Ekonomi

Polonya Para Birimi – Polonya Zlotisi Değeri 2024

Polonya para birimi, bu ülkeye gidecekler tarafından merak edilen bir konudur. Ayrıca Polonya ile ticaret yapanlar ve genel kültür bilgisine sahip olmak isteyenler de Polonya para birimi ile ilgili araştırmalar yapar.

Ülkelerin para birimleri, tıpkı bayrakları gibidir. Kendilerine özeldir ve bir anlamda bağımsızlıklarının sembolüdür. Uzun bir geçmişi vardır ve o geçmişi yaşayarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Dolayısıyla para birimleri, paradan çok daha ötedir.

Bir doğu Avrupa ülkesi olan Polonya, para birimi merak edilen devletlerdendir. Yazımızın devamında Polonya para birimi nedir sorusunun cevabıyla birlikte, konuya ilişkin diğer detayları bulabilirsiniz.

Polonya Para Birimi Nedir?

Polonya para birimi, Polonya Zlotisidir. İlgili paranın birimi PLN olup, simgesi ise zl şeklindedir.

1 Zloti, 100 Groszy’e eşittir ve Groszy ise bizdeki kuruş olarak düşünülebilir. Polonya’da 1 Grozsy ile 5 Zloti arasındaki paralar, madenidir. 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 Grozsy madenidir. Kağıt olan paralar ise 10, 20, 50, 100 ve 200 Zloti şeklindedir.

Günümüzde birçok ülkenin para birimi yakın tarihte ortaya çıkmıştır. Polonya, dünya sahnesinde derin izler bırakan bir ülke olmamasına rağmen, para birimi geçmişe giden ülkelerden biridir.

Polonya Zlotisinin, ilk defa 15.yüzyılda kullanıldığı tahmin edilmektedir. 18.yüzyıla gelindiğinde Zloti bırakılmış ve Rus rublesi kullanılmaya başlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1917 ile 1924 yılları arasında Polonya markı kullanılmaya başlanmıştır.

Polonya Para Birimi

Bu dönemde ortaya çıkan ekonomik kriz, parasal kaos ve hiperenflasyon nedeniyle yeniden Zloti’ye dönülmüştür. 1924’ten günümüze kadar Polonya para birimi, Zloti’dir.

Polonya Para Birimi ile İlgili Detaylar

Polonya para birimi olan Zloti, Lehçedeki altın kelimesinden türemiştir. Geçmişteki altın sikkeler gibi değerli olması ve onları andırması nedeniyle böyle bir isimlendirme yapılmıştır.

Bilindiği gibi Polonya bir AB üyesidir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne girmiştir. Bu durum, size biraz şaşırtıcı gelebilir. AB üyesi ülkeler Euro kullanırken, bunun istisnalarından biri olan Polonya, kendi para birimini kullanır.

Polonya’nın Euro ne zaman geçeceği, merak edilen konulardan biridir. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmamıştır. Dolayısıyla ilgili ülkenin kendi para birimini bırakarak, ne zaman Euro kullanmaya başlayacağını söylemek zordur.

Polonya Para Birimi Kaç TL?

Polonya Zlotisi, 3,93 TL’dir. Burada verilen rakam, makale kaleme alındığı sıradaki güncel kurdur. Daha sonraki süreçlerde bu rakamın değişmesi olasıdır.

Polonya Zlotisi, uzun süre TL’den daha değersizdi. Yakın geçmişe gidildiğinde, örneğin 2010 yılına bakıldığında 1 Zloti’nin 0,5 TL olduğu görülür. Ancak 2018 sonrasında bu durum değişmiş ve PLN, TL karşısında değer kazanmıştır.

Avusturya para birimi nedir

Macaristan Para Birimi Nedir

 

Polonya Zlotisi Para Birimi Kaç Dolar?

Polonya Zlotisi, 0,21 $’dır. Bu rakam da güncel kur olup, ilerleyen dönemlerde değişebilir.

Zloti, pandemi sonrasında ABD merkez bankası olan FED tarafından izlenen politikalar nedeniyle dolar karşısında ciddi anlamda değer kaybetmiştir. Pandemi öncesinde 1 Zloti,30 dolar iken, günümüzde ise 0,21 dolara kadar düşmüştür.

Polonya para birimi ile ilgili detaylar bunlardır. Verilen rakamların güncel kurlardan alındığı ve değişebileceği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu