Almanya Vize Reddi ve İtiraz Madde 10, 13 ve 7

Türkiye’den Almanya’ya gitmek için yapılan vize başvuruları, farklı gerekçelerle reddedilebilir. Almanya vize reddi gerekçeleri, maddeler üzerinden başvuru sahiplerine bildirilir. Günümüzde en fazla karşılan ret gerekçeleri madde 10, 13 ve 7 şeklindedir.

Turistik ya da başka bir amaçla Almanya’ya gitmek için yapılan vize başvuruları, detaylı olarak incelenir. Bu inceleme, sunulan belgelerin doğruluğu ve eksiksiz olmasına ilişkin olduğu gibi, gelen kişinin amacına yönelik olarak da yapılır.

Geçmişte yapılan başvurularda ret oranı sadece %10-20 arasındayken, yakın dönemde bu oran ciddi şekilde artmıştır. Ret gerekçesi doğru şekilde yorumlanarak yapılan Almanya vize reddi itirazı sonrasında, başvuruların kabul edilebileceği unutulmamalıdır.

Almanya Vize Reddi ve İtiraz Madde 10, 13 ve 7

Almanya Vize Reddi Gerekçeleri

Almanya’nın vize başvurularını reddetmesinin farklı gerekçeleri vardır. Bu gerekçelerden öne çıkan 7, 10 ve 13. maddelere ilişkin detaylar şu şekildedir:

·         Almanya Vize Reddi 7. Madde

Vizenin geçerli olacağı tarihleri de kapsayacak şekilde geçerli bir sağlık sigortası olmayanların başvuruları, bu gerekçeyle reddedilir. Buradaki temel sorun sağlık poliçesinin sunulmaması veya yanlış sunulmasıdır. Düzeltilmesi ise oldukça kolaydır.

Ret sonrasında sağlık poliçesindeki eksikliği veya hatayı fark ederseniz, eksiklikleri tamamladıktan sonra itiraz yerine yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Böylece süreç çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

 

İlgili: Almanya’ya gidip uzun kalınabilir mi?

·         Almanya Vize Reddi 10. Madde

Planlanan kalışın amacı ve şartlarına dair sunulan gerekçenin inandırıcı bulunmaması nedeniyle verilen retlerde, gerekçe olarak bu madde gösterilir.

İlgili gerekçede konsolosluk, kişinin vize için ileri sürdüğü gerekçelere inanmaz. Örneğin; turistik ziyaret için vize talep eden kişinin maddi imkanları, mesleği ve benzeri özellikleri dikkate alınarak bu gerekçe inandırıcı bulunmayabilir.

Böyle durumlarda konsolosluğu ikna etmek zordur. Ancak ikna için mevcut bilgi ve belgeler paylaşılarak Almanya vize reddi itirazı yapılabilir.

·         Almanya Vize Reddi 13. Madde

Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunan kişilere verilen reddin gerekçesi bu maddedir. Genellikle üçüncü dünya ülkelerinden yapılan başvurular, bu madde üzerinden reddedilir.

Söz konusu maddeden ret alanlar, detaylı bir seyahat planı sunarak, vize süresi dolmadan önce Schengen devletleri topraklarından ayrılacağı konusunda konsolosluğu ikna edebilir.

Almanya Vize Reddi Sonrasına Ne Yapılmalı?

Almanya vize reddi, son dönemlerde sık yaşanmaktadır. Ancak alınan ret sonrasında Almanya planlarını iptal etmek yerine Almanya vize reddi itirazı yapılabilir.

İtiraz, ret kararı öğrenildikten sonraki 30 gün içinde yapılmalıdır. İtiraz dilekçesi ve sunulan ek belgeler, konsolosluğun vize bölümüne gönderilmeli veya elde teslim edilmelidir.

Burada önemli olan husus, süredir. İtiraz başvurusu 30 gün içinde yapılmazsa, daha sonra yapılan başvurular dikkate alınmaz. Bu süreçten sonra kişinin yeni vize başvurusu yapması gerekir.

Almanya Vize Reddine İtiraz Nasıl Yapılır?

Almanya vize reddi itirazı, 30 gün içerisinde yapılmalıdır. İtiraz dilekçesinde ret gerekçesini çürütmeye yönelik bilgiler ve belgeler sunulmalıdır. Ayrıca burada incelemeyi yapacak olan komisyonun kanaatinin de önemli olduğu ve onların da ikna edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla onları ikna etmeye yönelik olarak da bilgi ve belge sunulmalıdır.

İtirazlar şahsen, temsilci veya yetkili kılınan avukatla yapılabilir. Dilekçede, ret cevabındaki kodun bulunması ve kişinin ıslak imzasının bulunması gerekir. Başvuru; faks, posta ve mail ile yapılabilir.

Almanya Vize Reddine İtiraz Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya vize reddi itirazı, genellikle 3 ay içerisinde sonuçlanır. İtiraz nedeni ve ret gerekçesine bağlı olarak süre farklılık gösterebilir.

İtiraz sonrasında ilk 3 ay herhangi bir cevap alınamaz ise konsolosluğun vize bölümü iletişime geçilerek süreç hakkında bilgi alınabilir.

Almanya Vize Reddi Sonrasında Yeni Vize Başvurusu

Vize reddinden hemen sonra yeni vize başvurusu yapılabilir. Bu noktada herhangi bir kısıtlama veya engel yoktur. Ancak bir önceki başvurunun ret gerekçeleri ortadan somut olarak kaldırılmadan yapılacak yeni başvuru, sadece zaman kaybı olacaktır.

Almanya, son dönemde Türkiye’den yapılan vize başvurularından oldukça katı bir tutum izlemektedir. Bu durumun nedeni olarak da Türkiye’de bulunan milyonlarca göçmen gösterilmektedir. Dolayısıyla vize başvurularının reddedilmemesi ve sürecin kısa sürede sonuçlanması için başvurunun kapsamlı ve doğru şekilde yapılması çok önemlidir.

Yorum yapın