Bankalar

Cep Telefonundan Kart Ödeme Bilgilerini Silmek

Cep telefonundan kart ödeme bilgilerini silmek için izlenmesi gereken adımlar nelerdir? Google Play Store ve App Store’da kayıtlı olan kart ödeme bilgileri nasıl silinir? Bu soruların yanıtlarını ve mobil cihazlardan kart ödeme bilgilerini silme ile ilgili detayları sizler için derledik.

Cep telefonları, hayatımızın ayrılmaz parçalarından biri haline gelmiştir. Bu cihazlar üzerinden indirdiğimiz uygulama veya oyunlar için bazen ödemeler yapmamız gerekir. İlgili ödemeler için kredi kartınızı ya da banka kartınızı, hesabınıza kaydetmeniz istenir. Böylece her seferinde kart bilgilerini girmeden, hızlı ve güvenli bir şekilde ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Kart bilgilerinin kayıtlı olması her ne kadar önemli kolaylıklar sağlasa da, aynı zamanda yanlışlıkla ödeme yapmayı da kolaylaştırır. Farkında olmadan ücretli bir uygulama indirebilir veya uygulama içi satın almalar yapabilirsiniz. İşte bu türden olumsuzlukların önüne geçmek için cep telefonundan kart ödeme bilgilerini silmek gerekir.

Cep Telefonundan Kart Ödeme Bilgilerini Silmek Kaldırmak

Cep Telefonundan Kart Ödeme Bilgilerini Silme

Mobil cihazlara eklenen ödeme bilgileri, cihazların işletim sistemleriyle yakından ilgilidir. Bu bilgiler, Android cihazlardaki Google Play Store veya IOS (Apple) cihazlardaki App Store için kullanılmaktadır. Kart ödeme bilgilerini silme işlemi de, kullanılan cep telefonunun işletim sistemine bağlı olarak farklı şekilde yapılır.

Google Play Store’da Ödeme Bilgilerini Silme

Google Play Store’da ödeme bilgilerini silmek için aşağıda yer alan adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Bu adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin.
 • Buradan Google hesabınıza geçiş yapın.
 • Gelen ekranda, hesap isminizin hemen altında yazan Google Hesabınızı Yönetin butonuna basın.
 • Açılan ekranda, kullanıcı adınızın hemen altındaki sekmeleri sola doğru kaydırın.
 • Ödemeler ve abonelikler sekmesine giriş yapın.
 • Ödeme yöntemleri butonuna tıklayın.
 • Gelen ekranda, kayıtlı olan kredi kartlarınızı veya banka kartlarınızı göreceksiniz. Bunların altında bulunan Kaldır butonuna basarak, ödeme bilgilerinizi silin.

Android cihazlarda cep telefonundan kart ödeme bilgilerini silme, bu şekilde yapılmaktadır. İşlem sonunda, ödeme yöntemleri bölümüne tekrar girerek, kartınızın silindiğinden emin olmalısınız. Bazen, internetteki yavaşlama veya kopmalar nedeniyle yapılan işlem, geçerli olmayabilir.

     App Store’da Ödeme Bilgilerini Silme

Apple cihaz kullanıcıları, App Store üzerinden satın almalar yapabilmek amacıyla kart bilgilerini kaydetmek zorundadır. Kaydedilen ödeme bilgilerini silmek isteyen kullanıcılar, aşağıda yer alan adımları izleyebilir:

 • iPhone, Mac veya iPad cihazınız üzerinden Ayarlar bölümüne giriş yapın.
 • Gelen sayfada sırasıyla Apple Kimliğiniz ve Apple Kimliğini Göster butonlarına basın.
 • Gelen ekrandan Ödeme Yöntemleri sekmesini bulun ve tıklayın.
 • Açılan sayfada, Apple kimliğinize oluşturduğunuz bütün ödeme yöntemlerini görebilirsiniz. Bu yöntemlerden istediğinizi silebilir veya değiştirebilirsiniz.

Bunun haricinde Apple kimliğinden ödeme yöntemini silmek için Ayarlar > Ödeme ve Teslimat adımlarından sonra çıkan ödeme yöntemlerini de silebilirsiniz.

Cep telefonundan kart ödeme bilgileri silmek için izlenmesi gereken adımlar, genel olarak bu şekildedir. Andorid ve IOS sistemindeki güncellemelere bağlı olarak, bu adımlarda küçük değişiklikler olabileceği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu