Ekonomi

Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası Kaçak İşçi Çalıştırma 2024

Turist olarak veya farklı bir şekilde Almanya’ya gelenler, kazanç sağlayabilmek için kaçak çalışma seçeneğini değerlendirebilmektedir. Ancak bunu yaparken, kaçak çalışma cezası 2024 da mutlaka dikkate alınmalıdır.

Tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da kayıt dışı ekonominin azaltılması için çalışma izni olmayanların çalışmalarına izin verilmez. Bu kapsamda alınan farklı tedbirler vardır ve bunlardan biri de kaçak çalışma cezasıdır. Bu ceza çalışanı ilgilendirdiği gibi, işvereni de ilgilendirir.

Bu yazımızda, kaçak işçi çalıştırma ve sonrasında karşılaşılma ihtimali olan Almanya’da kaçak çalışma cezası ile ilgili detayları sizler için derledik.

Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası Kaçak İşçi Çalıştırma 2024

Almanya’ya Turist Olarak Gidip Çalışmak

Almanya’nın ekonomik açıdan gelişmişlik seviyesinin yüksek olması, buradaki çalışanların dünya ortalamasına göre yüksek maaş alması anlamına gelir. Son yapılan düzenlemelerle Almanya’daki en düşük saatlik asgari ücret yaklaşık 12 € olmuştur.

Saatlik ücretlerin yüksekliği, insanların bir şekilde Almanya’ya giderek burada çalışmaya başlama isteğinin temel nedenidir. Ülkemizde neredeyse bir günde alınacak ücretin, burada sadece 1 saatte alınması, Almanya’yı cazip hale getirir.

Almanya’ya gelmenin en basit yolu ise turist vizesidir. Gerekli şartları taşıyanlar, kolaylıkla turist vizesi alarak buraya gelebilir. Sonrasında ise iş bularak kaçak olarak çalışmaya başlayabilir. Turist olarak gelme imkanı olmayanlar, kaçak yollardan da gelebilir.

Almanya’ya turist olarak gidip çalışmak, ilk görünüşte kolay olsa da, özellikle iş bulma konusu oldukça zordur. Zira kaçak işçi çalıştırma cezaları çok yüksek ve caydırıcı olduğundan, işverenlerin büyük kısmı böyle bir risk almazlar.

İlgili Yazımız: Almanya’da asgari ücret 2024

Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası 2024

Almanya’da kaçak çalışma cezası 2024, hem çalışan kişiyi hem de işvereni ilgilendirir. Yani burada sadece çalışan kişinin ceza alması gibi bir uygulama yoktur. Çalışan kişiye verilecek cezalar ve uygulanacak yaptırımlar şunlardır:

  • Kaçak çalışırken yakalanan kişi direkt sınır dışı edilir.
  • Almanya’ya bir daha girmesine izin verilmez.
  • Turist vizesi de dahil olmak üzere vize başvuruları direkt reddedilir.
  • Bu durum ilgili kişinin siciline işlenir ve diğer Avrupa ülkelerinden vize alınması da zorlaşır.

Burada kaçak çalışan kişiye herhangi bir para cezası verilmemektedir. Ancak o kişinin Avrupa hayalleri çok büyük ölçüde bitirilmektedir.

Kaçak işçi çalıştırma gibi önemli bir hata yapan işverene veya iş yerine ise 500.000 € gibi astronomik rakamlara ulaşan para cezaları verilir. Kaçak çalışan sayısı, ne kadar süredir çalıştıkları ve benzeri unsurlara göre verilen para cezaları farklılık gösterir.

Almanya’da Kaçak İşçi Çalıştırma Cezası 2024

Kaçak Olarak Çalışırken Yakalananlara Ne Olur?

Kaçak olarak çalışırken yakalananlar, direkt olarak sınır dışı edilirler. Kaçak olarak çalıştıkları tespit edildikten sonra sınır dışı için resmi prosedürler hızlı bir şekilde başlatılır ve sonrasında süreç tamamlanarak bu kişi ülkesine gönderilir.

Resmi prosedürler, işlemin yapıldığı döneme göre farklı sürelerde tamamlanır. Ancak genel olarak işlemler 4-7 gün içinde bitirilir.

Almanya’da Sığınmacılar Çalışabilir Mi?

Almanya’da kaçak çalışma konusunu ilgilendiren bir diğer kesim ise mülteciler ve sığınmacılardır. Kaçak yollarla Almanya’ya gelen ve iltica talep eden kişilerin bu talepleri kabul edildiğinde, aynı zamanda çalışma izni de almış sayılır.

İltica hakkı veya geçici koruma statüsü alan kişiler, istedikleri işlerde çalışabilecekleri gibi kendi işlerini dahi kurabilirler.

İltica süreci devam edenlerde ise durum farklıdır. İltica süreci devam eden, en az 3 aydır Almanya’da bulunan ve ilk kabul merkezinde yaşaması gerekmeyenler, çalışma izni alabilirler. İlk kabul merkezinde yaşaması gerekenler ve reşit olmayan çocukları bulunanlar ise 6 ay sonra çalışma izni alabilir. İlk kabul merkezinde yaşaması gereken ve reşit olmayan çocuğu olmayanlar ise 9 ay sonra çalışma izni alabilmektedir.

Sığınmacılar, çalışma iznine sahip olmadan kaçak olarak çalıştıklarında, iltica başvuruları reddedilir ve bu kişiler direkt olarak sınır dışı edilirler.

Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da kaçak çalışma cezası almamak ve bu yüzden sınır dışı edilmemek için çalışma izni alınması gerekir. Çalışma izni süreci, oldukça kapsamlıdır. Bu işlem için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, sonrasında sürecin yakından takip edilmesi gerekir.

Esasında çalışma izni, oturma izni ile yakından ilgilidir. Eğer Almanya’da değilseniz, iş daveti almamışsanız veya iş kurma ile ilgili resmi bir planınız yoksa bu süreç çok daha zorlu olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu