Bankalar

İsveç Asgari Ücret Ne Kadar 2024

İskandinav ülkelerinden olan İsveç, gelişmişlik ve refah seviyesinde, dünyadaki önde gelen ülkelerden biridir. İsveç asgari ücret miktarı da, bunu net olarak gözler önüne sermektedir. Dünyadaki en yüksek asgari ücretlerden biri, buradadır.

Yaşam standardının belli bir seviyenin üzerinde olmasını hedefleyen İsveç devleti, bunu sağlamak için maaşların belli bir seviyenin üzerinde olması gerektiğinin savunur.

Her ne kadar buradaki asgari ücret çok yüksek olsa da, İsveç’te asgari ücretle çalışanların sayısı oldukça düşüktür. Çalışanların büyük kısmı, daha yüksek maaşlar alırlar.

İsveç Asgari Ücret Ne Kadar 2023

İsveç Asgari Ücret Kaç Kron 2023?

İsveç 2023 asgari ücret, 25.000 İsveç Kronudur (SEK). Bu rakam brüt asgari ücret olup, %30’luk vergi düştükten sonra yaklaşık 17.500 Kron olur. İsveç’te net asgari ücret, 17.500 Krondur.

Esasında İsveç’te, tıpkı bir diğer İskandinav ülkesi olan Norveç gibi resmi bir asgari ücret yoktur. Ancak uygulamalara bakıldığında, çalışanlara ödenen net maaşın en düşük 17.500 Kron seviyesinde olduğu görülür.

Ülkedeki ortalama maaşlar ise brüt olarak 3.500 Kron düzeyindedir. Vergi kesintisi sonrasında bu rakam yaklaşık 25.000 Kron seviyelerinde olur. İsveç’te, gelir vergisi yaklaşık %30’dur. Yüksek kazanç sağlayanlar için bu oran, %50 seviyelerine kadar çıkar.

İsveç Saatlik Asgari Ücret 2023

İsveç saatlik asgari ücret, ortalama olarak 200 Krondur. Bu rakam, sektörlere ve çalışanların yaşlarına göre farklılık gösterir. Uzmanlık gerektiren alanlarda saat ücretler artarken, vasıfsız çalışanların yapabilecekleri işlerde ise saat ücretleri düşer.

Saat ücretleri konusundaki bir diğer önemli detay ise çalışanların yaşlarıdır. 18 yaş altı çalışanlar için saatlik asgari ücret 120 SEK seviyelerindedir.

İsveç Asgari Ücret Kaç Euro?

İsveç asgari ücret, 1.700 €’dur. Euro ile İsveç Kronu arasındaki pariteye bağlı olarak rakam değişebilir.

Euro cinsinden asgari ücrete bakıldığında, Avrupa geneline göre İsveç’teki ücretin ne kadar yüksek olduğu çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

İsveç’te Asgari Ücret Kaç Dolar?

İsveç’te asgari ücret, yaklaşık 1.800 $’dır. Bu rakamın, net asgari ücret olmadığı ve bu seviyesiyle, ABD’deki bazı eyaletlerden dahi yüksek olduğu görülür.

Türk Lirası cinsinden ise İsveç’te asgari ücret, yaklaşık 33.500 TL’dir. İsveç, ülkemize kıyasla çok daha yüksek alım gücüne sahiptir.

İspanya asgari ücret 

Danimarka asgari ücret

Kanada asgari ücret

Amerika asgari ücret

Finlandiya asgari ücret

İsveç asgari ücret

İtalya asgari ücret

İngiltere asgari ücret

Norveç asgari ücret

Avusturya asgari ücret

İsviçre asgari ücret

Hollanda asgari ücret

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu