Ekonomi

Yurt Dışında Alışveriş Siteleri Ucuz ve Güvenilir Olanlar 2024

Globalleşen dünya ile birlikte alışveriş alışkanlıkları ciddi anlamda değişmiştir. Geçmişte mahallede bulunan marketten, mağazadan yapılan alışverişler, artık internetten, hatta yurtdışı alışveriş siteleri üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Yurt Dışında Alışveriş Siteleri Ucuz ve Güvenilir Olanlar 2024 olanlar aracılığı ile ucuz kargo seçenekleri ile alışveriş yapabilirsiniz.

Yurtdışında hizmet veren alışveriş siteleri, fiyat, kalite ve seçenek bakımından avantajlıdır. Tercih edilme nedenlerinin temelinde de bu vardır.

Yurtdışından alışveriş yapmak için herhangi bir siteyi tercih etmek doğru olmaz. Bunun yerine bilinen ve güvenilir yurtdışı alışveriş siteleri tercih edilmelidir. Yazımızın devamında yurtdışında alışveriş siteleri hakkında merak ettiğiniz detayları bulabilirsiniz.

Yurt Dışında Alışveriş Siteleri Ucuz ve Güvenilir Olanlar 2024

En İyi Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Yurtdışında birçok alışveriş sitesi vardır. Yüzlerce, hatta binlerce farklı site vardır. Ancak bunlardan bazıları güvenirlikleri, hizmet kaliteleri, fiyatları ve seçenekleri ile öne çıkmıştır. En iyi yurtdışı alışveriş siteleri şunlardır:

  • Amazon

Amazon, dünyadaki en önemli alışveriş sitesidir. ABD merkezli bu alışveriş sitesinin birçok ülkede hizmeti vardır. Ülkemizde de alışveriş sitesi olan Amazon, en güvenilir yurtdışı alışveriş siteleri arasındadır.

  • Aliexpress

En iyi yurtdışı alışveriş siteleri arasında gösterilen Aliexpress, fiyat avantajı ile öne çıkar. Ürünleri hızlı bir şekilde gönderen site, özellikle pandemi öncesinde ülkemizde yoğun olarak kullanılmaktaydı. Pandemi ve gümrük vergisi nedeniyle kullanımının son dönemlerde azaldığı ifade edilmektedir.

  • Ebay

En eski alışveriş sitelerinden biridir. Direkt olarak alışveriş yapılabileceği gibi düzenlenen açık arttırmalara da katılarak ürün almak mümkündür.

  • Etsy

Son dönemde popüler olan bir site. Her ne kadar el yapımı ürünler ağırlıkta olsa da, kişiselleştirilmiş eşya ve benzeri ürünlerdeki en iyi seçenek olarak kabul edilir.

  • Gearbest

Teknolojik ürün konusundaki en iyi seçenekler arasında gösterilir. Ancak bu siteden yapacağınız alışverişlerde, gümrük sorununu kendinizin çözmesi gerekir. Gümrük, özellikle 22 € üzerindeki ürünlerde sorun olmaktadır.

  • Shein

Çin merkezli bu alışveriş sitesi, dünyadaki birçok ülkeye ürün gönderimi yapmaktadır. Alışılmışın dışında farklı ürünler almak için tercih edilecek bir site.

  • Focalprice

Türkçe dil desteğine sahip alışveriş sitelerinden biridir. Sadece elektronik ürünlerin satıldığı site, ürünlerin garantisini sağlar.

İLGİLİ: Yurt dışından  ucuz laptop almak

Yurtdışı Alışveriş Siteleri Gümrük Vergisi

Yurtdışı alışveriş siteleri ile ilgili en önemli sorun, gümrük vergisidir. Gümrük vergisi, alınan ürünlerin fiyatlarına sonradan eklendiği için alıcılara kötü bir sürpriz yapar. Bazı elektronik eşyalarda, yüksek düzeydeki gümrük vergisi, ürün fiyatının ciddi anlamda artmasına neden olur.

Gümrük vergileri, alışveriş yapılan sitelerle ilgili olmayıp, alınan ürün ve değeri ile ilgilidir. Her üründe farklı gümrük vergileri uygulandığı için, alınacak verginin ne kadar olduğunu söylemek zordur.

·         Vergisiz Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Yurtdışından vergisiz olarak alışveriş yapılması, mümkün değildir. Zira bu vergiyi alan ilgili alışveriş sitesi değil, yurtiçindeki üreticileri korumayı hedefleyen Türkiye Devletidir. Vergisizden kasıt, gümrük vergisinin fiyatlara dahil edilmesidir.

Vergisiz yurtdışı alışveriş siteleri, gümrük vergilerini ürün fiyatına ekleyen sitelerdir. İlgili sitelerde ürünler için ödediğiniz ücretlerin haricinde herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Ancak siteler, bu uygulamalarını sonlandırma veya ara verme gibi haklara sahiptir.

Nasıl Yurtdışı Alışveriş Yapılır?

Yurtdışından alışveriş yapabilmek için bir ödeme yöntemi bir de güvenilir alışveriş sitesi yeterlidir. Kullanmış olduğunuz kredi kartlarının birçoğu yurtdışı alışverişlerde kullanılabilir. Eğer böyle bir kredi kartınız varsa yurtiçindeki bir alışveriş sitesinden alışveriş yapıyor gibi işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Almış olduğunuz ürün Türkiye’ye girdiğinde, gümrük vergisinin ödenmesi gerekir. Eğer tercih ettiğiniz site bu süreci sizin yerinize hallediyorsa kargonuzu beklemeniz yeterli olacaktır. Halletmiyorsa gümrük vergisini ödemeniz gerekecektir.

Yurtdışında alışveriş siteleri ile ilgili detaylar bu şekildedir. İnternet dünyasında her şeyin çok hızlı değiştiği göz önünde bulundurularak, burada verilen bilgilerin ilerleyen dönemde değişebileceği dikkate alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu