Ekonomi

Fransa’da Çocuk Parası Ne Kadar?

Fransa’da çocuk parası başta olmak üzere birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Doğum parası, doğum sonrası çocuk parası, okul parası, sağlık vb daha birçok yardım yapılmaktadır. Fransada çocuk parası ne kadar 2024, ne zaman yatırılır ve çocuk parası nasıl alınır? Bu sorunların yanıtlarını veriyorum.

Fransa’da oturum hakkı bulunan kişilerin çocukları eğer yıl içinde en az 6 ay Fransa’da ikamet ediyorsa ve kişinin geliri belli bir sınır altındaysa o zaman Fransa’da çocuk yardımı alabilirler. Çocuk yardımının nasıl alınacağını, nereye başvuru yapılması gerektiğini, miktarını vb. tüm merak edilen noktaları soru-cevap şeklinde sizin için yazdım.

Fransa’da Çocuk Parası Almak (Aile Yardımı)

Fransa’da çocuk parası olarak bilinen yardım aslında hükümetin ihtiyaç sahibi ailelere verdiği Aile Yardımıdır. Aile yardımını CAF üstlenmektedir. Fransa’da 133 noktada CAF faaliyetlerini yürütmekte ve kendisine yapılan yardım başvurularını sonuçlandırmaktadır. Fransa’da çocuk parası çocuk sayısına, çocukların yaşına ve gelirinize göre değişmektedir.

Çocuk parası 3 yaşından itibaren verilebilmektedir. 3 yaşına kadar Fransa’da doğum yardımı adı altında farklı bir yardım yapıldığı için Fransa’da çocuk parası yardımı 3 yaşından itibaren yapılmaktadır. 20 yaşına kadar çocuk yardımı yapılabilmektedir. Ama 25 yaşına kadar da geliri olmayan çocuklara da maddi yardımlar yapılmaktadır.

Kişi eğer çalışmıyorsa yaşı ne olursa olsun yine Fransa’da sosyal yardımlardan yararlanabilir. Biz anne-babasının yanında olan çocukların yardım parasından söz edeceğiz.

Fransa’da Çocuk Parası Ne Kadar?

Fransa’da Çocuk Parası Ne Kadar 2024

Fransa’da çocuk parası miktarı

  • 2 çocuklu aileye 128 euro,
  • 3 çocuklu aileye 293 euro
  • 4 çocuklu aileye 458 Euro para yardımı yapılıyor.
  • 4 çocuk sonrası ise 20 yaşından gün almamış her çocuk için ayrıca 164 Euro fazladan ek ödeme yapılmaktadır.

20 yaşından sonra eğer okul devam ediyorsa ya da kişi gelir sahibi değilse sosyal yardımlar yine devam etmektedir. Çocuk sayısının yardım miktarına etki ettiğini ifade etmiştik. Aynı zamanda 3 çocuk ve daha fazla çocuğu olanlara ek aile yardımı da yapılmaktadır.

Fransa’da 3 Çocuklu Ailelere Çocuk Parası Yardımı

Fransa’da 3 çocuklu ailelere çocuk parasının yanında ek yardımlar da yapılmaktadır. Anne-babanın her ikisi de çalışıyorsa yıllık toplam gelir miktarı 47.722 euro’dan düşükse 3. çocuk için ek yardım alınabilmektedir. Tek ebeveynlerin çalışması durumunda yıllık gelir toplamı 36.599 Euro’dan düşük ise yine çocuk yardımı alınabilir. Burada alınabilecek ek yardım tutarı 167 Eurodur.

DİKKAT: Fransa’da verilen 3 çocuk ve üstü sayıda çocuğu olanlara ek olarak 167 euro verilmektedir. Bu yukarıda bahsettiğimiz çocuk yardımından farklı olarak ek yardım olarak yapılmaktadır. Daha iyi anlaşılabilmesi için tablo şeklinde gösterebilirim.

Fransa’da Çocuk Parası Hesaplama 2024 Çocuğun Yaşı 3 yaş altı Çocuğun Yaşı 14 Altı Çocuğun Yaşı 14 Üstü Çocuğun Yaşı 20 ve üstü
1 Çocuklu Aile 164 Euro 128 Euro 456 Euro 556 euro
2 Çocuklu Aile 328  Euro 293 Euro 293 Euro  556 euro
3 ve Üstü Çocuklu Aile 494 Euro 458 Euro 547 Euro 556 euro

 

Fransa’da Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Fransa’da çocuk parası almak için yardım kuruluşu CAF’a başvuru yapılması gerekmektedir. Yardım başvuruları yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılmaktadır. Yapılan inceleme sonrası eğer uygun görülürseniz çocuk parası başvuruyu takip eden aydan itibaren banka hesabınıza yatacaktır. Çocuk parasını hak edenler başvuru için geç kalsalar bile 6 ay geriye dönük olarak paralarını alabilir.

Fransa’da Çocuk Parası İçin Başvuru Yeri CAF

Fransa’da aile yardımı denilen çocuk parası otomatik hesaba yatmaz. Bunun için maddi gelirinizin düşük olması ve çocuk sahibi olmanız gerekmektedir. Çocuğunuz 20 yaş altında ise ya da 3 yaşını doldurduysa hemen çocuk yardımı için CAF internet sitesine online başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız başvuru sonrası ibraz ettiğiniz aile geçim miktarı kontrol edilecektir.

Belirlenen miktarların altında gelire sahipseniz başvurunuz kabul edilecektir. Kabul edilen başvurularda çocuk yardımları ailenin belirlediği banka hesabına yatmaya başlayacaktır.

Önemli Uyarı: Fransa’da çocuk yardımı almak isteyen Türk ailelerinin başvuru esnasında verecekleri bilgilere dikkat etmeleri gerekiyor. Hatalı ve yanlış verilen bilgiler yüzünden hem geriye dönük aldığınız paraları geri verirsiniz hem de yüksek para cezaları ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Fransada Yeni Caf Yardımları 2024

2024 yılında Rusya’nın yeni saldırılar milyonlarca yeni mültecinin Avrupa’ya göç etmesine neden olmuştur. Bu göçlerin bir kısmı Fransa’ya da yapıldığı için Fransa’da tartışmalara neden olmuş ve bazı yardım paketlerinde yeniden düzeleme  gereği hissedilmiştir.

Bunlar arasında Fransada yeni caf yardımları gelmektedir. Ulusal yardım kuruluşu  2024 yılı içinde Fransa’da sosyal devlet anlayışı gereği Fransa’da yaşayan mültecilere hem yeni destekler sunarken hem de yardıma muhtaç aileler için yeni caf yardımı yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu