Ekonomi

Almanya Taksi Ücretleri Hesaplama 2024

Almanya’da ulaşım için genellikle toplu taşıma araçları kullanılır. Buna karşın taksi de her zaman önemli bir seçenek olarak dikkat çeker. Almanya taksi ücretleri hesaplama 2024, bu yüzden merak edilen konulardan biridir.

Almanya’da tıpkı ülkemizde olduğu gibi taksi ücretleri eyaletlere ve şehirlere göre değişir. Bu noktada tam bir uygulama birliği olduğundan söz etmek doğru olmayacaktır. Ancak fiyatlar genel olarak birbirine yakındır.

Acil ulaşım ihtiyaçlarında veya konforlu bir şekilde seyahat edilmek istendiğinde taksilerden yararlanılır. Yazımızın devamında Almanya taksi ücretleri 2024 ile ilgili merak ettiğiniz detayları bulabilirsiniz.

Almanya Taksi Ücretleri 2024

Almanya taksi ücretleri, kilometre başına ücret ve açılış fiyatı olmak üzere iki farklı unsurdan meydana gelir. Açılış ücreti, taksiye bindiğiniz anda geçerli olur. Kilometre başına fiyat ise her kilometre mesafe için ödenmesi gereken ücrettir.

Bu uygulama sadece Almanya’da değil, dünyanın her yerinde bu şekildedir. Açılış ücreti ve kilometre başına ücret dikkate alınarak taksi ücreti hesaplama yapılır. Söz konusu hesaplama, taksimetre üzerinde otomatik olarak yapılır.

Almanya’daki bazı şehirlere ait açılış ve kilometre ücretleri şu şekildedir:

Şehir Açılış Ücreti Kilometre Ücreti
Aachen 3.80 € 1.95 €
Baden Wurttemburg 3.00 € 1.90 €
Bielefeld 6.10 € 2.00 €
Bremen 3.50 € 2.30 €
Dortmund 3.50 € 1.90 €
Dusseldorf 4.90 € 2.20 €
Frankfurt 3.50 € 1.90 €
Hamburg 4.00 € 1.92 €
Wolfsburg 3.70 € 2.30 €
Ulm 2.75 € 3.20 €
Stuttgart 3.50 € 2.30 €

 

Tablodan da anlaşılacağı üzere eyaletler ve şehirlerin taksi ücretleri farklıdır. Birkaç istisna dışında fiyatların yakın olduğu ifade edilebilir. Fiyatlar her ne kadar değişmese de, bu makale kaleme alındıktan sonra fiyatların değişebileceği unutulmamalıdır.

Almanya Taksi Ücretleri Hesaplama 2024

Almanya Taksi Ücretleri Hesaplama

Almanya taksi ücretleri hesaplama, her şehir için ayrı şekilde yapılır. Ücretin hesaplanması için kullanılan mantık aynıdır. İlk binildiğinde açılış ücreti eklenir, daha sonra ise her kilometre için kilometre ücreti eklenir. Bu hesaplamanın formülü ise şu şekildedir:

  • Taksi Ücreti Hesaplama = Açılış Ücreti + (Mesafe x Kilometre Ücreti)

Konunun daha iyi anlaşılması için birkaç örnek gösterebiliriz. Baden Wurttemburg eyaletinde taksiye binen ve 5 km uzaklıktaki yere giden birinin ödeyeceği taksi ücreti şu şekilde hesaplanır:

  • Açılış Ücreti + (Mesafe x Kilometre Ücreti) = 3 + (5 x 1,90) = 3 + 9,50 = 12,50 €

Hesaplamadan görüleceği üzere bu kişi 12,50 € ödeme yapar. Aynı hesabı, yüksek fiyatıyla dikkat çeken Bielefeld için yaptığımızda ise sonuç şekilde olur:

  • Açılış Ücreti + (Mesafe x Kilometre Ücreti) = 6,10 + (5 x 2,00) = 6,10 + 10,00 = 16,10 €

Almanya Taksi Plaka Fiyatları

Almanya taksi plaka fiyatları sadece 400 €. Burada plakalar devlete ait ve kişilere satılmıyor. Bundan dolayı da taksi plaka fiyatları son derece düşük. Buradaki ücret de devlete ödenen bir tür harç gibi düşünülebilir.

Plaka sahipleri, ilk defa plaka alacakları zaman belediyeye 400 € ödeme yapıyor. Bunun haricinde bir ödeme yapılmıyor. Plakalarını devredecekleri zaman ise direkt olarak devrediyorlar. Yani bir satış işlemi yapılamıyor.

Plakasını devrederek sistemden çıkan kişilere, 5 yıl cezası verilir. Bu cezaya göre ilgili kişi 5 yıl içerisinde taksi plakası alamaz. Sistem bu şekilde sağlıklı bir şekilde işler ve insanların taksi ihtiyaçları kesinlikle etkili olarak karşılanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu