Ekonomi

Yabancı Plakalı Araç Ceza Sorgulama

Yabancı plakalı araçların ülkemizde trafik kurallarına uymaları gerekmektedir. Trafik ihlali yapan yabancı plakalı araçlar da aynı Türkiye plakalı araçlar gibi aynı cezayı yemektedir. Ülkemize giriş yapıp otoyollarda, köprülerde trafik ihlali yapan yabancı plakalı araçlara kesilen ceza sorgulaması için yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızda; yabancı plakalı araç ceza sorgulama 2022 detaylarını verdik. Yabancı plakalı araçlar için; Avrupa’dan gelen gurbetçiler, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda ülkelerinden gelenler için ve diğer yabancı ülkeler…

Yabancı Plakalı Araç Kesilen Cezalar

Ülkemize kısa süreliğine de geldiyseniz Türkiye sınırlarına giriş yaptığınız anda aracınıza ceza kesilebilmektedir. Hız limitine uymamanız radar cezası almanıza neden olurken, HGS olmadan otoyol ve köprülerden geçmeniz de yine ceza almanıza neden olacaktır. Emniyet kemerinizi takmamanız, ruhsatınızın yanınızda olmaması, kırık far, yanmayan far, sigortasız araç kullanımı ve vizesiz araç kullanımı nedeni ile trafik cezası yiyebilirsiniz.

 

Yabancı Plakalı Araçlara Kesilen HGS ve OGS Cezaları

Yabancı plakalı araçlar da Türkiye’ye geldiklerinde otoban, otoyol ve paralı köprüleri kullanabilmek için geçiş öncesi HGS etiketi satın almaları gerekmektedir. Etiketi alamadıysanız geçiş yapabilirsiniz; ama geçiş gününden itibaren 15 gün içinde mutlaka aracınızın plakasına uygun HGS etiketi satın almalı ve aracınızda bulundurmalısınız.

HGS geçiş ihlalinden sonra 15 gün boyunca etiket satın almazsanız ceza alırsınız ve ödemeniz gereken rakamın 10 katına kadar ceza alırsınız.

Yabancı Plakalı Araçlara Kesilen Trafik Cezalarını Sorgulama

Yabancı ülkelerden gelen misafir yabancı plakalı araçlar da ülke sınırları içinde karayolları kanunlarına aynen uymak zorundadır. Yabancı plakalı araçların en fazla yediği cezalar radar cezaları olarak göze çarpmaktadır. Peki Türkiye’de ceza alıp almadığınızı nasıl kontrol edebilirim diyorsanız ne yapmalısınız? Bunun için oldukça kolay bir yöntem var.

Vergi dairesinin interaktif vergi dairesinden hemen giriş yapıp yabancı plakalı araç ceza sorgulama bölümünden anında varsa cezalarınızı öğrenebilirsiniz. Ve aynı sayfanın ceza ödeme kısmından da cezanızı ödeyebilirsiniz.

 

Yabancı Plakalı Araç İçin Ceza Ödeme Adımları 2022

Aşağıda görsellerden bakarak ceza sorgulama ve sonrasında ceza ödeme yapabilirsiniz. Önemli: Yabancı plakalı araçlara kesilen cezaları ödemeden Türkiye’den çıkış yapamazsınız. Bu nedenle mutlaka sınır kapısına gitmeden size kesilen cezayı ödemelisiniz.

Yabancı plakalı arabalara kesilen trafik cezası ödeme yolları: 1

  1. adım: İnteraktif Vergi Dairesi Sayfasına giriş yapın. Link: İnteraktif Vergi Dairesi
  2. Adım: Aşağıda verdiğimiz birinci görselin sol altında yer alan Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri butonuna basınız.
  3. 2. görselde yer alan sorgulama ekranından aracınızın plakasını girerek size kesilen trafik cezalarını, HGS cezası sorgulaması yapabilirsiniz.
  4. Yabancı plaka aracınıza ait borçlarınızı 02:00-23:45 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz (You can pay your foreign plate debt between 02:00-23:45 through contracted banks.) UYARISINA GÖRE CEZALARINIZI ANLAŞMALI BANKALAR İLE KREDİ KARTI İLE ÖDEYEBİLİRSİNİZ.

Görsel: 1

İnteraktif Vergi Dairesi Yabancı Plakalı Araçlara Kesilen Ceza Sorgulama

 

Yukarıdaki görselde yer alan sağ altta yabancı plakalı araç ödemeleri kısmına lütfen tıklayınız.

Görsel: 2

Yabancı plakalı araç ceza sorgulama (HGS ve Radar vb)

 

Yukarıdaki görselden araç plakasını girip aracınıza kesilen trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Yabancı plakalı araçlara kesilen cezaları sorgulama yapmadan sınır kapısına gitmeyiniz. Çünkü ceza varsa ödeme yapmadan sınır kapısından çıkış yapamazsınız. Vergi dairesi dışında anlaşmalı bankalar; Ziraat Bankası vb. ve PTT kanalı ile de araç trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu