Yurt Dışından Laptop Almak

Yurtdışından laptop almak, uygun fiyat avantajı nedeniyle tercih edilen seçeneklerdendir. Bunun yanında Türkiye’de olmayan laptop modellerini, yurtdışından getirtmek için de tercih edilir. Peki, yurtdışından laptop almak mantıklı mı?

Yakın geçmişte, yurtdışından ürün getirtmek son derece kolay ve ucuzdu. Gümrük vergisinin olmaması nedeniyle bireysel kullanıcılar, istedikleri ürünleri çok daha uygun fiyata getirtirdi. Ancak gümrük vergisi ile birlikte işler değişti.

Bilgisayar, laptop ve televizyon gibi pahalı ve hassas cihazlar, halen yurtdışından getirtilebilir. Fakat bu sürecin doğru olarak planlanması ve değerlendirilmesi gerekir. Aksi durumda, büyük bir maddi kayıp yaşanabilir.

Yurt Dışından Laptop Almak

Nasıl Yurtdışından Laptop Alabilirim?

Yurtdışından laptop almak için en iyi seçenek, e-ticaret siteleridir. Global düzeyde hizmet veren, güvenli siteler tercih edilerek yurtdışından laptop alınabilir.

Bu noktada akla ilk gelen seçenekler amazon ve aliexpress’tir. Birçok ülkeye ürün gönderen bu siteler, güvenli ve şeffaf yapıları ile beklentileri karşılayacaktır. Ancak ilgili sitelerin bir pazaryeri olduğu ve farklı satıcıları barındırdığı unutulmamalıdır.

Laptop alabilmek için yurtdışına ödeme yapmaya açık bir kredi kartınız veya banka hesap kartınız olmalıdır. Ücret, döviz cinsinden çekileceği için kart limitinizin yeterli olması gerekir. Bu şartlara sahip bir kartınız varsa, Türkiye’den bilgisayar alıyor gibi yurtdışından laptop alabilirsiniz.

Yurtdışından bilgisayar siparişi verdikten sonra süreci ilgili alışveriş sitesinin panelinden takip edebilirsiniz. Ürünün hazırlanması, kargoya verilmesi ve kargo süreçleri detaylı olarak bu panelde gösterilecektir.

Yurt Dışından Laptop Bilgisayar Getirmek 2023

Yurt dışına kendiniz çıktıysanız ya da bir yakınınız çıktıysa dönüşte laptop getirebilirsiniz ya da tanıdıklarınız vasıtası ile laptop getirtebilirsiniz. Amerika, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan, Rusya, Irak vb ülkelerden laptop bilgisayar getirmek limitler dahilinde mümkündür. Limitlerin aşılması durumunda laptoplara el konulur.

Gümrük kapılarında genelde yapılan denetimlerde faturalandırılamayan ürünler ve limiti aşmış satın alınan ürünlere el konulur. Bazı ülkelerde ürünün vergisi verildikten sonra ürünün geçişine izin verilir.

Yurtdışından Alınan Laptopun Gümrük Vergisi

Yurtdışından alınan laptop için ekstra gümrük vergisi ödenmesi gerekir. Bu vergiyle birlikte alınan ürünün fiyatı ciddi anlamda değişecektir. Laptopun fiyatına bağlı olarak farklı seviyelerde vergi alınmaktadır. Yurtdışı laptop gümrük vergisi, yakın geçmişte uygulanmaya başlanan bir vergi türüdür.

Ürünü sipariş ederken, bazı siteler ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğinizi göstermez. Gümrük vergisi, ürün Türkiye’ye giriş yaptığında belli olur ve sizden ödemeniz talep edilir. 700 $’lık bir laptop için ortalama 120 $ seviyesinde gümrük vergisi ödenmesi gerekir. Ancak bu rakamın farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Yurtdışından Laptop Almak Mantıklı Mı?

Yurtdışından laptop almanın temelde iki nedeni vardır. Bunlardan biri uygun fiyat avantajı, ikincisi ise ilgili modelin Türkiye’de bulunmamasıdır. Ancak bunların haricinde farklı risklerin ve dezavantajların olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Yurtdışından bilgisayar almanın mantıklı olup olmadığını anlamak için şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

·         Fiyat

Bilgisayarın fiyatını değerlendirirken, sadece bilgisayarın kendi fiyatına değil, aynı zamanda kargo maliyeti ile gümrük vergisine de bakılması gerekir. Yurtdışındaki kargo fiyatları, ülkemize göre çok pahalıdır. Buna bir de gümrük vergisi eklendiğinde, laptopun maliyeti ciddi anlamda artmaktadır.

Örneğin; yurtdışında satış yapan internet sitesindeki laptopun fiyatının 750 $ olduğunu varsayalım. Bu fiyata eklenen gümrük vergisi ve kargo maliyeti, ortalama 200 $ olacaktır. Böylece laptopu 950 $ gibi bir rakama almış olacaksınız. Gümrük ve kargoya rağmen Türkiye’deki alternatiflerinden uygun fiyatlıysa tercih edilebilir.

·         Garanti

Yurtdışından alınan laptoplardaki bir diğer sorun ise garantidir. Ünlü markaların buradaki servisleri, sadece Türkiye faturalı ürünlere garanti sağlar. Bunun istisnaları elbette vardır. Ancak garantinin önemli bir sorun olacağı dikkate alınmalıdır.

·         Güvenirlik

Alışverişinizi yurtdışındaki bir siteden yapacağınız için yaşayacağınız problemlerde muhatap bulmakta zorlanabilirsiniz. Örneğin; yanlış ürün gönderilmesi, hasarlı ürün gönderilmesi veya benzeri bir sorunda, yaşadığınız problemi yurtdışı sitesi üzerinden çözmeniz gerekecek. Bazı satıcılar, bu noktada art niyetli olabilmektedir.

·         Klavye

Yurtdışından laptop almak ile ilgili bir diğer sorun ise klavyedir. Aldığınız ürünün klavyesinde Türkçe karakterlerin bulunmaması türünden bir sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ürünü almadan önce görselleri detaylı bir şekilde incelemeli ve satıcı ile iletişime geçerek klavyede Türkçe karakterler olup olmadığını sormalısınız.

Yurtdışından laptop almak ile ilgili detaylar bu şekildedir. Eğer yakın zamanda yurtdışına gidecekseniz, buradaki sorunların neredeyse hiçbirine takılmadan, gümrük vergisi ödemeden laptop alabilirsiniz.

Almanya’da araba almak yazımızı okuyabilirsiniz.

“Yurt Dışından Laptop Almak” üzerine bir yorum

Yorum yapın