciro edip başka bir firmaya vermişse o zaman sizin bu senetleri ödeme zorunluluğunuz olacaktır. Bu anlamda aşağıdaki uyarılarımı iyi okuyun. Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmayın 🙂

Ağaoğlu Sur Yapı Rönesans İnşaat Bayburt Grup Senetle Ev İmkanı

İstanbul Merkezli inşaat işi yürüten büyük müteahhitlik firmaları arasında yer alan Ağaoğlu, Sur Yapı, Rönesans Yapı ve Bayburt İnşaaat gibi büyük firmalar ön ödeme ve tamamen ödeme ile taksitli ev satışı yapmaktadır. Bu tür firmalar genelde büyük projeler ve prim yapacak işler yaptığı için binlerce kişi inşaat henüz başlamadan temelden ev satın almaktadır. Bu satın almalar kısmen olduğu için ön ödeme niteliği taşımaktadır. Senet imzaladıktan sonra artık bu inşaat hakkınızı başkasına da devredebilirsiniz.

senetle ev alma 2023

Zaten 2023 yılında binlerce kişi bu işten yatırım amacı ile çok büyük kazançlar elde ettiler. Örneğin, 1.5 Milyon TL’ye anlaştığı evi henüz temelden 3 milyon TL’ye satan çok kişi var. Bu şekilde çok iyi kazançlar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Bu firmaların genelde sağlam firmalar olduğu için İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde bu firmaların projeleri varsa dahil olmayı düşünebilirsiniz.

Temelden Taksitle Ev Almak Mantıklı Mı?

Gelelim en önemli noktalardan birine. Temelden taksitle ev almak mantıklı mı ona bakalım. Her zaman inşaatı bitmemiş ev daha ucuza alınır kuralı vardır. Müteahhit zaten elinde çok fazla nakit para olmadığı için ve inşaatı tamamlayabilmek için bazı dairleri senetle peşinat alıp ucuza verebilir. Bu durumda kişiler aslında risk alırlar. Çünkü inşaat firması batarsa, müteahhit işi batırırsa inşaat tamamlanmaz ve vermiş olduğunuz paralar boşa gider.

Diğer bir risk taşıyan durum şudur; müteahhit sizden aldığı senetleri cirolayıp başka kişilere ödeme yöntemi olarak kullandıysa sizin tanımadığınız kişiler bu senetleri ödemenizi isteyecektir. Ödeme yapmazsanız icra takibi gelecektir. Bu anlamda 2 yönlü zarar edeceksiniz. Birincisi ödediğiniz tüm paralar boşa gidecek ve ikincisi senetlerin günü geldikçe yine ödeme yapmaya devam edeceksiniz.

Bu yönü ile senetle temelden taksitle ev alırken bir değil iki kere düşünün. Firma çok sağlam değilse, uzun yıllardır bu işi yapmıyorsa bana kalırsa garantili iş yapın. Senet imzalamak kendinizi riske atmak olacaktır. Evi kredi ile alamıyorsanız biraz daha birikim yaparak da ev satın alabilirsiniz.

Faizsiz Senetle Ev Satan Firmalar

Senetle ya da taksitle ev almanın diğer yolu da faizsiz ev veren firmalardır. Türkiye’de İslami usul ev sahibi yapan firmalar olarak bilinirler ve banka kredisi çekmeden ev sahibi olabiliyorsunuz. Burada banka kredisi ve faiz söz konusu olmuyor. Ama organizasyon ücreti adı altında sizden para talep edilmektedir. Evin değeri ve girmiş oldunuz borcun miktarına göre size komisyon ücreti yansıtılacaktır.

Evin değeri 500.000 TL ise tahminime göre 40-70 bin arası ücret çıkabilir. Burada kura sistemi vardır. Siz kuraya dahil oluyorsunuz ve sıra geldikçe taksitlerinizi ödemeye devam ediyorsunuz. Bu şirketlerin bazıları sağlam olsa da son dönemlerde sağlam finansal durumu olmadığı için onlarcası TMSF’ye devredildi yani devlet el koydu. Buna da dikkat edin lütfen.

Elden Taksitle Ev Satan İnşaat Firmaları

Elden taksitle ev satan inşaat firmaları Türkiye’nin 81 ilinde vardır. İstanbul,İzmir, Ankara, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Konya, Adana, Antalya, Mersin, Muğla, Manisa, Denizli, Balıkesir, Çankırı, Tekirdağ, Edirne, Samsun, Diyarbakır, Sivas, Erzurum, Trabzon, Rize, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Van, Manisa, Kocaeli, Sakarya  senetle ev satan firmalar bulunur.

Bu firmaların özel bir çalışma sistemi bulunur. Bunlar genelde temel atmadan alıcı kişiler ile ön sözleşme yaparlar ve bir ön ödeme alırlar. Ön ödeme sonrası vade sayısına göre vadeli ev satışı yaparlar. Bunun için her vade için bir senet hazırlanır. Senetler ödemeler bittiğinde elden teslim edilir. Noter onaylı senetle ev almak istediğinizde yine firma size yardımcı olacaktır. Ama firma sağlam değilse bu senetler noter onaylı olsa bile ev inşaatı yarım kalırsa paranızı geri alamazsınız.

Sahibinden Senetle Ev 2023

Sahibinden.com sitesini incelerseniz sahibinden senetle ev satan ve satış ilanı veren binlerce kişi görürsünüz. Ama 2022 yılı ilanlarına dikkat ederseniz senetle ev satışlarında diğer peşin satışlara göre çok yüksek rakamlar istenmektedir. Kişi bunu bir nevi faiz olarak talep etmektedir. Bu evleri satın alırken tapu devrini de yapmaya özen gösterin. Eğer tapu devri olmadan senetleri imzalarsanız bu ticaretten zararlı çıkabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka tapuya şerh koydurma ya da tapuyu üzerinize alma gibi bir işlemi yapın. Daha sonra çek-senetleri imzalarsınız.

İlgili: Konut kredisi çekemeyenlere Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Senetle Ev Alma Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri saydım ama özetle tekrar yazayım;

 • Temelden alırken noter onaylı senetle ev almaya dikkat edin
 • İnşaat başlamadıysa arsa payı, kat irtifakına dikkat edin
 • Firma sizin senetleri başka 3. bir tarafa vermeyeceğini taahhüt etmeli
 • Temelde yapılan satışlarda çok yüksek senetler imzalamayın
 • Banka kredisiz ev satışlarında tapuyu üzerinize mutlaka alın
 • Faizsiz ev edindirme sistemlerine girerken finansal durumu sağlam olan firmaları tercih edin.

Bu yazdıklarıma dikkat ederseniz mağdur olmayacağınızı düşünüyorum.

Peşinatsız Senetle Ev Nasıl Alınır 2023

Peşinatsız senetle ev 3 şekilde alınır:

 1. Temelden ev aldığınızda peşinat ödemezsiniz
 2. Banka kredisiz senetli satışlarda uzun vadeli senet imzalarsanız peşinat ödemezsiniz
 3. Faizsiz ev edindirme sistemlerine dahil olursanız ödeme planınıza göre peşinat ödemeyebilirsiniz.

Senetle ev satan firmalar ve senetle ev alırken dikkat edilmesi gereken her şeyi yazmaya çalıştım. Başka sorunuz olursa mutlaka yorum kısmında yardım isteyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu