Ekonomi

Fransa’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2024 Zam Oranı

Fransa işsizlik maaşı, işini kaybedenlerin bu süreçte geçimlerini sağlamaları için verilen bir destektir. Söz konusu destekten sadece işini kaybedenler ve bazı şartları sağlayanlar yararlanabilir. Fransa’da her sene olduğu gibi 2024 yılında da işsizlik maaşına yeni zam geldi. Fransa’da işsizlik maaşı ne kadar 2024 yılı zam oranı yazımızda.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Fransa’da da işsizlik aylığı ile ilgili farklı düzenlemeler yapılmaktadır. Burada yapılan son düzenlemeler, genellikle çalışanların aleyhine olacak şekilde gerçekleşmiştir.

Son yıllarda Fransa’da yapılan birçok eyleme rağmen söz konusu yasal düzenlemeler yapılmış ve işsizlik maaşının alınması zorlaştırılmıştır.

Fransa’da İşsizlik Maaşı Şartları

Fransa’da işsizlik maaşı şartları, 2020 yılında yapılan bir düzenleme ile değiştirilmiştir. Geçmişteki şartlara göre nispeten daha zor şartlar getirilmiştir. Fransa işsizlik parası şartları şu şekildedir:

  • 67 yaşını doldurmamış olmak
  • Kendi hatası haricindeki bir nedenden dolayı işsiz kalmak
  • Son 24 ay içerisinde en az 6 ay çalışma
  • Aktif olarak iş aramak
  • Gerekli başvuruları yapmak

Daha önceki uygulamalarda, başvuru sahiplerinin son 28 ay içerisinde 4 ay çalışmış olması yeterliydi. Yapılan değişiklik ile çalışma süresi net olarak uzatılmıştır. Dolayısıyla işsizlik maaşının alınması, nispeten zorlaştırılmıştır.

Fransa’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2024

Buradaki en önemli şart, işsizlik parası almaya hak kazananların aktif olarak iş aramasıdır. Bu maaşı alırken şehir dışına veya ülke dışına tatile gitmek gibi durumlar, maaşın kesilmesine varıncaya kadar bir dizi yaptırımı getirir. İş bulma kurumunun, ilgili kişiye istediği zaman ulaşabilmesi önemlidir.

Fransa İşsizlik Maaşı 2024 Kaç Euro?

Fransa işsizlik maaşı, günlük 30,42 Euro’dur. Ancak bu rakam, herkese ödenmez. İşsizlik maaşı, son 2 yıldaki ortalama maaşa göre belirlenir.

Daha önceki uygulamada, son 12 aylık süreçteki maaşa bakılır ve sadece çalışılan dönem dikkate alınarak ortalama bulunurdu. Ancak yapılan değişiklikle artık son 24 aylık sürece bakılır ve çalışılmayan süreler de ortalamaya dahil edilir.

Yapılan bu değişiklik, Fransa’da işsizlik maaşı düzeyinin düşmesine neden olmuştur. Özellikle son 24 aylık süreçte düzenli bir işte çalışamayanların aldıkları maaş, ciddi anlamda düşmüştür.

Fransa İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Ödenir?

Fransa işsizlik maaşı süresi, yaşa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kişinin yaşı arttıkça, işsizlik maaşından yararlanma süresi de artmaktadır.

2018 yılına kadar 50 yaş ve üzerindekilere 36 aya kadar işsizlik parası ödenirdi. Yapılan değişiklikle bu durum değişmiştir.

50 ile 52 yaş arasında olanlara en fazla 24 ay; 53-55 yaş aralığında olanlara en fazla 30 ay; 55 yaşından büyüklere ise en fazla 36 ay işsizlik parası ödenecektir. Bu sürelerin dolmasından sonra halen iş bulamamış olanlara herhangi bir ödeme yapılmaz. Bu tür kişiler, verilen diğer sosyal yardımlardan yararlanır.

Fransa İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fransa’da işsizlik maaşı alabilmek için öncelikle gerekli şartların sağlanması gerekir. Gerekli şartları sağlayan kişiler, İş Kurumu’na işsizlik maaşı için başvuru yapabilir.

Yapılacak başvuru sonrasında bir takım incelemeler gerçekleştirilir. Kişinin ilgili aylığı almasına engel bir durum olmadığı anlaşılırsa, alacağı maaş hesaplanır. Fransa işsizlik maaş hesaplama sonrasında, kişinin ilk başvuru tarihi esas alınarak işsizlik maaşı bağlanır.

Fransa’da Gençlere İşsizlik Parası

Fransa, normal işsizlik parasının haricinde gençlere yönelik farklı maddi yardımlar da vardır. Hükümet tarafından yürütülen bir program kapsamında, işsiz ve eğitimsiz olan gençlere aylık 500 € ödeme yapılmaktadır.

Gençlik Katılım Sözleşmesi ismi verilen bu yardımdan sadece işsiz, öğrenci olmayanlar yararlanabilmektedir. Bu süreçte sadece maddi yardımın yanında gençlerin iş bulmaları ve kendilerini geliştirmeleri için destekler de verilmektedir.

Genç işsizlere 500 €’luk destek, 1 yıl boyunca her ay verilir. İhtiyaç durumunda bu süre 6 ay daha uzatılabilir. Böylece genç işsizler, 18 ay boyunca aylık 500 € gibi önemli bir destekten yararlanma imkanı bulur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu