Ekonomi

Fransa Emekli Maaşı Ne Kadar?

Fransa emekli maaşı, kişinin kaç gün prim ödediğine ve aktif olarak çalışırken aldığı maaşa bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak Fransa’da emekli maaşı ortalama olarak 1.600 Euro’dur. En düşük emekli aylığı ise 1.400 € seviyesindedir.

Fransa, Avrupa’nın en gelişmiş devletleri arasında yer alır. Bu gelişmişliğini, emekli maaşına da yansıtmış durumdadır. Ülkedeki emekliler, birçok Avrupa ülkesine göre daha yüksek maaş almaktadır.

Pandemi sonrasında yaşanan enflasyon nedeniyle Fransa emekli maaşlarının daha da artırılması gündemde. 2023 yılında, maaşların şimdikine göre daha yüksek olacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Fransa Emekli Olma Şartları

Her ülkede olduğu gibi Fransa’da da emekli olabilmek için bazı şartların sağlanması gerekir. Fransa emekli olma şartları; yaş ve prim ödeme süresi olarak iki alt başlık altında toplanabilir.

Fransa’da, 1993, 2003 ve 2010 yıllarında büyük reformlar yapılmış ve bu reformlar sonrasında emeklilik şartlarında bazı değişimler olmuştur.

Fransa Emekli Maaşı Ne Kadar 2023 Kaç Euro Ödeniyor

Fransa Emeklilik Yaşı

Fransa emeklilik yaşı, 67’dir. Kadın ve erkekler için farklı uygulama yoktur.

Yasada yapılan büyük reformlara bağlı olarak emeklilik yaşı, doğum yılına göre değişir. 1955 ve sonrasında doğanlar 67 yaşında emekli olurken, daha önce doğanların emeklilik yaşı kademeli olarak daha düşüktür. Ancak bu kişilerde en küçük emeklilik yaşı 65’tir. Örneğin; 1951 ve öncesinde doğanlar, 65 yaşında emekli olabilir.

Buradaki uygulamada, sigorta primleri üçer aylık periyotlarla ödenir. Emeklilik için gerekli prim süresini dolduranlar, 67 yaşı beklemeden emekli olabilir. Ayrıca 62 yaşına gelenler, kabul etmeleri halinde indirimli emekli maaşı alarak emekli olabilir. İş göremez ve malul olanlardan ise herhangi bir kesinti yapılmaz.

Fransa Prim Ödeme Süresi

Fransa prim ödeme süresi, 14.400 gün ile 15.480 gün arasında değişir. Doğum yılına göre prim ödeme süresi 160 ile 172 trimesters (3 aylık) arasındadır.

Fransa Emekli Maaşı Kaç Euro 2023?

Fransa emekli maaşı, 1.600 Euro’dur. Ancak kişinin prim ödeme süresi, emekli olma şekli ve aktif olarak çalışırken aldığı maaş, alınacak aylığı etkiler.

Malulen emekli olanların veya 3600 prim gününe sahip olanların maaşları 1.000 €’nun altındadır. Bu kişilerin aldığı rakam genellikle 600-900 Euro arasındadır.

Fransa Emekli Maaşı Hesaplama

Fransa emekli maaşı hesaplama; karmaşık formüller kullanılarak yapılan bir işlemdir. Bu işlemde aktif çalışma hayatında alınan maaş, çalışma süresi ve çocuk sayısı önemlidir. Ülkemizde olduğu gibi aktif olarak çalışıldığı sırada alınan maaş ne kadar yüksekse, emekli maaşı da o kadar yüksek olur.

Fransa’da emekli maaşı bağlama oranı %50’dir. Yani aktif olarak çalışırken alınan brüt maaşın yarısı, brüt emekli maaşıdır. Örneğin; aktifken aldığı brüt maaşı 3.200 € olan birinin emekli aylığı, 1.600 € olur.

Emeklilik döneminde brüt maaştan çok fazla kesinti yapılmaz. Bu yüzden söz konusu rakamın büyük bir kısmı, maaş olarak alınır.

Fransa’da Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Fransa’da, yaşlılık nedeniyle emeklilik talep edenlere bir seçenek sunulur. İsteyenler, 62 yaşında emekliliğe adım atabilir. Ancak maaşlarını indirimli olarak almayı kabul etmeleri gerekir. Yapılacak indirim miktarı ise kişinin durumuna bağlı olarak değişir. Fransa yaşlılık aylığı; ortalama 850 €’dur.

16 yaşlarından önce en az 9 yıl üç çocuk büyütenlerin Fransa yaşlılık maaşı, %10 artırılır. Ayrıca iş göremez halde olan, bakmakla yüküm olduğu kişiler içinse yıllık 609 € destek alırlar.

Fransa emekli maaşı ve yaşlılık maaşı ile ilgili detaylar bu şekildedir. İlerleyen dönemlerde bu rakamların enflasyon nedeniyle daha da artırılacağı tahmin edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu