Ekonomi

İmza Beyannamesi Ücreti 2024

İmza beyannamesi, resmi işleyiş içerisinde büyük önemi olan konulardan biridir. Bu konu, gerçek kişileri ilgilendirdiği gibi tüzel kişiliğe sahip şirketleri de ilgilendir. Dolayısıyla belli nedenlerden dolayı alınması gerekir. Peki, imza beyannamesi ücreti ne kadar? İmza beyannamesi geçen seneye kadar 147 tl iken artık bu vergi zamları sonrası 300 TL’yi geçebilmektedir. 

İmza beyannamesi ücretinin değişkenlik göstermesinden dolayı aşağıda farklı noktalarda ücret hakkında fiyatlar verdik.

Teknolojide yaşanan gelişmeler nedeniyle artık birçok işlem internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemler arasında resmi olanlar da vardır. Ancak halen bazı işlemler için ıslak imza gerekir. Islak imza olmadan işlemin yapılması veya tamamlanması mümkün olmayabilir.

Yazımızın devamında imza beyannamesi ücreti ve konuya ilişkin diğer detayları bulabilirsiniz.

İmza Beyannamesi Nedir?

İmza beyannamesi, kişinin nüfus bilgileri ile imza örneklerinin birlikte yer aldığı belgedir. Bir anlamda kişinin imzasının kayıt alınması işlemidir. Böylece imza taklidi ile evrakta sahteciliğin engellenmesi hedeflenir.

Bu belge, imzaların doğrulanmasını sağlar. Kamu kurum ve kuruluşları veya özel kuruluşlara sunulacak belgelerdeki imzaların doğruluğunun kontrolü gerektiğinde, ilgili belge devreye girer. Söz konusu uygulama ile kişinin imzasının garanti altına alındığı ve taklit edilemeyeceği ifade edilebilir.

İmza Beyannamesi ile İmza Sirküsü Arasındaki Fark

İmza beyannamesi denildiği zaman akla ilk olarak imza sirküleri gelir. İmza sirküleri ile imza beyannamesinin aynı anlama geldiği düşünülür. Ancak durum tam olarak bu şekilde değildir. İki belge arasında önemli bir fark vardır.

İmza Beyannamesi Ücreti 2024

İmza beyannamesi ile imza sirküsü arasındaki fark, belgenin kim için düzenlendiği ile ilgilidir. Beyanname, gerçek kişiler için düzenlenirken, imza sirküsü ise tüzel kişiliğe sahip olan şirketler için düzenlenir. Bunun haricinde işlevleri aynıdır.

İmza Beyannamesi Ücreti

İmza beyannamesi ücreti, 2024 yılı için 300 TL’dir. Bu belge, iki adet düzenlenir ve belgelerden biri kişiye verilirken, diğeri ise noterde muhafaza edilir.

Normalde ücret 205 TL’dir. Ancak bu rakam, tek nüsha için geçerlidir. İki nüsha olarak hazırlandığından, ikinci nüsha için 49 TL daha alınır. Böylece toplam ücret 300 TL olur. Alınacak nüsha sayısına bağlı olarak buradaki rakam biraz daha artabilir.

İmza Beyannamesi Nasıl Alınır?

İmza beyannamesi, noterde verilir. Herhangi bir notere giderek ilgili belgeyi alabilirsiniz. Bunun için yanınızda nüfus cüzdanınızın olması yeterlidir.

Notere gittiğinizde ilk olarak nüfus bilgilerinize uygun beyanname düzenlenir ve daha sonra imza örnekleriniz alınır. Son olarak da gerekli damgalama ve onay işlemleri yapılarak işlem tamamlanır. Bu işlem için 147 TL vermeniz gerekir.

İmza sirküleri almak için de izlenmesi gereken adım benzerdir. Ancak bu belgenin tüzel kişilik için alınıyor olması nedeniyle şirketin kayıtlı olduğu yerin sicil gazetesi ve vergi levhasının da getirilmesi gerekir.

E-Devletten İmza Beyannamesi Alma

E-devlet üzerinden imza beyannamesi alınamaz. Şuanda böyle bir hizmet yoktur ve muhtemelen yakın gelecekte de olmayacaktır.

Bu belge için ıslak imza örnekleri alınır. Dolayısıyla e-devlet üzerinden böyle bir işlem yapılamaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu