Bankalar

ATM Şube Kodu Nerede Yazar?

Bankacılık işlemlerinin büyük oranda dijital ortamda yapılması, hesap numarası ve ATM şube kodu gibi bilgilerin daha sık kullanılmasına neden olmuştur. Bankamat yani atm kartı üzerinden şube kodu hesap adı ve diğer bilgiler kartın ön yüzünde yazmaktadır. Peki, banka şube kodu nedir? ATM şube kodu nerede yazar? Bu soruların cevaplarını ve şube kodu ile ilgili diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ATM Şube Kodu Nedir?

ATM şube kodu, ilgili banka hesabının hangi şubeye ait olduğunu gösteren ve dört haneden oluşan numaradır. Şube numarası olarak da bilinen bu kod, bankacılık işlemleri için kritik öneme sahiptir. Örneğin; ilgili hesaba bir para gönderileceğinde, hesabın açıldığı şube üzerinden bu işlemin yapılması gerekir. Dolayısıyla para transferi sırasında şube kodu da yazılır.

iban şube kodu öğrenme

Bilindiği gibi günümüzde en küçük ilçelerde dahi birçok bankanın şubesi vardır. Bu kadar fazla sayıda şubeye sahip bankalar, işlemleri sorunsuz olarak gerçekleştirmek için şube kodunu kullanılır. Bankanın o şubesinden açılan hesaba ait IBAN, bankamatik ve ATM kartında mutlaka şube kodu da bulunur.

ATM Şube Kodu Öğrenme Yöntemleri

ATM şube kodu öğrenme, farklı yollardan yapılabilecek bir işlemdir. Bu işlem için kullanılacak yöntemler şu şekildedir: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, TEB Bankası, QNB Finanasbank şube kodu öğrenme yolları aynıdır.

·        Ziraat Bankası IBAN’dan Şube Kodu Öğrenme

IBAN, 26 haneden oluşan bir koddur. Bu kodun ilk iki hanesi harflerden oluşur ve hesabın açıldığı ülkeyi gösterir. Daha sonraki iki hane ise kontrol basamaklarıdır. Bundan sonra gelen beş hane banka kodu, sonraki tek hane ise rezerv hanedir. Rezerv haneden sonra gelen dört hane, şube kodunu gösterir. Ziraat Bankası ve diğer bankalar için aslında standart bir yöntemle öğrenebilirsiniz.

IBAN üzerinden ATM şube kodunu öğrenmek için son 16 hanenin, ilk dört hanesine bakmak yeterli olacaktır.

IBAN üzerinden ATM şube kodu öğrenmek, yaygın bir yöntemdir. Ancak bu yöntem, her zaman işe yaramayabilir. Zira bazı bankaların IBAN yapıları, daha farklı olabilmektedir. Örneğin; sizlerle burada paylaştığımız yöntem, Ziraat Bankası IBAN numaralarında işe yararken, bazı İş Bankası IBAN numaralarında işe yaramamaktadır.

Kredi çekemeyenler için; kredi çekemiyorum yazımıza tıklayın.

·         ATM’den Şube Kodu Öğrenme

Banka kartınızla ATM’ye giriş yaptığınızda, hesap numarası bölümüne geçerek, hesabınızın olduğu banka şubesinin kodunu öğrenebilirsiniz.

·         İnternet Bankacılığı

İnternet bankacılığı, kullanılan bir diğer yöntemdir. Hesabım veya Hesap Numaram bölümlerine giriş yaparak, IBAN numaranızı ve hesabınızın bulunduğu şubenin kodunu görebilirsiniz.

·         Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, şube kodunu öğrenmenin en basit ve hızlı yollarından biridir. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Gerekli bilgilendirmeyi, müşteri hizmetleri temsilciniz yapacaktır. IBAN’daki karışık numaralar arasında kaybolmak istemeyenler, bu yöntemi kullanabilirler.

·         İnternet Üzerinden Arama Yapma

Bu yöntemler size karışık ve zaman kaybettirici geldiyse, internet üzerinden yapacağınız kısa bir arama ile ATM şube kodunu öğrenebilirsiniz. Örneğin: Rıhtım Kadıköy İş Bankası Şube Kodu şeklinde bir arama yaptığınızda, şube kodunu hızlı bir şekilde ekranınızda görürsünüz.

ATM şube kodu nerede yazar sorusunun cevabı, genel hatları ile bu şekildedir. Dijitalleşen dünyamızda, bu kodu öğrenmek için paylaştığımız yöntemlerden uygun olanı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu