Ekonomi

Almanya Evde Bakım Parası Ne Kadar? 2024 Güncel Maaşlar

Almanya evde bakım parası, bakıma muhtaç durumda olan kişilerin bakım masraflarının karşılanması için verilen paradır. Söz konusu yardım, direkt olarak yapılan masraflar için verilir. Ayrıca bunun haricinde farklı mali yardımlar da vardır ve gerekli şartların sağlanması durumunda, bakıma muhtaç kişilere bunlar da ödenir.

Almanya hasta bakım parası 2024 hizmetine iki yönlü olarak bakmak gerekir. Olayın ilk yönü, bakım hizmetini alan kişiyle ilgilidir. Bakım hizmetini alan kişiye, aldığı profesyonel hizmetlerin maliyetleri kısmen geri ödenir. Olayın diğer yönü ise bakıma muhtaç akrabasına evde bakan kişilerle ilgilidir. Bu kişilere ise kişinin durumuna göre belli miktarda ödemeler yapılır.

Yazımızın devamında Almanya evde bakım parası ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz.

Almanya Evde Bakım Parası Ne Kadar 2024

Almanya Evde Bakım Hizmetleri Başvuru Şartları

Almanya evde bakım hizmetleri için öncelikle gerekli şartların sağlanması gerekir. Buradaki şartlar, kişinin gerçekten bakıma muhtaç olduğunun kanıtlanmasına yöneliktir.

Almanya’da beş farklı bakım seviyesi vardır. Bunların ilki olan bakım seviyesi 1, büyük ölçüde bakıma muhtaçlığı belirtir. Bakım seviyesi 5 ise mutlak ölçüde bakıma muhtaçlık demektir. Bu iki seviye arasındaki seviyelere göre, kişinin ilgili hizmeti alıp almayacağına karar verilir.

Almanya’da engelli maaşı 2024 ne kadar tıklayın

Tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda yapılacak incelemelerde, kişinin aşağıdaki özellikleri incelenir:

 • Hareket etme becerisi
 • Kendine yeterlilik
 • İletişim becerileri
 • Zihinsel beceriler
 • Davranış problemleri
 • Sosyal iletişimi ve günlük hayatı düzenleme becerileri
 • Hastalık tedavisiyle ilgili ihtiyaçlar

Yapılan inceleme sonrasında kişinin bakım seviyesi belirlenir. Bakım seviyesi 1 için herhangi bir ödeme yapılmazken, diğer seviyeler için farklı düzeylerde ödeme yapılır.

Almanya’da Hasta Bakım Parası Ne Kadar 2024?

Almanya’da hasta bakım parası, 332 € ile 946 € arasında değişir. Bakım seviyesi 2’de olanlara 332 €, seviye 5’te olanlara ise 946 € ödeme yapılır. Buradaki rakamlar, bakıma muhtaç olan kişiye, bir akrabasının baktığı hallerde ödenir. Profesyonel hizmetlerde ödenen rakamlar, daha farklıdır.

Alınacak olan para, bakım seviyesi ile direkt olarak ilgilidir. Akrabaların yerine bir bakım firması üzerinden profesyonel hizmetler de alınabilir. Böyle bir durumda bakım seviyesi 3 için 572 € nakdi, 1.363 € ise ayni yardım yapılır. Bakım seviyelerine bağlı olarak yapılan yardımlar farklılık gösterebilir.

Nakdi yardımlar, direkt olarak nakit şekilde verilen paralardır. Ayni yardımlar ise profesyonel hizmetler için ödenen rakamlardır. Örneğin; bakım firmasından alınan hizmetlerin ücretlerinin ödenmesi, ayni yardıma girer. Bu şekilde, aylık 1.363 € seviyesine kadar ödeme alınabilir. Almanya hasta bakım parası 2024, nakdi veya ayni alınmasına göre farklılık gösterir.

Almanya Evden Bakım Parası 2024

Bakıma muhtaç olmasına karşın, kendisine bakacak akrabaları olmayanlara da Almanya evde bakım parası ödenir. Bu kişiler, profesyonel hizmetler kapsamında, aşağıda yer alan hizmetleri alabilir:

 • Yemek yemeye yardımcı olma
 • Vücut bakımı
 • Alışveriş yapma, yemek hazırlama ve temizlik
 • Tıbbi bakım
 • Sosyal aktivitelere katılıma yardımcı olma

Bu hizmetler karşılığında, kişiye ayni yardım yapılır. Yapılacak ayni yardım, seviye 2 için 723 € iken, seviye 5 içinse 2.095 €’dur. Buradaki rakamlar, üst sınırdır. Alınan hizmetlerin maliyeti daha yüksek olsa da, devlet tarafından ödenecek rakamlar bu kadardır.

Almanya Bakıma Muhtaç Kişilere Yapılan Diğer Mali Yardımlar

Almanya bakıma muhtaç kişilere, burada belirtilenlerin haricinde yardım katkı payı adı altında, her ay 125 € ödeme yapılır.

Bu ödeme, direkt nakit olarak verilmez. İlgili mali yardımın alınabilmesi için bakımla ilgili hizmet alınması gerekir. Kişi, kendi ödemiş olduğu hizmetin faturasını sigortaya göndererek aylık 125 € ödeme alabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu