Ekonomi

Fransa’da Doğum Yardımı Ücreti Ne Kadar? Para Ne Zaman Yatar

Fransa’da doğum yardımı adı altında hamile kadınlara para yardımı yapılmaktadır. Bu yardımı alabilmek için CAF’a başvuru yapmanız gerekiyor. Fransa’da doğum yardımı kaç para? Doğum yardımı parası ne zaman yatar? Doğum ücreti almak için ne yapılması gerekiyor? İşte tüm detaylar.

Fransa’da her doğan çocuk Fransız vatandaşı ünvanını kazanır. Birçok aile bu vatandaşlığı alabilmek için Fransa topraklarında doğum yapmak için kısa süreli seyahatlere çıkmaktadır. Konumuz doğum yardımı olduğu için bazı Türk vatandaşları Fransa’dan doğum yardımı alabilir miyiz diye sorabiliyor. Fransa’da doğum yardımı alabilmek için aile olarak en azından hamile bayanın Fransa’da oturum izninin olması gerekmektedir. Peki doğum parası kaç para?

Fransa’da Doğum Parası Yardımı Ne Kadar?

Fransa’da doğum yardımı 965 Euro olarak belirlenmiştir. Her sene enflasyona göre yeniden belirlenmektedir. Artık oranı ortalama %2 olarak belirlenmiştir. 2023 yılında Fransa’da doğum yardımı resmi olarak 965 Euro’dur.

Doğum yardımı alabilmek için annenin Fransa’da ikamet ediyor olması ve oturum izninin olması gerekmektedir. Mülteci, sığınmacılara ayrı sosyal yardımlar yapıldığı için özel bir doğum yardımı verilmez.

Fransa’da Doğum Parası Ne Zaman Verilir?

Fransa’da doğum yapmadan önce doğum parası ödenmektedir. Anne daha önceki yıllarda hamileliğinin arkasından yani doğum yapıldıktan sonra doğum parası alabiliyordu. Doğumdan 2 ay sonra ücret hesaba yatıyordu. Ama yeni getirilen bir kanun ile birlikte doğum yardımı artık hamile iken hesaba yatmaya başlayacak.

fransada doğum parası 2023

Fransa’da doğum yardımı hamileliğin 6. ayında verilmeye başlanmaktadır. Başvurunuzu bu noktada erken yaparsanız doğum parasını erken alabilirsiniz. Doğum sonrası başvurunuzu yapsanız bile hak kaybınız olmayacak ve paranızı doğum belgesi ile yine alabileceksiniz.

İlgili: Fransa’da çocuk parası

Fransa’da Doğum Parası Nasıl Alınır?

Fransa’da doğum parası alabilmek için maddi gücün zayıf olması ve annenin Fransa’da oturum izninin olması yeterli olacaktır. Doğum öncesi doktor raporunun alınması ile başvuru yapılabilir. Başvurular CAF denilen sosyal yardım kurumuna yapılmaktadır Başvuru için doktor hamilelik raporu, pasaport ve oturum izni yeterli olacaktır.

Doğum yardımına yüzde 1,8 oranında artış yapıldı
Fransa’da çocuk yapmaya teşvik etmek için verilen doğum yardımı da bu aydan itibaren yüzde 1,8 oranında arttırıldı. Geçtiğimiz yıl 948,27 Euro’ya çıkarılan yardım 1 Nisan’dan itibaren 965,34 Euro olarak belirlendi. Daha öne doğumdan iki ay sonra verilen yardım, geçtiğimiz yıl hükümet tarafından alınan kararla artık hamileliğin 6. ve 7. aylarında veriliyor.

Fransa’da Evlatlık Edinme Yardımı

Fransa’da çocuk edinme yardımı da bulunmaktadır. Evlat edinmeniz durumunda size tek seferde 1930 Euro para yardımı yapılmaktadır. Buradaki temel amaç yetim, öksüz durumdaki çocukların anne-babalarca sahiplenilmesidir. Çocuk sahiplenmeniz durumunda size bu nedenle normal doğum yardımından daha fazla para yardımı yapılmaktadır.

Fransa’da doğum öncesinde çalıyorsanız ve doğumdan sonra da çalışmak istemezseniz 3 seneye kadar size annelik izni verilmektedir. CAF yardımlarından bir tanesi de sağlık hizmeti olmaktadır. Mütüell denilen sigortalar sayesinde 100 euro ile 1000 Euro arasında civarında para yardımı alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu