Ekonomi

Western Union Bayilik Almak

Western Union, dünyadaki en büyük para transferi şirketlerinden biridir. 250’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirket, ülkemizde bankalar ve bayilikler aracılığı ile hizmet vermektedir. Peki, Western Union bayilik nasıl alınır? Bayilik alma şartları nelerdir?

İnternetin gelişmesi ile birlikte ülkeler arasındaki para transferi ciddi anlamda artmıştır. Bu durum, para transferi konusunda güvenli ve hızlı hizmetlere olan ihtiyacı arttırmıştır. Western Union, ilgili alandaki ihtiyaçlara etkili olarak cevap veren kuruluşlardan biridir.

Bu şirket, büyük oranda bankalar aracılığı ile hizmet verir. Ancak vermiş olduğu bayilikler üzerinden de hizmet verdiği bilinmektedir. Dolayısıyla bu noktada girişimciler için önemli bir fırsat vardır. Western Union bayilik alarak, önemli kazançlar elde edilebilir.

Western Union Bayilik Şartları Nelerdir?

Western Union bayilik almak için öncelikle şartların sağlanması gerekir. Şartların sağlanmasının ardından gerekli başvurular yapılarak, Western Union bayisi olunabilir.

Western Union Bayilik Almak 2023

Bu aşamadaki en önemli şart, başvuru sahiplerinin şirket/işletme sahibi olmalarıdır. Herhangi bir şirketi veya işletmesi olmayanlar, şirket kurmadan başvuru yapamazlar. Dolayısıyla bu hususa dikkat edilmelidir.

Başvuru yapacakların şahıs şirketleri var ise sağlamaları gereken şartlar şu şekildedir:

 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adli sicil belgesi (Son 30 gün içinde alınmış)
 • Noter tasdikli, güncel tarihli imza sirküleri
 • Teminat mektubu veya nakdi teminat

Eğer başvuru yapacak olanların ortaklık şirketleri varsa, sağlamaları gereken şartlar şunlardır:

 • Vergi levhası
 • Ticari sicil gazetesi (Ortaklık yapısını gösteren)
 • Ortakların veya imza yetkisi olanların adli sicil belgesi (Son 30 gün içerisinde alınmış)
 • Noter onaylı, güncel tarihli imza sirküleri
 • Teminat bedeli veya teminat mektubu

Bu şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bayilik için başvuru yapabilir.

Western Union Bayilik Nasıl Alınır?

Western Union bayilik almak için anlaşmalı kurum olan BPN Ödeme & E-Para Hizmetleri isimli kuruma başvuru yapılması gerekmektedir. İki şirket arasındaki anlaşma gereğince BPN temsilcisi olmak, aynı zamanda Western Union bayi olarak hizmet vermeye imkan vermektedir.

İLGİLİ YAZI: BPN İle Ödeme Nedir?

BPN, yurtiçinde 2000’den fazla temsilciye sahiptir. Her ilde ve hatta birçok ilçede temsilci noktası bulunur. Gerekli şartları taşıyorsanız, siz de bayilik için başvuru yapabilirsiniz.

Western Union Bayilik Başvurusu

Western Union bayilik başvurusu, BPN resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. WU bayilik başvurusu için izlenmesi gereken aşamalar şu şekildedir:

 • https://www.bpn.com.tr/temsilcimiz-olun adresine giriş yapın.
 • Sayfanın orta kısmında bulunan Sizi Arayalım bölümünü doldurun.
 • Doldurduğunuz formu onaylayarak gönderin.

İLGİLİ YAZI: MTCN İle Ödeme Nedir?

Bu işlem sonrasında ilgili personel tarafından aranacaksınız. Yapacağınız bu görüşmede bayilik için uygun olduğunuz anlaşılırsa, bayi olma süreciniz başlatılarak kısa sürede tamamlanacaktır.

Western Union Bayilik Ücreti

Western Union bayilik ücreti bulunmamaktadır. Bu durum, girişimciler açısından önemli bir avantajdır.

Bayi olma sürecinde ödenmesi gereken tek ücret teminattır. Teminat ödemesini, bankadan alacağınız teminat mektubu ile yapabilir veya nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Alınan teminat, bir tür depozito gibidir. Eğer bayiliği bırakırsanız, ödemiş olduğunuz teminatı geri alırsınız.

Ödenecek teminat miktarı, günlük para transferi işlem limitlerinizin belirlenmesinde kullanılır. Ne kadar yüksek teminat yatırırsanız, Western Union gözünde o kadar güvenilir ve risksiz olursunuz. Böylece günlük transfer işlem limitleriniz yüksek olur.

Western Union Kar Marjı ve Kazancı

Western Union kar marjı ile ilgili resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Bayiler, transfer işleminde alınan komisyon üzerinden belli bir oran alırlar. Ne kadar fazla para transferi yaparlarsa, kazançları da o kadar yüksek olacaktır.

Western Union kazancı hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir. Bayinin bulunduğu lokasyon, buradaki insan yoğunluğu ve insan yoğunluğunun profili elde edilecek kazanca etki edecektir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. bır ay sonra bırakırsınız kar marjını gordukce ugrastıgınza degmez sızı kullanıyor fırma 1000 eu gonderımde sıze verdıgı komısyon oranı sadece 2 eu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu