Ekonomi

Yurt Dışı İbana Para Gönderme

Yapılan ticaret veya farklı bir nedenden dolayı yurtdışına para göndermeniz gerekebilir. Böyle durumlarda akla ilk olarak yurtdışı ibana para gönderme seçeneği gelir. Peki, yurtdışı ibana nasıl para gönderilir?

Yurtiçinde ibana para göndermek son derece kolay, hızlı ve ucuzdur. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden ilgili kişinin iban numarasını yazarak işlemi yapabilirsiniz. Ancak yurtdışı ibana para gönderme durumu söz konusu olduğunda, işlemler ve maliyetler farklılaşır.

Yurtdışına para gönderme için kullanılan farklı ve daha uygun maliyetli işlemler de vardır. Bu tür yöntemleri de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Nasıl Yurtdışı İbana Para Gönderilir?

Yurtdışına para gönderme söz konusu olduğunda, büyük olasılıklar bu işlem dolar veya Euro cinsinden olacaktır. Döviz türü para transferleri için işlemlerin SWIFT sistemi üzerinden yapılması gerekir.

Yurtdışı ibana para gönderme için kişinin adı, soyadı, iban numarası, alıcı bankanın adı ve şehir (şube) bilgisi gerekir. Bunların haricinde alıcı bankanın SWIFT koduna da ihtiyaç vardır. Bu bilgiler tam olarak bilindiğinde, herhangi bir banka şubesinden veya mobil bankacılık üzerinden para transferini yapabilirsiniz.

Yurt Dışı İbana Para Gönderme

SWIFT; Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) ifadesinin ilk harflerinin kısaltılmasından oluşur. Bu sistem döviz transferlerinde bankalar arasındaki iletişimi sağlar.

SWIFT sistemi üzerinden yurtdışı ibana para gönderme işlemi, yurtiçi para transferlerine göre daha uzun sürer. Para transferinin tamamlanması, bazen 2-3 iş günü sürebilmektedir. Ayrıca bu sistemle para göndermek, maliyetlidir.

Yurtdışı İbana Para Gönderme (SWIFT) Ücretleri

Yurtdışı ibana para gönderme, hem yüksek ücretler hem de transfer süresinin uzun olması nedeniyle çok fazla tercih edilmez. Hatta mecburi olmadıkça, bu yöntemin firmalar ve gerçek kişiler tarafından kullanılmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

SWIFT ücretleri, bankalara göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak gönderilen paranın %0,7’si, ücret olarak alınır. İlk bakışta bu oranın düşük olduğu düşünülebilir. Birçok banka, ilgili işleme dair asgari hizmet ücreti belirlemiştir. Yani gönderilen paranın %0,7’lik kısmı, belirlenen tutarın altında kalırsa, belirlenen rakam alınmaktadır.

Gönderilen miktara bağlı olarak SWIFT ücretleri ortalama 500 TL’dir. En düşük ücret 250 TL civarı iken, en yüksek ücret ise 600 TL seviyelerindedir.

Yurtdışına göndereceğiniz düşük meblağlar için SWIFT, maliyetli bir yöntemdir. Örneğin; yurtdışında eğitim gören çocuğunuza 100 $ göndereceğinizi varsayalım. TL bazında 1.850 TL göndermek için 500 TL transfer ücreti vermek, hiç mantıklı değildir.

Yurtdışına Para Göndermenin Ucuz Yolları

Yurtdışına para göndermek için kullanılacak tek yöntem iban değildir. SWIFT sisteminin yavaş ve maliyetli olması nedeniyle yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

·         Wise

Wise, uluslararası bir para transfer kuruluşudur. Yurtdışına para gönderme veya yurtdışından para alma konusundaki ihtiyaçları etkin olarak karşılar. Wise üzerinden yapacağınız para gönderme işlemi, ortalama 2 saatte gerçekleşecektir.

ilgili: Yurt dışı atm’den para çekme

Wise, işlem ücretlerini uygun seviyede tutan bir kuruluştur. 100 € gönderilen bir işlemde ortalama 2-3 € masraf alır. 1.000 € gönderilen bir işlemde ise ortalama 14 € ücret alır. İşlem hızı seçeneğine göre bu rakam biraz daha artabilir veya azabilir.

·         Kripto Para

Bir diğer uygun maliyetli yöntem, kripto paradır. BTC, ETH ve benzeri kripto para birimleri üzerinden para transferi yapabilirsiniz. Buradaki işlem ücretleri %0,1 seviyesindedir. Tercih edilecek kripto paralara ve işlem ağına göre rakamlar değişir. Ancak diğer yöntemlere göre çok daha uygundur.

Kripto paraları kullanarak yapılan para transferleri çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ortalama 1 dakika sonra para, diğer kripto cüzdanında olur. Ancak tüm işlemler merkeziyetsiz bir sistem üzerinden yapıldığından, buradaki en küçük hata nedeniyle paranızı kaybedebilirsiniz.

Yurtdışı ibana para gönderme ile ilgili detaylar bu şekildedir. İnternet ve teknolojide yaşanan gelişmelere bağlı olarak, yakın zamanda daha farklı yöntemler de ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu