Krediler

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Konut fiyatlarının günümüzde geldiği nokta, konutların kredisiz alınmasını adeta imkansız hale getirmiştir. Bu yüzden konut kredisi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı, daha da önem kazanmıştır. Bulduğu evi hemen almak isteyenler, sürecin ne kadar sürede tamamlanacağını merak ederler. Konut kredisi onaylanma süresi için gerekli bilgiler bu yazımızda.

Konut kredileri, genel itibariyle en avantajlı kredilerdir. Alınan kredinin yüksek tutarlı olması, karşılığında evin ipotek edilmesi ve vadenin uzunluğu bu durumun bazı önemli nedenleridir.

Yazımızın devamında konut kredisi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını bulabilir ve diğer ayrıntıları bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar 2024

Konut kredisi çıkma süresi, tamamen bankaya ve süreç için gerekli olan işlemlere bağlı olarak değişir. Bilindiği gibi konut kredisi, kendine has bazı işlemleri gerektirir. Bu işlemlerin tamamı tamamlanmadan, kredinin onaylanması veya çıkması gibi bir söz konusu değildir.

Kredinin çıkma süresi hakkında net bir süre belirtmek doğru olmayacaktır. Bu süre, farklı etkenlere göre değişir. Bazı durumlarda bütün süreç 3-7 gün içerisinde tamamlanırken, bazı durumlarda ise 1 aya kadar dahi uzayabilir.

Burada tamamlanması gereken farklı işlemler vardır ve bunların tamamı süreyi direkt olarak etkilemektedir. Etkili olan unsurlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Evrakların sunulması
  • Konut eksperinin çıkması
  • Eve ilişkin ekspertiz işlemlerinin tamamlanması ve gerekli belgelerin bankaya sunulması

Bunların haricinde ön onay süreci de toplam süre içerisinde azımsanmayacak kadar yer tutar. Ön onay, kişinin kredi için uygunluğunun belirlenmesi olarak açıklanabilir. Gelir, kredi notu, mevcut kredi borçları gibi unsurlar dikkate alınarak ön onay süreci tamamlanır.

Net olarak ifade etmek mümkün olmasa da, konut kredisinin ortalama 5-10 günde çıkacağı ifade edilebilir.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Eve Eksper Geldikten Kaç Gün Sonra Kredi Çıkar?

Konut kredilerinin miktarı, eksper raporuna göre belirlenir. Eksper, satın alınacak eve gelerek gerekli incelemeleri detaylı olarak yapar ve evin değerini belirler. Bankalar ise belirlenen değerin %75’ine kadar kredi verir. Bazı bankalarda bu oran %80 olabilmektedir.

Eve eksper gelmesi, kredi sürecinin önemli aşamalarından biridir. Bu aşama tamamlandıktan sonra kredi başvurusu kısa sürede sonuçlandırılır. Eksper, eve geldikten sonraki 3 gün içerisinde raporunu hazırlar ve bankaya verir. Sunulan rapora göre banka 1-3 iş günü içinde krediyi onaylar veya reddeder.

Eve eksperin gelmesi, kredinin kesin olarak çıkacağı anlamına gelmez. Raporda belirtilenlere göre kredinin onaylanmama durumu veya istenen miktarda verilmeme durumu da olabilir.

Konut Kredisi Kaç Yıllık Binaya Verilir?

Konut kredisi şartları, bankalara göre farklılık gösterir. Bu şartlar arasında konut yaşı önemli bir etkendir. Ancak şartlar arasında yaş, genellikle net olarak ifade edilmez.

Bankalar her ne kadar 20 yaşı geçmeyen binalara kredi vermek istese de, konutun bulunduğu konuma göre bu durum farklılık gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Onaylandıktan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Onaylanan konut kredisi 14 gün içerisinde iptal edilebilir. İlgili yasaya göre tüketicilere 14 gün cayma hakkı verilmiştir.

Ancak süreç tamamlandıktan ve para, evi satan kişinin hesabına geçtikten sonra kredinin iptal edilmesi söz konusu ol

mayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu