Bankalar

İsviçre Bankacılık Sistemi ve İsviçre Türk Bankaları Hangileridir

İsviçre bankacılık sistemi dünyadaki diğer ülkelerdeki bankacılık sistemine göre farklılıklar taşımaktadır. Öncelikle müşteri mahremiyeti esas alınmaktadır. Bu da hesap açan müşterilerin hesap bilgilerinin tamamen gizli kalmasını sağlamaktadır. İsviçre’de yabancı kişiler de banka hesabı açabilir ve parasını yatırabilir. İsviçre’de banka hesabı açma, bankaya para yatırma nasıl yapılır? İsviçre’de Türk bankası var mı? İsviçre bankalarının Türkiye’deki temsilci kurumları hangileri işte tüm yanıtlar.

İsviçre Banka Hesapları Neden Gizli Tutulur?

Dünya üzerinde kara para aklama ve parayı gizli tutma gibi birçok işlemin yapıldığı yerler vardır. Bunlar, Malta adası, Man adası, Güney Kıbrıs ve İsviçre Bankalarıdır. Bu yerlerde müşteriler ne olursa olsun bilgileri başka yerlere verilmez. Hatta bankaların bilgisayar sistemlerine siber korsanlar saldırsa ve tüm bilgiler çalınsa bile yine müşterilerin özel bilgileri öğrenilemez.

Çünkü müşteriler kendi adı-soyadları ile kayıt yapılmaz. Bunun yerine 7-8 haneden oluşan şifreli rakamlar kullanılarak müşteriler kayıt altına alınır. Sistemin işleyiş biçimi böyle olması onu güvenilir kılmaktadır.

İsviçre Bankaları

İsviçre Bankalarında hesaplar neden gizli tutulur sorusunun tek yanıtı bankaların para kazanma istekleridir. 2. Dünya savaşı sonrasında özellikle Rus zenginleri, Oligarklar, İngiliz ve Alman zenginleri ve yahudiler paralarını güvende tutmak için İsviçre’yi merkez almışlar ve tüm paralarını, altın ve müchevherlerini buraya taşımışlardır. İsviçre bankaları bu fırsatı iyi değerlendirmiş ve müşterilerinin daha da artması için banka hesaplarına gizliliği temel almaya başlamışlardır. Bu aşamadan sonra dünyada ne kadar para gizlemek ve saklamak isteyen kişi varsa paralarını İsviçre bankalarına taşımışlardır. Bu da İsviçre’yi bankacılık konusunda dünya lideri haline getirmiştir.

İsviçre Bankalarında Hesabı Parası Olan Türkler

Birçok kişi İsviçre hesaplarında parası olan Türkleri merak etmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’den de birçok kişi İsviçre’de banka hesabı açtırmış ve parasını oraya koymuştur. Dolar, altın, Euro cinsinden paralar kabul edilirken diğer ülke para birimleri kabul edilmez. TL bazında birikimi olanlar bunu dolar, euro ya da altına çevirip de İsviçre bankalarına yatırabilir.

İsviçre’de banka hesabı olan ünlü Türkler kimlerdir? Son dönemlerde bazı Türk siyasetçilerinin İsviçre bankalarında hesapları ve milyarlarca dolar parası olduğu iddia edilse de bunun bilinmesi mümkün olmadığı için sadece iddia olarak kalmaktadır. Yazımızda özellikle hesabı olan müşterilerin kim olduğu hiçbir şekilde bilinemeyeceği için İsviçre bankalarında parası olan Türkler gibi bir bilgi de elde etmek mümkün olmayacaktır.

İsviçre’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Öncelikle şunu ifade edelim; İsviçre bankacılık sistemi ile diğer ülkelerin bankacılık sistemleri çok farklıdır. Kişiler birçok ülkede online bile banka hesabı açabilirken İsviçre’de banka hesabı açmak ise çok zordur. Bunun için profesyonel çalışan aracı kurumlar vasıtası ile hesap açabilirsiniz. Offshore hesap adı verilen bu sistem ile hesabınızı belli bir maliyet ile açabilirsiniz.

İsviçre Bankalarında Offshore hesabı açabilmek için gerekli belgeler

  • Kimlik belgesi
  • Oturduğunuz yerin ikametgah belgesi

Bu belgeler ilk banka hesabı açılışında yeterli olmaktadır. Burada asıl önemli olan banka hesabı açıp ne kadar para yatıracağınız. Eğer İsviçre bankalarında gizli müşteri olarak gizli hesap açtırmak isterseniz en az 25.000 Dolar yatırmanız gerekmektedir. Bu para hesaptan çıkmamalı hatta sürekli bakiye artışı yapılmalıdır.

Aracı Offshore şirketine de 2000 Dolar aracılık ücreti ödenir. Tabi bunlar ortalama fiyatlardır. Bunlardan daha az isteyen firmalar ile online çevrim içi çalışabilirsiniz.

Amerika’da Türk bankaları yazımızı okuyabilirsiniz.

İsviçre Bankalarının Türkiye Temsilcilikleri Yetkili Kurumlar

Aşağıdaki kurumlar Türkiye İsviçre Bankaları yetkili şubeleri olarak faaliyet gösterirler. Bunlar;

HSBC Private Bank
UBS
Union Bancaire Privee
Unicredit
Royal Bank of Canada
Credit Suisse AG, Credit
Europe
Bank Julius

İsviçre’de Türk Bankaları

İsviçre finans ve bankacılık merkezi olduğu için birçok banka orada bir şekilde iş yapmak ve etkileşim içinde bulunmak istemektedir. Ama İsviçre’de Türk nüfusu çok kalabalık olmadığı için İsviçre’de Türk bankası sorunu vardır. Daha önce İş Bankası Zürih’te şube açmış olsa da bundan 5-6 sene önce İş Bankası Zürih şubesini kapatmak durumunda kalmıştır.

İsviçre’de bankacılık sistemi müşteri gizliliğini esas alacak şekilde ve İsviçre kanunlarına uymak zorunda kalacağı için oradaki banka şubelerinin de buna uymaları gerekmektedir. Her banka da bunu yapamadığı için kolay şekilde orada banka şubesi açılamıyor. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası gibi bankaların İsviçre’de şubesi bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu