Krediler

Almanya mevduat faiz oranları

Almanya’da mevduat faiz oranları hesaplaması 2022 yılı güncel banka verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Artan enflasyon neden ile artık birçok kişi parasının değerini koruyabilmek için banka mevduat faiz hesabı açmaya başladı. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık (yıllık) mevduat faiz oranları bankalar tarafından müşterilere teklif edilmeye başlandı.
Almanya banka faizleri ne kadar? Almanya’da faize para yatırmak mantıklı mı? Bankadaki paranın devlet güvencesi var mı? İşte tüm merak edilenler.

Almanya Mevduat Faiz hesaplaması 2022

Almanya’da 2022 yılına kadar faiz oranları çok düşüktür. Çünkü son 40-50 yıldır Almanya’da enflasyon çok düşük oranlarda seyrettiği için faiz oranları da düşük devam ediyordu. Hatta birçok banka mevduat hesabı açıp parasını banka faizine koyarak değerlendirmek isteyenlere eksi faiz uyguluyordu.
Ama önce korona salgını sonrasında Ukrayna-Rusya savaşı nedeni ile gıda enflasyonun çıkması arkasından enerji krizleri ve onun da enflasyonu arttırması nedeni ile Almanya’da ülke genelinde bir enflasyon söz konusu olmaya başladı.
Bu çıkış önce banka mevduat faiz hesaplamalarını etkiledi. Almanya’da bankalar artık müşterilerinin mevduat hesabı açıp parasını bankalara getirmesini teşvik etmeye başladı. Bu yönü ile Almanya’da banka faiz oranları da yükselmiş oldu.
Şu anda Almanya’da banka faiz oranları TL bazında yatırım yaptığınızda %4’lere kadar çıkmış durumda. Paranızı hem %4 faiz oranı ile artırabilir hem de güvenli olarak bankada tutabilirsiniz.
Banka mevduat faiz hesaplaması 2022 yılı için aşağıda tabloda gösterdiğim gibi hesaplanmaktadır.
İlk 3 ay paranızı çekmek istediğinizde vadeyi bozduğunuz için faiz alamıyorsunuz. İlk 6 ay faiz hesaplaması %0,02 oranında yapılır. 5 yıllık faiz oranı hesaplamasında %0,15 oranında faiz hesaplaması yapılır. Faiz oranları düşük görünüyor; ama Almanya’da hayat pahalılığı da bu oranda arttığı için herkes tarafından iyi bir tercih olarak kabul ediliyor.
Vade Faiz Oranı
3 ay 0,00% p.a.
6 ay 0,02% p.a.
12 ay 0,05% p.a.
24 ay 0,10% p.a.
36 ay 0,15% p.a.
48 ay 0,15% p.a.
60 ay 0,15% p.a.

Yukarıdaki grafik Euro Cinsinden Paranızı Faize Yatırdığınızda Kazanacağınız Oranları gösteriyor.

Almanya’da kredi çekmek yazımızda kredi şartları ve faizler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İş Bankası Almanya Banka Faiz Oranları

Aşağıdaki grafikte İş Bankası Almanya Şubesinin mevduat faiz oranları verilmektedir. TL Bazında paranızı bankaya yatırdığınızda faiz oranları %4’lere kadar çıkıyor. Faiz oranlarının yüksek olmasını isterseniz TL bazında paranızı yatırmanız gerekiyor.
Almanya’da TL bazında Banka Mevduat Faiz Oranları 2022

 

İş Bankası Almanya şubesi faiz oranları yine aşağıda gösterilmiştir. Burada Euro bazında faiz hesaplaması yapılmıştır. 35 bin EURO’nun kazandıracağı faiz oranı ile 150 bin Euro’nun kazandıracağı faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Euro banka faizlerinin düşük olmasının sebebi Almanya’da enflasyonun düşük olması ve Euro’nun çok fazla değer kaybetmemesidir.

Almanya Euro Bazında Banka Faiz Oranları

kaynak

 Deutsche Bank olmak üzere diğer Alman bankalarının faiz oranları gösterilmektedir.

Almanya Eksi Faiz Ne Demek?

Almanya’da öncesi senelerde enflasyonun düşük olması hatta bazı seneler eksilere düşmesi nedeni ile bankalar Euronun aşırı değer kazanması sonrası faizleri de eksiye düşürdüler. Özellikle ihtiyaç kredisi verilirken faizsiz kredi şeklinde hesaplama yapılıyordu. Kredilerin faizsiz olmasının doğal sonucu da mevduat hesapları da eksi faizle değerlendirilmeye başladı.
Alman bankaları müşterilerine resmen paranızı vadeli hesaba alırım ama bu parayı burada tutmak için sizden ücret talep ederim demeye getiriyorlardı.
Gıda krizi ile birlikte enflasyonun yükselmesi eksi vadeli faiz hesaplarının iptal olmasına ayrıca yüksek oranlarda faiz verilmesine neden olmaya başladı.
Alman hükümeti ve merkez bankası Politika faizini sürekli yükselterek enflasyonu yavaşlatmayı tercih ettiler. Bunun sonucunda Almanya’da banka faiz oranları 2022 yılında hiç olmadığı kadar yükselmeye başladı.
Almanya mevduat güvencesi

Alman Bankasına Yatırılan Paranın Garantisi Var mı?

Alman bankalarının tamamı devlet güvencesinde işlem yaparlar. Yani bankanın batması durumunda devlet sizin mevduat hesabınızın karşılar. Tabi bunun için bir limit koyulmuştur. Devlet bireysel hesaplar için her bir birey adına 100.000 Euro para güvencesi vermektedir. Para yatırdığınız banka batsa bile paranızı devlet ödeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu